29 август куни Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Ўзбекистон Республикаси мустақиллигига бағишланган кўргазма очилади. Кўргазмада экспозициясидан П.Бенков Республика ихтисослаштирилган санъат мактаби ўқитувчиларининг ижодий ишлари ва Ўзбекистон Бадиий академияси академикларининг асарлари намойиш этилмоқда. Continue reading “Ўзбекистон Республикаси Давлат Мустақиллигининг 32-йиллигига бағишланган “Янги ҳаёт учун, янги Ўзбекистон учун!” республика бадиий кўргазмаси”
Month: Avgust 2023
“Бизнинг мерос” Ўзбекистон санъати усталари График рассомлар – 2023 йил юбилярлари
Ёз фаслининг қизғин палласида – 9 август куни анъанага кўра Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида Бадиий кўргазмалар дирекцияси коллекциясидан олинган, Ўзбекистон санъат усталари асарларининг ретроспектив кўргазмаси очилади. “Бизнинг мерос” туркумидаги ушбу лойиҳа Ўзбекистон графика усталари – 2023 йил юбилярларига бағишланган. Булар учта таниқли рассом – бу йил 95 ёшга тўлган ажойиб график, Арнольд Павлович Ган, шунингдек, бу йил 100 ёшга тўлган икки ажойиб рассом – Борис Васильевич Котлов ва Анатолий Кузьмич Ошейко. Албатта, янада кўплаб юбилярлар рассомларимиз бор – биз эса ушбу кўргазмада асарлари Бадиий кўргазмалар дирекцияси фондида сақланиб келаётган ва шахсий коллекциялардан олинган юбилейлари нишонланаётган рассомлар асарларининг кичик бир қисмини тақдим этмоқдамиз. Continue reading ““Бизнинг мерос” Ўзбекистон санъати усталари График рассомлар – 2023 йил юбилярлари”

Республиканская художественная выставка «Во имя новой жизни, во имя Нового Узбекистана!», посвящённая 32-летию Независимости Республики Узбекистана
mustakillik_2023_-poster29 августа в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается выставка, посвящённая независимости Республики Узбекистан. В экспозиции будут представлены работы преподавателей Республиканской специализированной художественной школы  им. П. Бенькова и Академиков академии художеств Узбекистана. Читать далее «Республиканская художественная выставка «Во имя новой жизни, во имя Нового Узбекистана!», посвящённая 32-летию Независимости Республики Узбекистана»
nasledie_graphika_2023_-1В  разгар летнего сезона — 9 августа, по традиции, в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается  ретроспективная выставка произведений мастеров искусств Узбекистана из собрания Дирекции художественных выставок. Нынешний проект из  цикла «Наше наследие», посвящён мастерам  графики Узбекистана  — юбилярам 2023 года. Это три  известных художника — Арнольд Павлович Ган, прекрасный рисовальщик, монументалист, которому  в этом году исполняется 95 лет,  а также два замечательных художника — Борис Васильевич Котлов и Анатолий Кузьмич Ошейко, которым в этом году исполняется 100 лет. Юбилейных дат, конечно,  много больше — в данной экспозиции мы представляем  тех художников-юбиляров, чьи произведения  хранятся в фондах Дирекции художественных выставок и небольшую часть произведений из частных собраний. Читать далее ««НАШЕ НАСЛЕДИЕ. МАСТЕРА ИСКУССТВ УЗБЕКИСТАНА» Художники-графики — юбиляры 2023 года»