Анъанавий “Наврўз – 2023” бадиий кўргазмаси
navruz_2023_-1Наврўз байрами шарқ халқлари орасида бир неча минг йиллардан буён нишонланиб келинмоқда. Наврўз табиатнинг ўзидан келиб чиққан холда, куну -тун тенглашгандан сўнг, кунларнинг узайиши, табиатнинг уйғониш байрамидир. Аёзли қишдан сўнг кўкда қуёшнинг юз кўрсатиши, қирларда майса-гиёҳларнинг ниш уриб чиқиши халқимиз учун ҳақиқий байрамга айланган. Нав – Янги, рўз – кун, яъни Янги кун деб аталиши бежиз эмас.
navruz_2023_-2Бу байрам, аввало, табиатнинг жонланиши, янгиланиши, Янги йил билан юртимизга гўзал баҳор фасли кириб келиб, ўзининг яшил сепини ёйиши билан бошланади.
navruz_2023_-3Анъананага мувофиқ Ўзбекистон Бадиий Академияси ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси Наврўзни вернисаж билан қарши оладилар.
navruz_2023_-4Марказий Кўргазмалар залида очилган кўргазмада – Анвар Мирсагатов, Хуршид Зияханов, Мария Ли-Сафи, Татьяна Фадеева, Жамол Усманов, Акмал Икрамжанов каби таниқли рангтасвирчи рассомлар, шунингдек, график рассомлардан – Анвар Мамаджанов, Татьяна Ли, Аслиддин Каланов, кулол – Фания Деденёва ва ҳайкалтарош Людвига Нестеровичлар ўзларининг янги  асарлари билан иштирок этмоқдалар. Уларнинг         асарларида баҳорнинг нафислиги ва гўзаллиги, борлиқнинг фалсафона талқини, янгича бадиий ифода изланишларини кўрамиз.

Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2023»
navruz_2023_-1Весна – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость, новую надежду и красоту природы.
navruz_2023_-2По сложившиеся традиции Академия Художеств Узбекистана и Дирекция художественных выставок встречает Навруз вернисажем.
navruz_2023_-3В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана развернулась художественная выставка, на которой художники продемонстрировали все многообразие палитры и художественных образов.
navruz_2023_-4На данной выставке представили свои работы такие известные живописцы  — Анвар Мирсагатов, Хуршид Зияханов,  Мария Ли-Сафи, Татьяна Фадеева, Жамол Усманов, Акмаль Икрамжанов, графики  — Анвар Мамаджанов, Татьяна Ли, Аслиддин Каланов, керамист  — Фания Деденёва и скульпторы – Людвига Нестерович и
navruz_2023_-5В работах художников можно ощутить всю красоту и нежность весны, философские раздумья и бытие, поиски новых средств художественного выражения.