“МЕНИНГ АРМИЯМ-МЕНИНГ ФАХРИМ!” ижодий ишлар кўргазмаси
31 йиллиги ҳамда “14-январь Ватан ҳимоячилар куни” муносабати билан “Менинг армиям – менинг фахрим!” мавзусидаги ижодий ишлар кўргазмаси иштирокчиларини тантанали тақдирлаш маросими ўтказилди.
voennie_2023_-8Ижодий ишлар ватанпарварлик, Ватанга қасамёдга содиқлик, Қуролли Кучлар салоҳиятини ва ҳарбий хизмат ҳамда ҳарбий бурчини тасвирлаш каби мазмуний йўналишлар бўйича таниқли рассом ва ижодкорлар, ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзолари, талаба ва ўқувчи ёшлар орасида ўтказилди.
Мақсад: Ватан ҳимоячиларининг ижобий тимсолини яратиш, халқ ва армия бирдамлигини кўрсатиш; ёш авлодни ватанпарварлик, Ватанга содиқлик ва фидойилик руҳида тарбиялаш; миллий армиямизнинг жамият ва давлат олдидаги аҳамияти ва ўрни, халқимизнинг тинчлиги, юртимиз фаровонлигида ҳарбий хизматчиларнинг ҳиссасини кенг тарғиб этиш; Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони томонидан ёшлар ўртасида илгари сурилган муҳим 5 ташаббус доирасида ёшларни санъатга, рассомчиликка бўлган қизиқишларини ошириш.
voennie_2023_-7Кўргазма профессионал ва ҳаваскор йуналишларида ўтказилди. Танловга қатнашиш учун ҳарбий-ватанпарварлик мавзусидаги тасвирий санъат ва графика йўналишлари буйича 300 дан ортиқ ижодий ишлар қабул қилинди: Кўргазма ва танлов ғолиблари, Ўзбекистон Бадиий Академияси томонидан тавсия этилган профессионал ижодкорлар, ҳайъат аъзолари томонидан баҳоланди. Танловда 300 га яқин  ижодий ишлар, 170 нафар муаллиф томонидан намойиш этилди. Кўргазманинг очилиши ва ғолибларни тақдирлаш маросимига ЎР Мудофаа Вазирининг  Тарбиявий ва мафкуравий ишлар бўйича ўринбосари Қаршиев Хамдам Алиқулович, Ўзбекистон Бадиий академияси раиси Нуриддинов Акмал Вахабжанович, Бадиий академия раиси ўринбосари Фарход Ташмухамедов, Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси раҳбарияти,  Куролли Кучлар тизимидаги вазирлик ва идоралар вакиллари, Мудофаа вазирлиги Маънавият ва маърифат маркази бошлиғи подполковник В. Дадажонов, ЎР ҚК Давлат музейи директори М. Нуриддинов, Қуролли Кучлар фахрийлари, ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзолари ва шаҳримиз аҳолиси ва меҳмонлари, эркин ижодкорлар,  рассомлар,  барча қатнашчилар, ижодий уюшмалар вакиллари, зиёлилар, ўқувчи ёшлар қатнашишди.
Тадбирнинг бадиий қисмида Қуролли Кучлар марказий ашула ва рақс ансамбли хонандалари, МВ оркестрлари жамоаси ўз чиқишлари билан йиғилганларни хушнуд қилишди.
Тадбир ОАВ Ёшлар телеканали Ватанпарвар дастури, Ўзбекистон 24 телеканали, Тошкент телеканалларида кенг ёритилди.

voennie_2023_-9По случаю 31-й годовщины со дня образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и 14 января “Дня защитника Родины” состоялась торжественная церемония награждения участников выставки творческих работ на тему “Моя армия — моя гордость!” (“Менинг армиям — менинг фахрим!”).
voennie_2023_-8Творческая работа проводилась среди выдающихся художников и творцов, военнослужащих и членов их семей, студентов и студенческой молодежи по таким значимым направлениям, как патриотизм, верность Родине и присяге, описание потенциала Вооруженных Сил и военной службы, а также воинского долга.
Цель: Создать положительный образ защитников Родины, показать единство народа и армии; воспитывать подрастающее поколение в духе патриотизма, верности и преданности Родине; широко пропагандировать важность и роль Национальной армии в обществе и государстве, вклад военнослужащих в обеспечении мирного неба нашего народа; поддержание 5 важный инициатив Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами, выдвинутых среди молодежи, по повышению интереса подрастающего поколения к искусству и живописи.
voennie_2023_-7Выставка проходила в рамках профессиональных и любительских конкурсов. Для участия в конкурсе было принято более 300 творческих работ на тематику военно-патриотического изобразительного искусства и графики: победители выставки и конкурса, профессиональные творцы, рекомендованные Академией художеств Узбекистана, были оценены членами жюри. На конкурс было представлено около 300 творческих работ, 170 авторов. На открытии выставки и церемонии награждения победителей присутствовали заместитель Министра обороны по воспитательной и идеологической работе Каршиев Хамдам Аликулович, председатель Академии художеств Узбекистана Нуриддинов Акмаль Вахабджанович, заместитель председателя Академии художеств Фархад Ташмухамедов, руководство Союза художественных деятелей Узбекистана, представители министерства и ведомств в системе Вооруженных Сил, руководитель Центра духовности и просвещения Министерства обороны полковник Валижон Дададжонов, директор Государственного музея Вооруженных Сил Мусалим Нуриддинов, ветераны Вооруженных Сил, военнослужащие и члены их семей, представители творческих объединений, художники, интеллигенция, читающая молодежь а также жители и гости города.
В художественной части мероприятия артисты Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил, команда оркестров МВД развлекали собравшихся участников своими выступлениями.
Данное мероприятие были широко освещены через средства массовой информации, в передаче “Ватанпарвар” (Ёшлар телеканали), “Узбекистан-24”, и в других телевизионных каналах.