18 май – Халқаро Музейлар кунида Бадиий кўргазмалар дирекциясининг Марказий кўргазмалар залида Ботир Зокиров таваллудининг 85 йиллигига бағишланган “Менга қўшиқни тасвирлаб бер” номли бадиий кўргазма очилади.
Машҳур хонанда Ботир Зокиров (1936-1985 йиллар) номи билан Ўзбекистон эстрада-мусиқа санъатини яратилиши ва ривожланиш тарихидаги бутун бир давр билан боғлиқдир. Ижодида ўз даврининг энг яхши анъаналарини мужассам этган Ботир Зокиров нафақат ўз ватандошлари қалбини, балки ХХ асрнинг иккинчи ярмидаги жаҳон саҳнасининг энг ёрқин юлдузлари қаторидан муносиб ўрин эгаллашга муваффақ бўлди.
Ҳозирги кунга қадар ҳам Ботир Зокировнинг ижодий мероси ўз машҳурлиги ва аҳамиятини йўқотмай келмоқда. Унинг номи билан кўчалар, санъат мактаблари, мусиқа гуруҳлари номланиб келинмоқда. Ҳар йили унинг шарафига ўзбек эстрадасининг ёш ва тан олинган вокалчилари иштирокида ижодий учрашувлар, концертлар, бадиий кўргазмалар, танловлар ва фестиваллар ўтказилмоқда.
Ботир Зокиров ижодининг кўплаб мухлислари учун 2021 йил айниқса муҳим аҳамият касб этди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон халқ артисти Ботир Зокиров таваллудининг 85 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида” ги қарори халқ томонидан чинакам севилган “Севги ва бахт қўшиқчиси” деб эътироф этилганининг яна бир яққол белгисидир.
Юбилей тадбирлари доирасида Ўзбекистон Бадиий академияси Ботир Зокиров номидаги фонд билан ҳамкорликда “Менга қўшиқни тасвирлаб бер” номли бадиий кўргазмасини тақдим этиш шарафига муяссар бўлди. Унда таниқли рассомлар – Жавлон Умарбеков, Файзулла Ахмадалиев, Акмал Нур, Владимир Бурмакин, Ғафур Қодиров, Акмал Икромжонов, Нодира Орипова, Гўзал Алиматова, Хуршид Зияханов, Тоҳир Каримов, Гулнора Раҳмонова ва бошқа кўплаб истеъдодли рассом ва ҳайкалтарошлар – Соли Қодиров, Жасвант Анназаров, Оллоберган Оллоберганов, Фарит Ахметзянов, ва Тўлаган Таджиходжаевларнинг асарлари иштирокида кўргазма ташкил этилди.
Ушбу кўргазманинг яратилиш ғояси ва экспозициянинг номи тасодифий эмас. Маълумки, Ботир Зокиров ҳам ажойиб рангтасвирчи рассом эди. Шу муносабат билан 60-йилларда Ўзбекистон телевиденияси томонидан Ботир Зокировнинг “Менга қўшиқни тасвирлаб бер” номли ажойиб филм-концерти суратга олиниб, хонанда ўзининг машҳур қўшиқларини куйлаб, кичик ўғли билан бирга уларни иллюстрациясини яратган. Мусиқий тематика-ушбу лойиҳанинг асосий концепцияси ҳисобланади.
Мазкур акция иккинчи маротаба ўтказилаётган бўлиб, бу Ўзбекистон Бадиий академияси ва Ботир Зокиров номидаги фонднинг давомий анъанаси бўлиб қолишига умид қиламиз.

Художественная выставка «НАРИСУЙ МНЕ ПЕСНЮ» — 85-летию со дня рождения Батыра Закирова.
b_zakirov_2021_banner18 мая в Международный день музеев в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок откроется художественная выставка «Нарисуй мне песню» посвящённая 85-летию со дня рождения Батыра Закирова.
b_zakirov_2021-1С именем выдающегося певца Батыра Закирова (1936-1985гг) связана целая эпоха в истории основания и развития эстрадно-музыкального искусства Узбекистана. Воплотив в своём творчестве наилучшие традиции своего времени, Батыр Закиров сумел очаровать сердца не только своих соотечественников, но и по праву занял достойное место в ряду ярчайших звёзд мировой эстрады второй половины XX века.
b_zakirov_2021-2В настоящее время значимость и популярность творческого наследия Батыра Закирова  не утратило своей актуальности. Его именем   названы улицы, школы искусств, музыкальные коллективы. Ежегодно в его честь проводятся творческие встречи, концерты, художественные выставки, конкурсы и фестивали с участием молодых и признанных вокалистов узбекской эстрады.
b_zakirov_2021-3Для многочисленных поклонников творчества Батыра Закирова 2021 год стал особенно знаменательным. Постановление  Президента Республики Узбекистан «О широком празднование 85-летия со дня рождения Народного артиста Узбекистана Батыра Закирова»  явилось ещё одним очевидным знаком всеобщего признания   подлинно любимого  народом «Певца любви и счастья».
b_zakirov_2021-4В рамках юбилейных мероприятий Академия художеств Узбекистана   совместно с Фондом им. Батыра Закирова имеет честь представить выставку изобразительного искусства под названием  «Нарисуй мне песню» с участием известных художников-живописцев – Джавлона Умарбекова, Файзуллы Ахмадалиева, Акмаль Нура, Владимира Бурмакина, Гафура Кодирова, Акмаль Икрамжанова, Нодиры Ориповой, Гузаль Алиматовой, Хуршида Зияханова, Тохира Каримова, Гульнары Рахмоновой и многих других талантливых художников и скульпторов Узбекистана – Соли Кодирова, Жасванта Анназарова, Олабергана Оллбергенова, Ахметзянова Фарита, Тулягана Таджиходжаева.
b_zakirov_2021-5Идея создания и название экспозиции не случайны. Как известно, Батыр Закиров был также прекрасным рисовальщиком и живописцем. В этой связи  в 60-е годы узбекским телевидением был снят замечательный фильм-концерт Батыра Закирова под названием «Нарисуй мне песню», где певец пел свои популярные песни, иллюстрируя их вместе с маленьким сынишкой.   Музыкальная тематика – основная концепция данного проекта.
b_zakirov_2021-6Данная акция проходит во второй раз и надеемся, что это станет доброй традицией Академии художеств Узбекистана и Фонда им. Батыра Закирова