Буюк юнон мутафаккири, врач, табиатшунос Гиппократ “Ҳаёт қисқа, санъат абадийдир” деган эди, айнан шу шиор остида ўтган йили ҳаётдан кўз юмган ижодкорлар яшаб, ижод қилган эдилар. Ушбу кўргазма ижодкорлар, оптимистлар ва ўз ҳаётларини санъатга бағшида этган ажойиб инсонлар хотирасига ҳурмат бажо келтириш мақсадида ташкил этилди.
Афсуски, 2020 йилда вафот этган рассомларнинг рўйхати озмунча эмас – булар:
Ботиров Зубайдулла – театр ва кино рассоми, Холматов Ниёзали – миниатюрачи, заргар, Йўлдошев Ғулом – ёғоч ўймакори, Шаймурадов Ахмад – ҳайкалтарош, Мирзахмедов Хаким – рангтасвирчи рассом, Шарипов Саидолим – ҳайкалтарош, Серов Геннадий – рангтасвирчи рассом, Зуфаров Тўхтамурод – хаттот, мусиқа асбоблари устаси, Абдулов Андрей – дизайнер, Бондаренко Геннадий – Тошкент шаҳридаги “Media Land” китоб нашриётининг раҳбари, Маҳкамова Сайёра – санъатшунос, Отченашенко Людмила – кулол, Бахтеев Анвар – рангтасвирчи рассом.
Юқоридаги барча ижодкорлар ўз соҳаларида доимо талабгор, тор услубий йўналиш билан чекланиб қолмаган ижодий изланишлар доираси кенг бўлганлар. Кўргазмада биз – рассомлар, ҳайкалтарошлар ва дизайнерларнинг кўп қиррали ва дадил ижодкорлар бўлганликларини ўз кўзимиз билан кўришимиз мумкин. Ушбу унча катта бўлмаган экспозицияда муаллифларнинг ижодий биографиясининг муҳим қирраларини ўзида мужассам этган, биринчи навбатда бу ҳайкалтарошлик, рангтасвир, ҳаттотлик, китоб безаги, кулолчилик асарлари ўрин олган.
Муаллифларнинг оила аъзолари, шахсий коллекционерлар – хотира кечасини ўтказиш ва келажак авлодга қолдирган асарларни томошабинларга яна бир бор намойиш этиш ҳақидаги даъватга катта иштиёқ билан жавоб қайтаришди ва ушбу кўргазма томошабинларга тақдим этилди.

iskusstvo_vechno_2021_bannerВеликий греческий мыслитель, врач, естествоиспытатель Гиппократ сказал «Жизнь коротка, искусство вечно», именно под таким девизом жили и работали художники, чья жизнь оборвалась в прошлом году. Данная выставка является данью памяти созидателям, оптимистам и просто замечательным людям, посвятившим свою жизнь искусству.
iskusstvo_vechno_2021_001К сожалению, список художников ушедших в 2020 году немалый – это       Ботиров Зубайдулла – художник театра и кино, Холматов Ниёзали  — миниатюрист, ювелир, Юлдошев Гулом  — резчик по дереву, Шаймурадов Ахмад  — скульптор, Мирзаахмедов Хаким  — живописец, Шарипов Саидолим  — скульптор, Серов Геннадий  — живописец, Зуфаров Тухтамурод  — каллиграф, мастер музыкальных инструментов, Абдулов Андрей  — дизайнер, Бондаренко Геннадий — руководитель книжного издательства «Media Land» в Ташкенте, Махкамова Саёра – искусствовед, Отченашенко Людмила  — керамист, Бахтеев Анвар  — живописец.
iskusstvo_vechno_2021_002Все вышеперечисленные художники всегда были востребованы в своей области, диапазон  творческих интересов не ограничивался узкой стилевой направленностью. На выставке мы воочию можем убедиться, в многогранности и дерзости живописцев, скульпторов и дизайнеров.
iskusstvo_vechno_2021_003Камерная экспозиция вобрала ключевые моменты творческой биографии авторов в первую очередь это  произведения скульптуры, живописи, каллиграфии, книжного дела, керамики.   Члены семьи, частные коллекционеры с большим энтузиазмом отозвались на призыв провести вечер памяти и ещё раз показать зрителям произведения, оставленные нам и будущему поколению.