Шарқ миниатюраси ва Ўзбекистон санъати. Трансформация
miniatyura_2020_-1Ўзбекистон Республикаси Мустақилликка эришгандан сўнг, учинчи бора буюк мусаввир Камолиддин Беҳзоднинг (1455 – 1535) юбилей санаси нишонланмоқда.1468 йилдан 1506 йилгача Ҳиротда ижод қилган форс миниатюрачиси Ҳирот тасвирий санъат мактабининг энг буюк усталаридан бири сифатида тан олинган. Султон Ҳусайн Бойқаронинг саройида у китобдор – кутубхона мудири лавозимини эгаллаган. Султон Ҳусайн Бойқаро даврида Ҳирот сарой ҳаётига хос бўлган ижодий муҳитни яратувчиси, вазири, шоири ва гуманисти Алишер Навоий Беҳзод шахси ва дунёқарашининг шаклланишига катта таъсир кўрсатди. Беҳзод ўзининг қўлёзмавий миниатюраларида пейзаж, жанговар саҳналар устаси, инсон сиймоси ва уларнинг индивидуал хусусиятлари ва образлар устаси сифатида намоён этади. У кўплаб бадиий янгиликлар яратган. Беҳзод 1507-1510 йиллари Бухорода бўлиб, у ерда бошқа Ҳирот рассомлари қатори Шайбонийхонга мажбуран эргашди ва унинг вафотидан кейин эса, янги ташкил топган Форс империясининг пойтахти Табризга кўчиб ўтди, у ерда рассомнинг шуҳрати авж палласига чиқди. Ва умрининг охиригача Сафавийлар ҳукмдорлари устахонасида хизмат қилди.
miniatyura_2020_-2Беҳзод қизиқарли ижодий ҳаёт кечирди. У ўз давридаги кўплаб ёзувчи ва шоирларнинг китобларига – Навоий, Низомий асарларига иллюстрациялар яратди, Ҳусайн Бойқаро, Шайбонийхон, шоирлар Хотира, Жомийнинг портретларини чизган.  Унинг саҳнавий жанрдаги суратларида Навоий ва Бобур каби буюк мутафаккир шоирларнинг тасвирини учратиш мумкин. Ҳозирги кунга қадар унинг миниатюралари Честер Бейтининг Лондондаги кутубхонасида,  Амир Темурнинг ҳаёти йўли ва ижодига бағишланган Али Яздийнинг “Зафарнома” асарига ишланган саккизта миниатюраси миллий кутубхонада сақланиб келинмоқда.
miniatyura_2020_-3Камоллиддин Беҳзоднинг ўлмас ижодий мероси битмас-туганмас илҳом манбаидир ва миниатюристлар учун эталон бўлиб қолмоқда. Бир вақтлар миниатюра тасвирий санъат тури сифатида унутилаёзган эди. Бироқ, уни қайта тиклаш учун бугунги кунда жуда кўплаб улкан ишлар қилинди. Ҳозирги кунда кўплаб рассомлар ушбу жанрда ижод йўлларини олиб бормоқдалар. Ғарбда Беҳзодни “Шарқ Рафаэли” деб тан олиниши, унинг буюк ва бетакрор истеъдодли рассомлигидан дарак беради. Ўрта асрларда юзага келган Амир Темур ва Темурийлар ҳукмронлиги давридаги қадимги Моварауннаҳр ҳудудидаги барпо этилган ўзгаришларни акс эттириб, уларни ўз ижодий фаолияти билан бутун дунёга машҳур этди.
miniatyura_2020_-4Тошкентдаги Миллий рассомлик ва дизайн институтига буюк миниатюрчи -мусаввир номи берилиши чуқур рамзий маънога эга. Чунки, унинг ҳаёти ва ижоди даврида, Ўрта асрларда, дунёга машҳур Шарқ миниатюраси мактаблари яратилди. Бу институтнинг нафақат Европа мумтоз дунё санъатининг бадиий қадриятларига, балки Шарқнинг бой маданий меросини ривожлантиришга йўналтирилганлигидан дарак беради.
Жаҳон тасвирий санъати ривожига катта ҳисса қўшган Камолиддин Беҳзод асарларининг бетакрор ранглари ҳанузгача дунёни ҳайратга солмоқда. Буюк рассом томонидан яратилган асарлар кўплаб санъат намоёндалари учун илҳом манбаи ва ибрат бўлиб келмоқда.
Миллий ўзига хосликни излаб, Ўзбекистон рассомлари қайта-қайта Ўрта аср Шарқ маданий мероси – миниатюра санъатига мурожаат қилишади. Биз унинг ижодидаги усулларини ўзбек тасвирий санъатининг шаклланиши бошида турган кекса авлод рассомлари – А. Николаев (Усто Мўмин), О. Татевосян, Н. Карахан, В. Еремян, В. Уфимцев, Н. Кашина, Ч. Ахмаров ва бошқа кўплаб ижодкорларнинг асарларида кузатиш мумкин. Социалистик реализм услуби кенг татбиқ этилган йиллар давомида ушбу санъаткорлар бир неча бор ўзларининг “декоративизм гуноҳи” учун кескин танқидларга дуч келганлар ва бу миллий санъат ривожига тўсқинлик қилган. Аммо вақт ҳамма нарсани ўз ўрнига қўйди. А. Навоий номидаги театр деворий расмларида Ч.Ахмаров бошлаган романтик Шарқ эстетикаси, унинг истеъдодли шогирдлари – Ж. Умарбеков, Б. Жалоловнинг илк асарларида, С.Рахмонов ва Ш.Абдуллаева ижодида муваффақиятли давом этди.
Ш. Абдурашидов, Ф. Ахмадалиев, В. Зияев, Л. Ибрагимов, Б. Махкамов, А.Мирзаев, А. Нур, Ж. Усмонов, Р. Шодиев композицияларида шарқ миниатюраси техникасини ўзгача тарзда ўзгартирилганлигини кўрамиз. Романтик, лирик чизиқлар, декоративизм элементлари билан бойитилганлигини Ш.Абдумаликов, Н. Абдусаломхўжаев, Ш.Тошбоев, Й. Турсунназаров асарларида ўзига хос тарзда очиб берилган. О. Бобожонов, У. Маматов, И. Мансуров, Б. Маҳкамов, Т. Саъдуллаев, К. Юсуповлар ўрта аср миниатюралари услуби  сюжетларига ва қаҳрамонларига ўз ижодларида кўп бора мурожаат қиладилар. Юқоридаги кўплаб муаллифларнинг – Беҳзод, Навоий, Ҳусайн Бойқаро, Бобур, шоира Нодира образлари, достон қаҳрамонлари – Дилором ва Баҳромгўр, Мажнун, шоҳлар ва дарвишлар, мусиқачилар, шоирлар, шарқ гўзаллари ушбу юбилей экспозициясида намойиш этилган.
Ўрта аср Шарқ меросига нафақат рангтасвирчи рассомлар мурожаат қилдилар, балки Ўзбекистоннинг график рассомлари ва ҳайкалтарошлари ҳам илҳом олдилар. Аввало, китоб графикасида ижод қилувчи рассомлар – П. Анненков, А. Ғуломов,  А. Дмитриев, О. Земцов, И. Кириакиди, А. Мамаджанов, Т. Мухамедов, Б. Йўлдошев ва бошқа муаллифларга тегишли бўлиб, уларнинг асарлари ҳам намойиш этилмоқда. Шарқ миниатюрасидан олинган техникани Р. Абдулгалимов, Д. Рахмонбекова, М. Тўхтаев, Ж. Умарбеков, М. Фозилий ва бошқаларнинг график композицияларида кўрамиз.
Кўргазмада ҳайкалтарошлар Л. Нестерович ва Қ. Норхўрозовлар томонидан оригинал пластик композициялар намойиш этилмоқда.
Шарқ миниатюраси ва Камолиддин Беҳзод ижоди Ўзбекистон рассомларининг янги авлодини илҳомлантириб келмоқда.

МИНИАТЮРА ВОСТОКА И ИСКУССТВО УЗБЕКИСТАНА. ТРАНСФОРМАЦИЯ
miniatyura_2020_-1Третий раз за период Независимости республики Узбекистан отмечает юбилейные даты Великого художника Камолиддина Бехзода (1455 — 1535).  Персидский художник-миниатюрист, работавший в Герате с 1468 по 1506 год был признан одним из крупнейших мастеров гератской школы рисования. При дворе Султана Хусейна Байкаро он  занимал высокую должность китабдара — начальника библиотеки. На формирование личности Бехзода и его мировоззрения большое влияние оказал Алишер Навои, визирь, поэт и гуманист, создатель той творческой атмосферы, которая была присуща гератской придворной жизни во время правления Султана Хусейна Байкара. В миниатюрах рукописей Бехзод проявляет себя  как мастер пейзажа, батальных сцен,  как мастер изображений человеческих фигур и их индивидуальных особенностей. Ему принадлежит множество художественных нововведений.  В 1507-1510 годы Бехзод провёл в Бухаре, куда последовал за Шейбани Ханом наряду с другими гератскими художниками, а после его смерти перебрался в Тебриз — столицу заново создаваемой персидской империи, где слава художника достигла своего зенита. Он продолжил служить в мастерской сефевидских правителей до самой своей смерти.
miniatyura_2020_-2Бехзод прожил интересную творческую жизнь. Он иллюстрировал книги многих писателей и поэтов своей эпохи — произведения Навои, Низами, написал портреты Хусейна Байкары, Шейбани-хана, поэтов Хатиры, Джами. В жанровых сценках в изображении собраний поэтов есть портреты Навои и Бабура. Его миниатюры хранятся в лондонской библиотеке Честер Бейти, в национальной библиотеке сохранилось 8 миниатюр на произведение Али Язди «Зафарнома», посвященное жизни и деятельности Амира Темура.
miniatyura_2020_-3Творческое наследие Камоллиддина Бехзода было и остается источником неиссякаемого вдохновения, эталоном для миниатюристов. Было время, когда миниатюра как вид изобразительного искусства была предана забвению. Однако в последнее время много сделано для ее возрождения. Сегодня немало художников работают в этом жанре. Признание Бехзода на Западе «Рафаэлем Востока» убедительно говорит о силе гениальности художника, который появился на свет в средние века, отражая собой колоссальные изменения на территории древнего Мавераннахра во времена правления Амира Темура и темуридов, своей мощью и созидательной деятельностью прославившихся на весь мир.
Глубоко символичным стал факт присвоения Национальному институту художеств и дизайна  в Ташкенте имени великого художника-миниатюриста. Ибо именно в период его жизни и творчества, еще в средневековье, было создано несколько всемирно известных школ миниатюры Востока. Это и объясняет ориентацию института на художественные ценности не только европейского классического мирового искусства, но и на освоение богатого культурного наследия Востока.
miniatyura_2020_-4В поисках национального своеобразия художники Узбекистана не раз обращались к культурному наследию средневекового Востока  — к искусству миниатюры. Творческое переосмысление ее приемов мы наблюдаем в  произведениях художников старшего поколения, стоявших у истоков становления  узбекского изобразительного искусства — А.Николаева (Усто Мумина), О.Татевосяна, Н.Карахана, В.Еремяна,  В.Уфимцева, Н.Кашиной, Ч.Ахмарова и др.  В годы повсеместного насаждения  метода социалистического реализма, эти художники не раз подвергались резкой критике за свой «грех декоративизма», тормозившего развитие национального искусства. Но время все расставило на свои места. Эстетика романтического Востока, начатая Ч.Ахмаровым в росписях театра им. А.Навои, была успешно продолжена в творчестве его талантливых учеников — в ранних  работах Дж.Умарбекова, Б.Джалалова, в произведениях С.Рахманова, Ш.Абдуллаевой. Интересно трансформируются приемы  восточной миниатюры в  композициях Ш.Абдурашидова, Ф.Ахмадалиева,  Л.Ибрагимова, А.Махкамова,  А.Мирзаева,  А.Нура,  Ж.Усманова, Р.Шадиева. Романтическая, лирическая линия, с подчеркнутым декоративным началом,  своеобразно раскрываются в  работах Ш.Абдумаликова, Н. Абдусаломходжаева, Ш.Ташбаева, Й Турсунназарова. К сюжетам, героям  и  к самой стилистике  средневековой миниатюры  обращаются в своем творчестве О.Бабаджанов, У. Маматов, И.Мансуров, Б.Махкамов,  Т.Садуллаев, К.Юсупов. Произведения многих из вышеперечисленных авторов представлены в юбилейной экспозиции. Это образы Бехзода, Навои, Хусейна Байкары, Бабура, поэтессы Нодиры, образы героев поэм — Дилором  и Бахрамгура, Меджнуна, шахов и дервишей, музыкантов,  поэтов, восточных красавиц…
К наследию средневекового Востока обращаются не только живописцы. В  нем черпают вдохновение графики и скульпторы Узбекистана. Прежде всего,  это относится к художникам книги — П.Анненкову, А.Гулямову, А.Дмитриеву, О.Земцову,  И.Кириакиди, А.Мамаджанову, Т.Мухамедову,  Б.Юлдашеву и другим авторам, чьи работы представлены в экспозиции. Приемы, почерпнутые в миниатюре Востока мы видим в графических композициях Р.Абдулгалимова, Д.Рахманбековой, М.Тохтаева, Дж.Умарбекова, М.Фозили и др.
Оригинальные пластические композиции  представили на выставку скульпторы Л.Нестерович и К.Норхуразов. Миниатюра Востока и творчество Камолиддина Бехзода продолжают вдохновлять новые поколения художников Узбекистана.