a_nur_2019_bannerМарказий кўргазмалар залида очилаётган Ўзбекистон халқ рассоми, академик Акмал Нурнинг 60 йиллик юбилейига бағишланган «Онаизор» деб номланган шахсий кўргазмасини муаллиф ўз онасига бағишлади. Юбилей экспозициясидаги асарлар – рассомнинг маълум давр ижодий изланишларини акс эттиради.
a_nur_2019_001«Рассомнинг санъатга кириши жуда тез содир бўлган. 1984 йилда Тошкент Давлат санъат институтининг рассомлик факультетини тугаллагандан сўнг – 80-йиллар Ўзбекистон рассомлари авлоди орасида етакчи ўринни эгаллайди. Сўнгги ўн йилликлар давомида бир қанча йирик кўргазмалар, шунингдек, чет элларда ҳам шахсий кўргазмалари бўлиб ўтди. Пластик ечимниг ўзига хослиги, ностандарт образлилик тили Акмал Нурни унга яқин тоналликдаги рассомлар гурухидан ажратиб туради. 1997 йилда А. Нур Ўзбекистон бадиий Академиясининг – энг ёш ҳақиқий аъзоси бўлади.
a_nur_2019_002Ўзлигини ёрқин намоён эта олган беқиёс рассом, ижодий жараёнлар динамикасида маълум даражада темпераментли, ҳар қандай қолипдан, бошқача айтганда, ўз ижодида эпатажликка хос акциялардан йироқ, руҳияти жиҳатидан сокинлик ва фикрий ҳислат соҳиби. У шовқин-сурондан йироқ, академик тизим апологети ҳам эмас, ёки бўлмаса модернистик тизим, ва яна авангард ёки альтернатив ижоддан ҳам йироқ, ваҳоланки унинг асарларида санаб ўтилган йўналишлар элементларини маълум бир маънода англаш мумкин.
a_nur_2019_003А. Нур асарларидаги стилистик ечимлар турлилиги унинг бадиий дунёқараши яхлитлигини инкор этмайди, балки, изланишлари динамиклиги ҳақидаги ғояларни ва ижодкорнинг фалсафий дунёқараши ҳамда пластик ифодалилигини тасдиқлайди».
Акбар Хакимов,
Ўзбекистон бадиий Академияси академиги, ЎзФА академиги, санъатшунослик доктори.
a_nur_2019_004«Акмал Нур турлича бўла олади, шу билан бирга ўз ўзидай қолади. А.Нур рангтасвири – бадиий-образли чексиз ахборот манбаи, қимматли ва символик. Бу информацион оқимларни тасвирлашда рассомнинг тенг меъёрда онгли ва онг ости бадиий тафаккури ёрдам беради. А.Нур ижодига мурожаат этган кўпгина санъатшунослар унинг рангтасвири бадиий-образли мазмунига эътибор қаратадилар. Баъзида сўз рассом асарларининг тасвирий мағзи – формал хусусиятлари ҳақида боради. Акмал Нур асарларининг барча қаҳрамонларини мангу замондошлар деб айтиш мумкин. Рассом картиналари азалий қадриятлар маъносида – географияси ва тарихидан қатъи-назар унинг персонажлари аниқ умумий, ўзгармас менталь фазода, қадимий рамзлар билан доимий мулоқотда бўлади. Акмал Нур рангтасвирини абадий қадриятлар: Муҳаббат, Оила, Ҳақиқат, Англаш, Уйғунлик ёритади».
Эртегин Саламзаде,
Озарбайжон Миллий Фанлар Академияси муҳбир-аъзоси, санъатшунослик доктори, профессор.
a_nur_2019_005Рассомнинг қисқа биографияси
Акмал Нур
Рангтасвирчи. Ўзбекистон халқ рассоми, Ўзбекистон Бадиий Академияси академиги. Наманганда туғилган. 1984 йилда республика рассомлик билим юртини тугатган. 1984 йилда Тошкент Давлат Санъат институтининг дастгоҳли рангтасвир бўлимини тамомлаган. 1985-1989 йилларда СССР Бадиий Академиясининг Тошкентдаги ижодий устахонасида Р.А.Аҳмедов раҳбарлигида таҳсил олган.
a_nur_2019_006Рассом ижодида Шарқ санъатининг маънавий гўзаллиги, комилликка интилиш каби бетакрор анъаналар бевосита ўз ифодасини топган. Акмал Нур ишларида фалсафий мазмун ва шоирона лирик оҳанг етакчилик қилади. У ноёб бадиий услубга эга бўлиб, Fарб ва Шарқ, бугунги кун ва ўтмиш анъаналари уйғунлашган.
a_nur_2019_007Рассом асарлари Ўзбекистон, Марокко, Хитой музейларида, Франция, АҚШ, Ҳиндистон, Марокко, Исроил ва бошқа шахсий тўпламларда сақланади.

Персональная выставка АКМАЛЯ НУРА «ОНАИЗОР»
a_nur_2019_bannerПерсональную выставку Народного  художника Узбекистана, академика Акмаля Нура «Онаизор», открытую в Центральном выставочном зале в год 60-летия художника,  автор посвятил своей матери. Произведения, представленные в  юбилейной экспозиции — определенный этап творческих исканий живописца.
a_nur_2019_001«Вхождение художника в искусство было довольно быстрым. После завершения в 1984 году учебы на художественном факультете Института искусств в Ташкенте, он уже к концу 80-х годов занимает ведущее место в новой генерации живописцев Узбекистана. За последнее десятилетие прошло несколько крупных персональных выставок художника, в том числе и за рубежом. Оригинальность пластических решений, нестандартность образного языка позволили выделить Акмаля Нура из группы даже близких по тональности живописцев. В 1997 году А. Нур становится самым молодым академиком – Действительным членом Академии художеств Узбекистана.
a_nur_2019_002Такая динамика предполагает тип весьма темпераментного и в чем-то одиозного художника-самородка. Между тем, А.Нур далек от эпатажных акций, ему больше свойственна спокойная и вдумчивая манера. Он не бунтарь, не апологет академических или, напротив, модернистических течений, не авангардист и не сторонник альтернативного творчества, хотя элементы всех перечисленных явлений можно обнаружить в той или иной мере в его работах.
a_nur_2019_003…Разнонаправленность стилистических решений в работах А.Нура не отрицает цельности его художественного мировоззрения, а лишь подтверждает мысль о динамичности его поисков, нацеленности мастера на философское размышление и пластическую выразительность
Акбар Хакимов,
академик Академии Художеств Узбекистана, академик РАН, доктор искусствоведения.
a_nur_2019_004«Акмаль Нур умеет быть разным, всегда при этом оставаясь самим собой. Живопись А. Нура – неиссякаемый источник информации как художественно-образной, ценностной, так и символической. Воспроизведению этих информационных потоков в равной мере способствуют как сознательные, так и подсознательные пласты художественного мышления живописца.
Большинство искусствоведов, обращающихся к творчеству А. Нура, отдают приоритет художественно-образному содержанию его живописи.
a_nur_2019_005Иногда речь заходит о формальных особенностях изобразительного языка произведений художника. Между тем художественные открытия, сделанные А. Нуром в области формальной структуры живописного изображения, не уступают его достижениям в сфере структуры образной. Всех героев  произведений Акмаля Нура можно назвать вечными современниками.
a_nur_2019_006Независимо от географии и истории картин художника, его персонажи пребывают в определенном едином, неизменном ментальном пространстве, находясь в постоянном диалоге с древними символами, несущими изначальные смыслы Традиции. Храм живописи Акмаля Нура освящают вечные ценности: Любовь, Семья, Истина, Познание, Гармония…»
Эртегин Саламзаде,
член-корреспондент НАН Азербайджана,   доктор искусствоведения, профессор
a_nur_2019_007
Краткая биография художника
Акмаль Нур
Живописец. Народный художник Узбекистана, академик Академии Художеств Узбекистана. Родился в г. Намангане. В 1978г. окончил Республиканское Художественное Училище, в 1984г. окончил отделение станковой живописи Ташкентского Государственного института искусств. В 1985-1989гг. обучался в Творческой мастерской Академии Художеств СССР в Ташкенте у Р.А.Ахмедова.
В творчестве художника органичное отражение нашли лучшие духовно-пластические, мировоззренческие традиции искусства Востока. Основными тематическим линиями в работах художника являются философско-содержательная, поэтико-лирическая. Обладает уникальным художественным стилем, в котором синтезируются традиции Запада и Востока, прошлого и настоящего.
Произведения художника находятся в музейных собраниях Узбекистана, Марокко, Китая, в частных коллекциях Франции, Германии, Голландии, США, Индии, Марокко, Израиля и др.