«Дунё болалар нигоҳида»
shos_deti_2019_0012019 йил 12 март куни Ўзбекистон Бадиий академиясининг марказий кўргазмалар залида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг маданияти, тарихи, анъаналари ва табиатига бағишланган «Дунё болалар нигоҳида» мавзуидаги болалар расмлари кўргазмаси очилди.
Кўргазманинг асосий ташкилотчилари – ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази, Ўзбекистон Бадиий академияси, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар, халқ таълими ва мактабгача таълим вазирликлари.
shos_deti_2019_002Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий мажлиси қонунчилик палатаси депутатлари, вазирлик ва идоралар, Ўзбекистон Республикасида аккредитациядан ўтган дипломатик корпус ва халқаро ташкилотлар вакиллари, мамлакатимиз оммавий ахборот воситалари, кўргазма иштирокчилари ва уларнинг ота-оналари, мураббийлари, ШҲТ давлатларининг Тошкентдаги миллий маданият марказлари вакиллари иштирок этдилар.
shos_deti_2019_003ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази директори Раҳматулла Назаров кўргазма ташкилотчилари ва иштирокчиларига миннатдорчилик билдириб, мазкур кўргазманинг асосий мақсадларидан бири бу болаларни  ватанпарварлик ва Ватанга муҳаббат туйғусини уйғотиш, шунингдек, иқтидорли болаларда тасвирий санъатга бўлган қизиқишни уйғотишдан иборат.
Унинг сўзларига кўра, олинган барча асарлар ҳакамлар хайъати томонидан диққат билан кўриб чиқилди ва энг яхшилари кўргазмада намойиш этилди. Ғолиблар учта номинация бўйича танлаб олинди. Танлов жараёнида расмларнинг ўзига хослиги, бадиий маҳорати ва мавзуни очиб бериши ҳисобга олинди.
shos_deti_2019_004Р.Назаров бундай тадбирларда иштирок этиш болаларнинг ўз ижодий салоҳиятларини очиб беришига ёрдам беришига ва келажакда етук шахс бўлиб етишиш жараёнида жиддий қадам бўлишига ишонч билдирди.
Қуйида уч номинацияси бўйича ғолиблар  эълон килинди:
shos_deti_2019_0055-7 ёш. Мактабгача ёшдаги болалар: Янь Шу Тинг, 7 ёш, Хитой Халк Республикаси (1-ўрин); Исроилов Ёкут, 7 ёш, Ўзбекистон (2-ўрин), Тансин Сангит, 6 ёш, Ҳиндистон  (3-ўрин);
8-10 ёшдаги ўқувчилар: Авазжонова Эъзоза, 9 ёш, Ўзбекистон (1-ўрин); Си Анки, 9 ёш, Хитой Халк Республикаси (2-ўрин); Юзбашьян Анастасия, 9 ёш, Россия (3-ўрин);
11-12 ёшдаги ўқувчилар: Майрамбекова Гулзода, 12 ёш, Қирғизистон (1-ўрин); Исомиддинова Фарангиз, 12 ёш, Ўзбекистон (2-ўрин); Панкратова Алиса, 12 ёш, Қозоғистон (3-ўрин).
shos_deti_2019_006Болалар расмлари танлови ғолибларига Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ва мактабгача таълим вазирликлари вакиллари, шунингдек, Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги элчихоналари вакиллари томонидан совғалар топширилди.
shos_deti_2019_018Кўргазманинг очилиш маросимида пойтахтимиздаги 280-мактабнинг «Рақс» хоеография гуруҳи ва Тошкент шаҳридаги «Баркамол авлод» болалар марказининг «Зарб» ансамбли ўз маҳоратларини намойиш этдилар.
Кўргазма 2019 йил 15 мартгача давом этади.
shos_deti_2019_019Ушбу кўргазмада намойиш этилган ишлар, шу йил 28 май – 1 июнь кунлари Хитойда халқаро болалар кунига бағишланган кўргазмада, сўнгра 15 июнда Қирғизистон пойтахти Бишкек шаҳрида бўлиб ўтадиган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг давлат раҳбарлари учрашуи арафасида намойиш этилади.

shos_deti_2019_00112 марта 2019 года в Выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялось открытие художественной выставки детских рисунков на тему: “Мир глазами детей”, посвященная культуре, истории, традициям и природе стран Шанхайской организации сотрудничества.
Основными организаторами выставки выступили Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане, Академия художеств, министерства иностранных дел, народного образования и дошкольного образования Республики Узбекистан.
shos_deti_2019_002В мероприятии приняли участие авторы рисунков, их родители, наставники, представители национальных культурных центров, а также члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, министерств и ведомств, дипломатического корпуса и международных организаций, аккредитованных в Республике Узбекистан, отечественных СМИ.
shos_deti_2019_003Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Рахматулла Назаров, поблагодарив организаторов и участников выставки, сообщил, что основной целью проведения конкурса детских рисунков является воспитание в детях чувства патриотизма и любви к родине, а также выявление талантливых ребят к творчеству, повышение у них интереса к изобразительному искусству, приумножение и распространение культур, истории, традиций и ценностей стран ШОС. По его словам, все полученные работы были тщательно рассмотрены по трем номинациям компетентным жюри, лучшие из которых были представлены на выставке. При отборе рисунков учитывались оригинальность, художественное мастерство и раскрытие темы.
Р.Назаров выразил уверенность в том, что участие в подобных мероприятиях поможет детям в раскрытии их творческого потенциала и станет серьезным шагом в процессе становления личности.
shos_deti_2019_004Затем, председателем Академии художеств Узбекистана, председателем жюри конкурса детских рисунков А. Нуриддиновым были объявлены победители конкурса по следующим номинациям: дошкольники 5 — 7 лет; школьники 8 — 10 лет и школьники 11 — 12 лет.
shos_deti_2019_005Победителями в номинации дошкольники 5-7 лет стали: Янь Шу Тинг, 7 лет, Китай (1 место); Исроилов Ёкут, 7 лет, Узбекистан (2 место); Тансин Сангит, 6 лет, Индия (3 место); в номинации школьники 8-10 лет: Авазжонова Эъзоза, 9 лет, Узбекистан (1 место); Си Анки, 9 лет, Китай (2 место); Юзбашьян Анастасия, 9 лет, Россия (3 место); в номинации школьники 11-12 лет: Майрамбекова Гулзода, 12 лет, Кыргызстан (1 место); Исомиддинова Фарангиз, 12 лет, Узбекистан (2 место); Панкратова Алиса, 12 лет, Казахстан (3 место).
shos_deti_2019_006Победителям конкурса детских рисунков были вручены призы со стороны членов компетентного жюри из числа представителей министерств народного и дошкольного образования Республики Узбекистан, а также посольств стран ШОС в Узбекистане.
shos_deti_2019_018Во время церемонии открытия выставки свое мастерство продемонстрировали танцевальные группы «Ракс» школы 280 города Ташкента и ансамбля доиристов «Зарб» Ташкентского городского детского центра «Баркамол авлод».
Выставка продлится до 15 марта 2019 года.
shos_deti_2019_019Предполагается, что работы, продемонстрированные на данной выставке, будут также показаны на выставке в Китае, посвященной международному дню защиты детей, а затем – в Кыргызской Республике накануне саммита Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке.