ЎЗБЕКИСТОН БАДИИЙ АКАДЕМИЯСИ
Алишер Навоий буюк шоир, мутафаккир, ўзбек адабий тили ва адабиётининг асосчиси ва давлат арбоби сифатида ўз даври ижтимоий-маданий ҳаёти, хусусан, тасвирий санъат ривожига катта ҳисса қўшган. Бу давр илм-фан, маданият, жумладан, меъморлик, хаттотлик ва китобат санъати равнақ топган замон сифатида жаҳон тамаддунидан ўрин олган. Алишер Навоий нафақат шоир, давлат арбоби, балки адабиёт назариётчиси, мусаввир, мусиқачи, тарихчи, хаттот ҳам бўлган. Бир неча санъат турларининг билимдони эканлиги достонларининг умумий ғоявий-бадиий мазмунига сингдирилган ҳолда, асарда юз берувчи воқеалар билан уйғунликда бадиий услубда акс этган.
Кўплаб ижодкорларнинг жумладан, ҳаётлик давридаёқ катта шуҳрат қозониб, “аср нодири”, “мусаввирлар пешвоси” дея эъзозланган устод Камолиддин Беҳзод ва бир қанча санъаткорларнинг камол топишида шоирнинг ҳиссаси беқиёс.
Маълумки, бир неча юз йиллар давомида олимлар ва ижодкорлар учун Алишер Навоий шахси ва унинг ижодий мероси туганмас илҳом манбаи бўлиб келмоқда.
Буюк мутафаккир таваллудининг 578 йиллигига бағишлаб ўтказилаётган кўргазма, унинг ижодини чуқур ўрганиб, асарлари ғояларининг туб моҳиятини англаган ҳолда, ижодий фаолияти давомида ҳазрат Алишер Навоийга Эҳтиромини қайта-қайта изҳор этаётган серқирра ижодкор, Ўзбекистон Республикаси Санъат арбоби, ЎзБА академиги, профессор Саъдулла Абдуллаевнинг шоир шахси ва ижодий қаҳрамонларига бағишланган туркум асарларидан ташкил топган.
Саъдулла Абдуллаев ижодида Алишер Навоий мавзуси муҳим ўрин тутади. Рассомнинг илк ижодий асарлари, 1966 йил П.П.Беньков номидаги Рассомлик билим юрти диплом иши ҳам Алишер Навоийнинг “Лайли ва Мажнун” достонига бағишланган эди. Кейинчалик, Санкт Петербургнинг И.Репин номидаги Рангтасвир, ҳайкалтарошлик ва меъморлик институти “Театр безаги декорацияси” бўлими Битирув диплом ишида ҳам шу мавзуни давом эттириб, “Лайли ва Мажнун” балет постановкаси саҳна безаги эскизлари бадиий ечимига бағишланган асарларни яратади.
С.Абдуллаев, Алишер Навоий ижодининг нафақат мухлиси, қайсидир маънода тадқиқотчиси ҳамдир. Бу унинг асарларида ҳамда педагогик фаолиятида акс этади. 1990 йилларга келиб, “Навоий ва Ҳусайн бойқаро Ҳиротда” (1991), “Алишер Навоий Самарқандда” (1992), “Ҳирот оқшомлари” триптихи (1995), “Ўзбек Ренессанси” триптихи серияси – “Амир Темурнинг бунёдкорлик ишлари” (1997-98) – “Самарқанд билан хайрлашув”, “Осмонинг беғубор бўлсин Туркистон” (1998), Заҳириддин Муҳаммад Бобурга бағишланган “Фарғона хаёли”, “Зебунисо”туркум асарлари дунёга келди.
2000 йиллардан Саъдулла Абдуллаев ушбу мавзуни давом эттириб, бир қанча катта ўлчамдаги полотноларни яратди. “Ҳирот тонги” (2000), “Келгил эй ёр” (2006), “Ғазал мулкининг султони” (2015), “Дил аҳли. Абдураҳмон Жомий Самарқандликлар даврасида” (2015-17), “Амир Темур мақбараси зиёрати. Алишер Навоий ва Абулайс Самарқандий” (2019) каби асарлари шулар жумласидандир.
Рассом тасвирий санъатнинг турли йўналишларида ва турли мавзуларда асарлар яратса-да, уни ички бир туйғу мумтоз мавзуга, миллий маданият ва бадииятимиз юксак ривожланишига ҳисса қўшган тарихий шахслар ва буюк ижодкорларнинг шахси ҳамда асарлари қаҳрамонларини яратишга ундайверади.
Саъдулла Абдуллаевнинг асарлари Ўзбекистон Давлат санъат музейи, БКД фонди, Швейцария, Финляндия, Литва, Россия, Эрон, Қозоғистон галереялари фонди ва шахсий коллекцияларда сақланмоқда.
Экспозициядан рассомнинг ҳазрат Алишер Навоий шахси ва унинг асарлари қаҳрамонларига бағишланган 20 дан ортиқ асарлари ўрин олган.

7 февраля 2019 года в Музее искусства миниатюры Востока им. К. Бехзода состоится церемония открытия выставки заслуженного деятеля искусств Республики Узбекистан, академика Академии наук Узбекистана, профессора Саъдуллы Абдуллаева «Посвящается Мир Алишеру Навои», посвященной 578-летию великого поэта и мыслителя Алишера Навои.
Тема Алишера Навои играет важную роль в творчестве художника. Первые годы творческой деятельности посвящены теме Алишера Навои, включают в себя множество работ станковой живописи, графики и эскизов театральной декорации.
В 1966 году при окончании Республиканского художественного училища им. П.П. Бенькова тема дипломной работы была посвящена роману Алишера Навои «Лейла и Меджнун». Позже в Санкт-Петербурге в институте живописи, скульптуры, архитектуры, ваяния и зодчества им. И.Е. Репина на отделении «Театральной декорации» молодой художник возвращается к теме «Лейла и Меджнун», которая посвящена художественному решению сценического эскиза балета С. Баласаняна «Лейла и Меджнун».
В 1990-х годах на кануне 545-летия Алишера Навои художником были созданы серии работ посвященные жизни поэта «Навои и Хусайнбойкаро в Герате» ( 1991), «Алишер Навои в Самарканде» (1992), триптих «Вечера в Герате», «Навои и Гули», «Навои и Джомий» (1995), триптих из серии «Узбекский Ренесанс» – где отражена деятельность Амира Темура по строительству своей столицы города Самарканд (1997-98) – “Прощание с Самаркандом”, “Пусть небо будет твое безоблачным”(1998), посвященние Захириддину Мухаммад Бобуру “Воспоминание о Фергане”, “Зебунисо”.
С 2000 года Саъдулла Абдуллаев создал серию крупномасштабных работ — «Утро в Герате» (2000), «Приди возлюбленная» (2006), «Ғазал мулкининг султони» (2015), “Аҳли дил” «Абдурахман Джамий среди Самаркандцев» (2015-2017), «Посещение мавзолея Амира Темура», «Алишер Навои и Абуллайс Самарканди» (2019).
На протяжении творческой деятельности художник создал ряд портретов исторических деятелей и современников, пейзажи написанные в различных уголках мира и композиции на различные темы, но большинство работ мастера посвящены историческому жанру –Восточного Ренессанса и эпохи Амира Темура, архитектурным памятникам Самарканда, росту науки и архитектуры того времени.
Работы художника хранятся в Государственном музее искусств Узбекистана, в Фонде Дирекции художественных выставок Академии художеств Узбекистана, в частных коллекциях, и в галереях за рубежом – Швейцарии, Финляндии, Литве, России, Иране и Казахстане.