16 ноябрь куни Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида рангтасвирчи рассом Музаффар Абдуллаевнинг шахсий кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади. У 1953 йилда Бухорода туғилган. 1974 йилда Бухоро Педагогика институтининг бадиий графика факультетини тугатган. 1978 йилдан республика ва халқаро кўргазмаларда фаол иштирок этиб келмоқда, 1988 йилдан Ўзбекистон Рассомлар ижодий уюшмаси аъзоси, 2007 йилда Ўз БА олтин медали совриндори.
Рассомнинг ижоди ўзига хос ишлаш усули билан ажралиб туради, асарлари ҳиссиётга бой бўлиб, улардаги теран фалсафа ва драматизм устивор ранглар ва ритмнинг таранг қурилиши орқали берилган. М. Абдуллаев асарларида ёрқин, илиқ туслар гоҳида совуқ тусларга ўз таъсирини ўтказиб, гўё “гапираётган” образларга айданади. Бир қарашда, жуда содда кўринадиган картиналарда рассомнинг бой хаёлот олами ва теран фалсафаси яшириниб туради. Шарқ мавзусидаги асарларида М. Абдуллаев шу замин одамларининг сокин ва нафис қалб ҳиссиётларини акс эттиради. Унинг композицияларида ортиқча чизиқлар кўринмайди. Уларда бир-бири билан ўзаро боғланган чизиқлар ва мутаносиб бўёқлардан иборат қандайдир сирли дунё бор. Унинг асарлари мусиқа тилига қиёслаш мумкин бўлган аллақандай сирли, мавҳум тил билан сўзлайди. Бунга мисол сифатида “Композиция” (2011-2012) туркумини кўрсатиш мумкин. Асарда рақс тушаётган эркаклар ва аёллар тасвирланган. Шарқ оҳанглари, турланувчан кўк, қизил, яшил ранглар тасвир композициясининг ҳаракатини таъминлаган. Турли кўринишларда ифодаланган ушбу образлар ўзаро уйғунлашиб кетган.
Ушбу вернисажда Музаффар Абдуллаевнинг “Бухоро” туркумидаги бир қатор асарлари ҳам намойиш этилмоқда. Мусаввир Бухорода туғилиб ўсгани боис бу мавзуси у учун алоҳида аҳамият касб этади. Ўлканинг гўзал табиати, бой тарихи ва самимий инсонларни ўз полотноларида акс эттирган.

16 ноября 2018 года в 17.00 в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится церемония открытия персональной выставки художника Музаффара Абдуллаева.
Любовь к изобразительному искусству, проявившаяся еще в юношестве, притчи старожилов, рассказы и сказки о священной Бухаре, ее волшебной притягательности и загадочности навсегда очаровали Музаффара Абдуллаева – известного ныне не только в Узбекистане, но и за его пределами, талантливого художника из Бухары.
Абдуллаев Музаффар родился в 1953г. в Бухаре. В 1975г. окончил художественно-графический факультет Бухарского педагогического института. Начиная с 1978 г., М. Абдуллаев принимает активное участие в республиканских и международных выставках, с 1988 г. является членом Творческого объединения художников Узбекистана, обладатель Золотой медали АХ Уз (2007 г.).
Творчество Музаффара Абдуллаева отличается особой техникой исполнения – внутренний темперамент художника бушует на его полотнах, краски словно истекают из его пальцев, создавая на холсте буйное действо. Резкие движения кисти – свидетельство его эмоциональной натуры. Останавливаясь у картины, зритель чувствует эмоциональное ее поле, пульсирующее и исцеляющее.
М. Абдуллаев как бы раскрывает перед зрителем свой внутренний мир, свои переживания, свои чувства. «Работая над образом, характерами, эпохой, я жил в них, – рассказывает мастер, – со своей страстью, любовью, стремясь передать красочность, традиции и богатую историю моего народа, города и края».
Работы художника полны живописной экспрессии, проникнуты глубоким философским содержанием и драматизмом, передаваемые через колорит, напряженность ритмического построения. Произведения художника находятся в музейных собраниях Узбекистана, частных коллекциях за рубежом.