Витражист-рассом Альберт Ахмедшиннинг “Ёруғлик архитектоникаси” номли шахсий кўргазмаси.
a_akhmedshin_poster2018 йилнинг 13 июль куни соат 17 00 да Ўзбекистон Бадиий Академиясининг  Марказий Кургазмалар залида витражист-рассом Аьберт Ахмедшиннинг “Ёруғлик архитектоникаси” деб номланган шахсий кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади.
Витраж санъати қадимдан машҳур бўлган, ҳозирда ҳам ўз актуаллигини йўқотган эмас. Дераза ёки эшикнинг юқори ёруғлик дарчасига ўрнатиладиган мусаффо асар доим ҳам ўзининг нурлилик ва безаклилик жиҳатлари билан эътиборни тортиб келади. Витраж бино интеръерларига қуёш нурларини турли рангли шишалар воситасида нафақат безатади, балки турли рангларни сочган ҳолда ўзгартириб юборади.
a_akhmedshin_001Тасвирий санъатнинг ўта оғир ва мураккаб соҳаси бўлган витраж ўзбекистон санъати тарихида ўзига хос воқеликка айланди. Альберт Ахмедшин Ўзбекистонда шу соҳадаги озчиликни ташкил этадиган санъаткорлардан бири бўлиб, ҳозирда у нафақат юртимизда балки, хорижда ҳам эътибор қозонди.
Альберт Гатфанович Ахмедшин 1946 йилда Тошкент шаҳрида таваллуд топган. 1978 йилда Абу Райҳон Беруний номидаги Тошкент Политехника институтининг Архитектура факультетини тугаллаганидан сўнг Ташгипрогор институтида ишлай бошлади. Унинг муаллифлик лойиҳалари сифатида Қора қамиш массивидаги иқтидорли болалар мактаб-интернати ва икки заллик кинотеатрни кўрсатиш мумкин. Шу билан бирга П.Беньков номидаги Республика Рассомлик коллежи ва Киночилар уйи бинолари лойиҳаларида ҳаммуаллифлик қилган.
a_akhmedshin_0022001 йилдан бошлаб Альберт Ахмедшин“ Ўзбекистон бадиий ижодкорлар уюшмаси”нинг аъзоси. 2006 йилда витраж санъатида эришган ютуқлари учун Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Кумуш медали 2018 йилда эса олтин медали билан тақдирланган.
Альберт Ахмедшин витраж санъати мактаби сир асрорларини Литванинг машҳур витраж санъати намояндалари, Литва витраж санъати ибтидоси усталари К. Моркунас ва А. Довиденос сингари рассомлардан таълим олган.Унинг илк муаллифликиши“Флора” деб номланиб Урганч шаҳрининг “Жайҳун” ресторанида ўрнатилган. Абстракт чизгилардан ташкил топган геометрик шакллар, шарқ меъморий обидалари фрагментлари тасвирлари, рассом томонидан турли рамзий маъно касб этувчи тасвирлар воситасидаги чизгилар мазкур витражни рангтасвирона жиҳатларини бойитади.
a_akhmedshin_003Унинг кўпгина асарлари орасида ижодий фаолияти маҳсули ҳисобланган“Буюк ипак йўли” деб номланувчи Ўзбекистоннинг Вашингтондаги элчихонаси тантанавор зиналари, Тошкент Аэропорти терминалидаги витраж, шунингдек бир қанча хусусий коллекционерлар тўпламларида, хонадонларга қарашли бинолар интеръерларини ҳам безатиб турибди.
Альберт Ахмедшин асарлари Республикамизнинг монументал санъати соҳаси ёрқин саҳифаларидан ҳисобланади. Унинг витраж соҳасидаги ижодий изланишлари, ҳаракатчанлиги ўлароқ монументал санъат соҳаси ютуқларини қўлга киритди. Шу билан бирга ижодининг муҳим қирраларидан бири бўлган шарқ орнаменталистикаси меъросидан унумли фойдалана олганлиги, ихлосмандлар олқишига сазовор бўлди.

Персональная выставка Альберта Ахмедшина «Архитектоника света»
a_akhmedshin_poster13 июля 2018 года в 17.00 в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится церемония открытия персональной выставки художника-витражиста Альберта Ахмедшина под названием «Архитектоника света».
Витражи, известные человеку с древних времён, не утратили актуальности и сегодня. Прозрачная картина, установленная в световом проёме – окне или верхней части дверей, всегда притягивает к себе внимание своей декоративностью и некой независимой внутренней жизнью света. Витраж не просто декорирует помещение, он его преображает, заполняя потоками пропущенного сквозь разноцветные стёкла лучи солнца и разбрасывая по интерьеру красочные пятна.
a_akhmedshin_001Заниматься витражом – дело непростое, требующее самоотверженности и полной отдачи сил, таланта и времени, а также значительных финансовых затрат. В этой трудной и сложной области искусства история узбекского витража обогатилась своеобразным художественным явлением. Альберт Ахмедшин – один из немногих в Узбекистане художников-витражистов, чьи работы получили признание как у нас в республике, так и за рубежом.
Альберт Гатфанович Ахмедшин родился в 1946 году в г. Ташкенте. После окончания в 1978 г. факультета архитектуры Политехнического института им. Абу Райхона Беруни, начал работать в проектном институте  Ташгипрогор. В числе его авторских проектов – школа-интернат для одарённых детей, двухзальный кинотеатр на массиве Каракамыш. А. Ахмедшин является соавтором проектов Республиканского художественного колледжа им. П.Бенькова и Дома кино. В 1983 г. стал членом Союза архитекторов Узбекистана.
a_akhmedshin_002С 2001 г. А. Ахмедшин является членом Творческого объединения художников Узбекистана. В 2006 г. за достижения в области витражного искусства он награждён серебряной медалью, а в 2018 году – золотой медалью Академии художеств Узбекистана.
Основную школу витражного искусства А. Ахмедшин прошёл у таких литовских профессиональных витражистов, как К. Моркунас и А. Довиденос, которые стояли у истоков возрождения витражного искусства в этой республике. Первой авторской работой художника стал витраж «Флора» в гостинице «Джейхун» (г. Ургенч). Абстрактный рисунок витража состоит из бесчисленного количества геометрических форм, фрагменты восточной архитектуры, цветов и листьев, рыб и речной гальки. Отдав предпочтение геометрической абстракции, мастер насыщает своё произведение множеством символов, делая витраж необычайно живописным.
a_akhmedshin_003Среди многочисленных работ А. Ахмедшина можно выделить витраж «Великий шёлковый путь» на парадной лестнице Посольства Республики Узбекистан в Вашингтоне, витраж в терминале аэропорта г. Ташкента, а также несколько витражей для частных коллекционеров.
Работы Альберта Ахмедшина – это необыкновенно яркие произведения высокого монументального искусства витража в нашей республике. Творческие искания, настойчивость, нацеленность на результат привели художника в область монументального искусства витража. Вместе с тем, важнейшей чертой его творчества явилось обращение к традициям восточной орнаментики, в частности к системе гирихов. Его светлые, насыщенные цветом и светом композиции, выдержанные в цельном объединяющем колорите, производят сильное впечатление у зрителей.