АНЪАНАВИЙ “НАВРЎЗ – 2018” БАДИИЙ КЎРГАЗМАСИ
navruz_2018_001Наврўз байрами шарқ халқлари орасида бир неча минг йиллардан буён нишонланиб келинмоқда. Наврўз табиатнинг ўзидан келиб чиққан холда, куну -тун тенглашгандан сўнг, кунларнинг узайиши, табиатнинг уйғониш байрамидир. Аёзли қишдан сўнг кўкда қуёшнинг юз кўрсатиши, қирларда майса-гиёҳларнинг ниш уриб чиқиши халқимиз учун ҳақиқий байрамга айланган. Нав – Янги, рўз – кун, яъни Янги кун деб аталиши бежиз эмас.
Бу байрам, аввало, табиатнинг жонланиши, янгиланиши, Янги йил билан юртимизга гўзал баҳор фасли кириб келиб, ўзининг яшил сепини ёйиши билан бошланади. Continue reading “АНЪАНАВИЙ “НАВРЎЗ – 2018” БАДИИЙ КЎРГАЗМАСИ”

Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2018»
navruz_2018_001Весна у народа нашей республики – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость и красоту природы.
По сложившиеся традиции Академия Художеств Узбекистана и Дирекция художественных выставок встречает Навруз вернисажем. Читать далее «Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2018»»