Тошкетдаги Гёте-институти ва Ўзбекистон Бадиий Академияси, Хорижий давлатлар билан алоқа институти (ifa, Штутгарт, Германия), ARCH+, “Архитектура ва шаҳарсозлик” журнали (Берлин) билан ҳамкорликда яратилган кўргазмасини тақдим этадилар.
Ушбу лойиҳаларни амалга оширишда аввало ер шари аҳолисининг ярмидан кўпини шаҳарда яшашини, иқлим шароитлари ўзгаришлари, углеводород заҳираларини камайиб бориш ҳавфи каби муаммоларни ҳисобга олган ҳолда ҳозирги даврнинг энг долзарб масалаларидан бири бўлиб, айнан шаҳарнинг муаммолари ҳисобланади. Кўргазмада Осиё, Африка ва Америка давлатларининг “Қазиб олинган ёқилғи манбаларидан энергияни қайта ишлаш жараёнида шаҳар кўринишини ўзгариши”, “Қайта ишлаб чиқарилган энергия манбаларини шаҳар тизимига, барқарор ривожланиши сиёсатига ва ҳаракатига таъсири” каби инновацион лойиҳаларни тақдим этди.
“Пост-нефт шаҳри” кўргазмаси келажак лойиҳалар билан бирга ўтмишдагилари ҳақида ҳам ҳикоя қилади. Кўргазманинг мавзусидан ҳам билиш мумкинки “Келажакдаги шаҳар тарихи” ҳар қандай келажак лойиҳасининг асоси, албатта, ўтмишдаги тажрибалар билан ўзаро боғланган ҳолда яратилади. Бу мавзуга ойдинлик киритиш мақсадида 11та актуал ишлар 9 та эталон лойиҳалар билан ўзаро таққосланиб, замонавий ва ўтмиш лойиҳаларини шаҳар ҳаракати ва урбанистик тизимда намойиш этилади. Эҳтимол бугунги ишланган лойиҳалар шаҳар утопиясининг замонавийлигига асослангандир. 20 аср ўрталарида ишлаб чиқилган шаҳар муаммолари ечимини ўзида акс эттирган кўпгина лойиҳалар, ҳозирги кунда яна қайта кўриб чиқилиб, мукаммаллаштириб ҳаётга тадбиқ этиб келинмоқда. Иқлим ўзгаришлари, қазиб чиқарилган ёқилғи турларини тугаб бориши, шунингдек молиявий ва тизимдаги кризислар шаҳарларнинг янги планлаштирилаётган шаҳар лойиҳаларини нафақат экологик лабораторияларга айлантирмоқда, шу билан бирга ижтимоий ўзгаришларига хам сабаб бўлади.
Бундай улкан шаҳарсозлик лойиҳалари қаторида Абу-Дабидаги (Masdar), Дубайдаги Ксеритаун (Xeritown) ёки Эфиопиядаги НЭУГ (NEST), шунингдек, аввалдан мавжуд, структураси ўзгартирилган лойиҳалар ҳам намойиш этилган. Масалан: Куритиба шаҳри марказидаги жамоатчилик транспорти концепцияси, Нью-Йоркдаги Хай-Лайн (High Line) боғининг рекультивацияси ёки “Энг яхши макон” (Better Place), хозирги кунда Исроилда ҳаётга тадбиқ этилган батареялари алмаштириладиган электромобилларнинг тармоқли лойиҳаси ҳам шулар жумласидандир. Рауль Бунсхотен ва унинг урбанистик тадқиқотлар соҳасида иш юритувчи архитектура бюросининг (CHORA) етакчи экспертлари Тайван бўғозининг қирғоқларида жойлашган, Хитой ва Тайван шаҳарларини энергия билан таъминлаш трансчегаравий лойиҳасини ишлаб чиқдилар. Studio Mumbai Architects томонидан ишлаб чиқилган лойиҳада Ҳиндистон халқ ҳунармадчилиги анъаналари тилдан тилга, авлоддан авлодга ўтиб келаётганлигини назарда тутган ҳолда, албатта уларни типик муайян бир регион архитектурасини замонавийлаштириб, келгусидаги лойиҳаларда фойдаланиш мумкинлигини кўрсатади.
Лойиҳалар презентацияси анимация ва видеоматериаллар билан биргаликда кўрсатилади, бу эса ўз навбатида лойиҳалаштиришнинг алоҳида аспектларини кўриб чуқурроқ тушунишга имкон яратади. Бундан ташқари араб шаҳарлари Масдар ва Ксеритауннинг макетлари шаҳарсозлик лойиҳаларини кўргазма залида кўриш имконини беради. Гарчи намойиш этилаётган проектлар услуби ва аҳамиятига кўра турли хил бўлса ҳам, барчаси муҳим бир мезонга эга: улар тафаккурнинг инновацион ва бўйсинувчан алоқаларини яққол акс эттиради. Бу эса шаҳарларимизнинг янгича қиёфасини яратиш ва сайёрамизнинг барқарор келажаги учун муҳимдир.
ARCH+
Хорижий давлатлар билан алоқа институти (ifa, Штутгарт, Германия) кўргазмаси, ARCH+, “Архитектура ва шаҳарсозлик” (Берлин) журнали билан ҳамкорликда.

ПОСТ-НЕФТЯНОЙ ГОРОД. ИСТОРИЯ ГОРОДА БУДУЩЕГО
german_exhibition_2017_01Гёте-институт Ташкент и Академия Художеств Узбекистана представляют выставку Института связей с зарубежными странами (ifa, Штутгарт, Германия), созданную в сотрудничестве с ARCH +, Журналом «Архитектура и градостроительство (Берлин)
В то время, когда больше половины всего населения земного шара живет в городах, при разработке предложений по борьбе с последствиями изменения климата и приближающейся угрозой истощения запасов углеводорода необходимо учитывать именно городские проблемы. На выставке представлены инновационные проекты в странах Азии, Африки и Америки, посвященные таким актуальным вопросам, как «Изменение города в процессе перехода от ископаемого топлива к возобновляемым источникам энергии»; «Влияние возобновляемых источников энергии на городскую систему, политику устойчивого развития и мобильности».
german_exhibition_2017_02Выставка «Пост-нефтяной город» рассказывает о проектах как будущего, так и прошлого. Уже подзаголовок выставки «История города будущего» указывает на взаимосвязь: любой проект будущего основан на прошлом опыте. В целях разъяснения рассматриваются 11 актуальных работ в сопоставлении с 9 эталонными проектами, которые демонстрируют современные и прошлые проекты в области устойчивого развития, городского движения и урбанистических систем. Становится очевидным, что сегодняшние разработки основаны на городских утопиях о современности. Многие проекты, разработанные в середине 20-го столетия для решения городских проблем, сегодня рассматриваются вновь, совершенствуются и даже воплощаются в реальность. Изменение климата, истощаемость ископаемых видов топлива, а также финансовый и системный кризисы превращают новые планирования городов в лабораторию не только экологических, но и социальных изменений.
german_exhibition_2017_03Наряду с такими грандиозными градостроительными проектами, как Масдар в Абу-Даби (Masdar), Ксеритаун в Дубае (Xeritown) или НЭУГ (NEST) в Эфиопии, представлены также проекты, в которых изменены уже существующие структуры, как например: концепция общественного транспорта в центре города Куритиба, рекультивация Нью-йоркского парка Хай-Лайн (High Line) или «Лучшего места» (Better Place), сетевой проект для электромобилей с заменяемыми батареями, который в настоящее время претворяется в жизнь в Израиле. Рауль Бунсхотен и ведущие эксперты его архитектурного бюро в области урбанистических исследований «CHORA» разрабатывают трансграничный проект по строительству и энергоснабжению городов Китая и Тайваня, расположенных на побережье Тайваньского пролива. И не в последнюю очередь проект, разработанный Studio Mumbai Architects, показывает как в Индиии секреты народного ремесла, передававшиеся из уст в уста, из поколения в поколение, можно переложить на современный, типичный определенному региону язык архитектуры и, таким образом, обеспечить их использование в будущих проектах.
german_exhibition_2017_04Презентация проектов сопровождается многочисленными анимациями и видеоматериалами, которые позволяют увидеть и глубже понять отдельные аспекты проектирования. Более того, два макета арабских городов Масдар и Ксеритаун позволяют увидеть градостроительные проекты в пространстве. Хотя представленные проекты по своей методике и значимости совсем разные, но вместе они все же обладают неким решающим критерием:  они наглядно отражают образцовую связь между вымыслом, инновацией и гибкостью мышления, что нам крайне необходимо для создания нового облика наших городов и нашей планеты ради устойчивого будущего.
Выставка Института связей c зарубежными странами (ifa), Штутгарт, в сотрудничестве с ARCH +, Журналом «Архитектура и градостроительство, Берлин