ПОСТ-НЕФТЬ ШАҲРИ. КЕЛАЖАКДАГИ ШАҲАР ТАРИХИ
german_exhibition_2017_01Тошкетдаги Гёте-институти ва Ўзбекистон Бадиий Академияси, Хорижий давлатлар билан алоқа институти (ifa, Штутгарт, Германия),  ARCH+, “Архитектура ва шаҳарсозлик” журнали (Берлин) билан ҳамкорликда яратилган кўргазмасини тақдим этадилар.
Ушбу лойиҳаларни амалга оширишда аввало ер шари аҳолисининг  ярмидан кўпини шаҳарда яшашини, иқлим шароитлари ўзгаришлари, углеводород заҳираларини камайиб бориш ҳавфи каби муаммоларни ҳисобга олган ҳолда ҳозирги даврнинг энг долзарб масалаларидан бири бўлиб, айнан шаҳарнинг муаммолари ҳисобланади. Кўргазмада Осиё, Африка ва Америка давлатларининг “Қазиб олинган ёқилғи манбаларидан энергияни қайта ишлаш жараёнида шаҳар кўринишини ўзгариши”, “Қайта ишлаб чиқарилган энергия манбаларини шаҳар тизимига, барқарор ривожланиши сиёсатига ва ҳаракатига таъсири” каби инновацион лойиҳаларни тақдим этди. Continue reading “ПОСТ-НЕФТЬ ШАҲРИ. КЕЛАЖАКДАГИ ШАҲАР ТАРИХИ”

ПОСТ-НЕФТЯНОЙ ГОРОД. ИСТОРИЯ ГОРОДА БУДУЩЕГО
german_exhibition_2017_01Гёте-институт Ташкент и Академия Художеств Узбекистана представляют выставку Института связей с зарубежными странами (ifa, Штутгарт, Германия), созданную в сотрудничестве с ARCH +, Журналом «Архитектура и градостроительство (Берлин)
В то время, когда больше половины всего населения земного шара живет в городах, при разработке предложений по борьбе с последствиями изменения климата и приближающейся угрозой истощения запасов углеводорода необходимо учитывать именно городские проблемы. На выставке представлены инновационные проекты в странах Азии, Африки и Америки, посвященные таким актуальным вопросам, как «Изменение города в процессе перехода от ископаемого топлива к возобновляемым источникам энергии»; «Влияние возобновляемых источников энергии на городскую систему, политику устойчивого развития и мобильности». Читать далее «ПОСТ-НЕФТЯНОЙ ГОРОД. ИСТОРИЯ ГОРОДА БУДУЩЕГО»