Ўзбекистон Бадиий Академияси Марказий кўргазмалар залида 27 январь куни Наманганлик иқтидорли рангтасвирчи рассом Муҳаммаджон Тожимирзаевнинг шахсий кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади. 6 йил аввал 2011 йилда ўтказилган Тошкентдаги илк кўргазмасидан сўнг, унинг асарлари Москва, Брюссел ва Рига шаҳарларининг халқаро кўргазмаларида иштирок этди.
Ўзбекистоннинг маданий ҳаёти марказидан узоқда яшашига қарамасдан рассом ҳеч кимга тақлид қилмасдан ўз йўлини топишга эриша олган. Ўзига хос дунё қараши, мавзулари халқ анъаналари, турмуш тарзи ва фалсафасидан олгинганлиги билан томошабинлар қалбидан жой эгаллаган. М.Тожимирзаев алоҳида ижодий йўналишига эга бўлган рассомлардан.
Унинг ижодий пойдевори асоси Тошкент театр ва рассомлик институтида ўқитувчилари В.И.Жмакин, А.Р.Мазитов ва Р. Ризамухаммедовларда шаклланган.
М.Тожимирзаев асарларига декоративлик, лўндалик ва образларнинг чизиқлардан тузилганлиги хосдир. Рассом композицияларини изоҳли рамзлар билан ифодаламайди, балки унинг учун мавзуни ҳис- туйғу орқали етказиб бериш муҳим ҳисобланади.
Мазкур вернисаж рассомнинг Тошкентдаги учинчи кўргазмаси бўлиб, томошабинлар учун чексиз илҳом манбаи бўлиб хизмат қилиш билан бирга, ранг ва шакл эстетикаси, шарқона услуби эътиборни жалб қилади.

Персональная выставка Таджимирзаева Мухаммаджона
tadjimirzaev_mukhammadjon_0227 января в Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок откроется персональная выставка уже известного в Узбекистане живописца из Намангана Таджимирзаева Мухаммаджона. С момента его первой выставки  в Ташкенте в 2011 г. прошло 6 лет, и за это время произведения художника побывали на различных международных выставках в Москве, Брюсселе, Риге.
tadjimirzaev_mukhammadjon_01Живя в далеке от эпицентра культурной жизни Узбекистана он сформировался как отдельная творческая личность, удивляя зрителей своим индивидуальным  видением мира, черпая темы из окружения, из традиций народа, из быта и философии.
Основой его творчества является фундаментальная школа  мастерства, полученная в Ташкентском театрально – художественном институте, где ему преподавали В.И. Жмакин, А.Р. Мазитов, Р. Ризамухаммедов.
tadjimirzaev_mukhammadjon_03Для произведений Мухамаджона Тожимирзаева, характерны декоративность исполнения, линейность, лаконичность образов. Художник не перегружает композиции излишней пояснительной символикой, для него важнее эмоциональная передача темы, то что, можно прочесть между строк, то, что чувствуешь не дотрагиваясь.
Данная персональная выставка является третьей в Ташкенте и зрителям будет интересно проследить и сравнить творческий путь художника, где они смогут открыть для себя неисчерпаемый источник вдохновения, эстетику формы и цвета, где восточная созерцательность как магнит притягивает нас к картине.