Янги йил арафасида болажонларимиз учун ҳақиқий шодиёна байрамлари ташкил қилинди. 26 декабрь куни “Тошкент қувочлари” VI Халқаро болалар расмлари Биенналеси ғолибларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Байрамона безатилган Марказий кўргазмалар залида жажжи рассомлар қўллари билан яратилган асарлар экспозицияси ташриф буюрган ҳар бир тмошабинни бефарқ қолдирмади.
Байрам ташкилотчилари Ўзбекистон Бадиий Академияси, Ўзбекистон маданият ва спорт ишлари вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги, Ўзбекистон “Маҳалла” хайрия жамоат фонди ҳамда “Соғлом авлод учун” хайрия фонди.
Биенналенинг ёпилиш маросимига таниқли санъат ва маданият арбоблари, дипломатик ваколатхоналар ходимлари, ёш рассомлар, шаҳар ахли ва меҳмонлар ҳамда ОАВ ходимлари йиғилишди.
Тантанали тақдирлаш маросимининг очилишида Ўзбекистон Бадиий Академияси раиси Ўзбекистон халқ рассоми Акмал Нур Биеннале иштирокчилари ва унинг ғолибларини чин юракдан табриклаб, асарларда болалар атроф-мсуҳитни, ундаги воқеликларни ўзгача назар билан акс эттирганлар. Кўргазма ҳар бир томошабинда яхши таассуротлар қолдириб, ҳаётдаги муаммоларни вақтинча бўлса ҳам унутиб, бахтли, беғубор болалик дунёсига шўнғишга ундайди. Чунки болалар дунёси энг соф, самимий, беғубор ва хурсандчиликларга бой дунёдир ва биз катталар кўп нарсаларни болалар нигоҳи орқали тасаввур қилишни ўрганишимиз керак деди. У ўз навбатида ҳайъат раиси ва аъзоларини масъулиятли вазиваларини ситқидилдан адо этганлари билан қутлаб, ғолибликни қўлга киритган номзодларни яна бир бор табриклади.
Эслатиб ўтиш жоиз, “Тошкент қувочлари” VI-Халқаро болалар расмлари Биенналеси болалар ижодини қўллаб-қувватлаш, Ўзбекистон ёшларининг хорижий давлатлардаги тенгдошлари билан ўзаро тушунчалари ва ҳамкорликларини ўрнатиш, иқтидорли ёшларни ихтиро қилиш, ўсиб келаётган ёш рассомларга ўз маҳоратларини оширишларига кенг имконятлар яратиш, шунингдек, болаларнинг интелектуал савиясини ривожлантириш, мамалакатимиз ва халқаро маданияти ва тарихига қизиқиши ҳамда улар ҳақидаги тушунчаларини кенгайтириш мақсадида ташкил қилинган.
Бу йилги Биенналенинг Бош соврини “Гран При” мукофоти 8 ёшли Таиландлик рассом Чаянонт Саксиривутто, – “Happy day” иши учун, насиб этди. Шунингдек, “Мавзуни энг яхши ёритганлиги учун”, “Профессионаллик маҳорат учун”, “Ижодий фантазия учун” каби номинациялар ғолибларига 7та олтин, 7та кумуш ва 7та бронза медаллари, эсдалик совғалар ва “Тошкент қувочлари” VI Халқаро болалар расмлари Биенналесининг сертификатлари билан тақдирландилар.
Ўз навбатида Ҳайъат раиси Латвиянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси жаноб Эдгарс Бондарс барча ташкилотчилар ва иштирокчиларни қизғин қутлаб, ғолибни аниқлашда ёрдам берган ҳайъат аъзоларига миннатдорчилик билдирди.
Шундан сўнг ғолибларни тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Диплом ва медалларни Ўзбекистон Бадиий академияси раиси А.Нур топширди.
Бронза медаллари соҳиблари:
1. Азимжонов Хасан, Ўзбекистон
2. Нозирова Мари “Болалик дунёси”. 7 ёш, Тожикистон
3. Юхневич Анна “Оилавий олма”. 10 ёш, Ўзбекистон
4. Жанг Синьян, 7 ёш, Хитой
5. Аннанепесов Аврей, “Ахалтекин оти”. 15 ёш, Туркманистон
6. Чайват Сангвара, “Менинг орзуим”, 14 ёш, Тайланд
7. Худойқулова Дилнура, “Сўзана тикамиз”, 8 ёш, Ўзбекистон
Кумуш медали соҳиблари:
1. Шенел Эйлул, 7 ёш, Туркия
2. Рейнолдас Келпса, “Мен яшаётган дунём”, 10 ёш, Литва
3. Бадалова Хеяли, “Чойхўрлик”, 15 ёш, Озарбайжон
4. Юсова Дарья, “Ўрмон эгаси. Сир сақловчи”, 14 ёш, Ўзбекистон
5. Сандия Лиепина, “Болалар дунёси”, 9 ёш, Латвия
6. Вейсс Майра, “Менинг Ватаним”, 11 ёш, Исроил
7. Бердиева Мержен, “Менинг оилам”, 15 ёш, Туркманистон
Олтин медали соҳиблари:
1. Сивак Эвелина “Онамга ёрдам бермоқдаман” иши учун, 7 ёш, Қозоғистон
2. Мицуки Изумидатэ “Менинг дўстим”, 5 ёш, Япония
3. Галинска Катрина “Менинг дунём”, 6 ёш, Латвия
4. Шукурбеков Рустам “Менинг халқим”, 13 ёш, Ўзбекистон
5. Гурнитский Иван “Севимли мушук”, 9 ёш, Украина
6. Морозова Анна, 10 ёш, Ўзбекистон
7. Ло Сяого, “Ноёб туш”, 11 ёш, Хитой
Гран–при соҳиби -8 ёшли Чаянонт Саксиривутто, — “Happy day” иши учун, Таиланд
Эсдалик медаллари ғолиблари:
1. Эшмамбетова Акилой. 10 ёш, Қирғизистон
2. Эргашева Нозима. 6 ёш, АҚШ
3. Насиров Ролан. 7 ёш, Ўзбекистон
4. Саидқулова Муқаддас. 8 ёш, Ўзбекистон
5. Абхишек Кумар. 12 ёш, Ҳиндистон
6. Гонсало Дуарте. 10 ёш, Португалия
7. Ноа Ашрат Мухаммад Салах. 14 ёш, Египет
8. Бўлатжон Енлик. 8 ёш, Қозоғистон
9. Калганова София. 15 ёш, Қозоғистон
10. Паннапач Кередеж. 14 ёш, Таиланд
11. Навапрон Кринчан. 10 ёш, Таиланд
12. Аталайман Зейнеп. 11 ёш, Туркия
13. Салахуддинова Лазиза. 6 ёш, Ўзбекистон
14. Жойхиба. 10 ёш, Франция
15. Алексеенко Елизавета. 12 ёш, Украина
16. Лукина Анастасия. 14 ёш, Украина
17. Мишель. 12 ёш, Германия
18. Ян Паас. 14 ёш, Германия
19. Ателье “Коко”. 5 ёш, Япония
20. Касанэ Нанжо. 14 ёш, Япония
21. Мики. 10 ёш, Япония
22. Бахрамова Маҳбуба. 7 ёш, Ўзбекистон
23. Поторочин Иоанн, Ўзбекистон
24. Абдурасулов Абдужалил. 10 ёш, Ўзбекистон
25. 15-сонли болалар мусиқа ва санъати мактаби
26. Хусанова Маржона. 11 ёш, Ўзбекистон
27. Жалолов Низомиддин. 8 ёш, Ўзбекистон
28. Ким Валерия. 11 ёш, Ўзбекистон
29. Ли Анна. 8 ёш, Ўзбекистон
30. Исмоилова Рисолатбону. 7 ёш, Ўзбекистон
31. Мухсимова Омина. 9 ёш, Ўзбекистон
32. Алиева Мерием. 10 ёш, Ўзбекистон
33. Цин Фуман. 8 ёш, Хитой
34. Гуо Байи. 9 ёш, Хитой
35. Ван Ижуо. 6 ёш, Хитой
36. Мадиярова Гулноза. 12 ёш, Ўзбекистон
37.Раҳимова Шохсанам. 11 ёш, Ўзбекистон
38. Тоғаев Оғабек. 15 ёш, Ўзбекистон
39. Мухаммадалиева Чарос. 13 ёш, Ўзбекистон
40. Хамзаева Мухлиса. 11 ёш, Ўзбекистон
41. Ғофуров Пўлатжон. 14 ёш, Ўзбекистон
42. Кан Артём. 9 ёш, Ўзбекистон
43. Раджабова Дурдона. 5 ёш, Ўзбекистон
44. Абдурашидов Озодбек. 14 ёш, Ўзбекистон
45. Цой Евгения. 11 ёш, Ўзбекистон
46. Рустамова Севинч. 10 ёш, Ўзбекистон
47. Ташматова Лейла. 8 ёш, Ўзбекистон
48. Давлатёров Саидамир. 9 ёш, Ўзбекистон
49. Назарова София. 6 ёш, Ўзбекистон
50. Нарзуллаева Диёра. 9 ёш, Ўзбекистон
51. Махмуджонов Абубакир. 7 ёш, Ўзбекистон
Тадбир доирасида жорий йилнинг 20 октябрь куни Польшанинг Торуй шаҳрида XX –Халқаро ёшлар ва болалар расмлари Биенналеси бўлиб ўтган эди. Биеннале ҳайъати 40та мамлакатдан иштирок этган 9616та ишдан 848тасини танлаб олишди ва 40та мукофот, 40та алоҳида соврин ҳамда 3та жамоа ишларига мукофотлар ажратди. Мана шу Биенналеда Республика санъат мактаби ўқувчиси, 15 ёшли Фаррух Давлатов лауреат бўлди. Шунингдек, К. Мавлонова ва Г. Цингаловалар турли хил номинация эгаси бўлишди.
Совринларни Ўзбекистон Бадиий Академияси раиси Акмал Нур тантанали равишда эгаларига топширди.
Байрам кечасида Республика ихтисослаштирилган санъат мактаби ўқувчилари, “Ором” ва “Байрам” гуруҳи ўзининг чиройли куй ва қўшиқлари ҳамда рақслари билан томошабинларни хушнуд этди.

detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_01В преддверии Нового года ребятишки получили великолепный подарок. На протяжении 5 дней внимание молодёжи было направлено на главный конкурс детского рисунка. 23 декабря с.г. в Ташкенте завершилась VI Международная Ташкентская биеннале детских рисунков «Радости Ташкента», организаторами которого выступили Академия Художеств Узбекистана, Министерство иностранных дел Республики Узбекистан и Министерство народного образования Узбекистана. Краски мира глазами детей со всей планеты зрители смогли увидеть во Дворце творчества молодёжи.
На церемонии, посвящённой закрытию и награждению победителей конкурса приняли участие представители государственных, общественных и международных организаций, деятели культуры, учащиеся специализированных школ искусства, а также журналисты.
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_02Председатель Академии Художеств Узбекистана Акмаль Нур искренне поздравил всех участников Биеннале и отметил, что именно детское творчество служит проводником мира и добра, и играет важную роль в укреплении дружеских связей между различными странами и народами. Более 3,500 работ из около 30 стран мира и Узбекистана были представлены на конкурс и, наконец, стали известны имена победителей в разных номинациях. Работы детей поразили зрителей не только яркостью красок, но и разнообразием техники, тем и воображением их авторов.
Победителям в трёх номинациях были вручены 7 золотых, 7 серебряных и 7 бронзовых медалей и соответственно дипломы к ним. Главный приз конкурса «Гран При» на этот раз уезжает в Таиланд.
«Трудная и очень ответственная работа предстояла членам жюри, которые должны были выбрать победителей конкурса так, как рисунки, представленные на Биеннале явились настоящими произведениями искусства потому, что каждый ребёнок одарён неординарно», — сказал председатель жюри Чрезвычайный и Полномочный посол Латвии в Республике Узбекистан господин Эдгарс Бондарс.
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_03Прошедшая Биеннале – это не только уникальная по своей значимости выставка, но еще и конкурс, в ходе которого были отмечены призами самые интересные работы.
Завершился ещё один праздник — праздник добра, красоты и детских улыбок. Хотя отдельные участники конкурса стали обладателями наград и определились победители, в то же время побеждённых здесь нет. Само участие в столь значительном культурном событии это уже победа, где каждый ребёнок мог показать свои способности и талант и быть замеченным в кругах искусства, многие из которых дали свои первые интервью для журналистов.
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_04Каждый ребёнок получил сертификат участника Биеннале, что послужит хорошим стимулом для их дальнейшего творчества.
Для награждения победителей на сцену был приглашён председатель Академии художеств Узбекистана, народный художник Узбекистана Акмаль Нур, который в торжественной обстановке вручил дипломы и медали Биеннале.
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_07ПОБЕДИТЕЛИ БИЕННАЛЕ!
Бронзовые медали:
1. Азимжонов Хасан. Узбекистан
2. Нозирова Мари “Болалик дунёси”. 7 лет. Таджикистан
3. Юхневич Анна “Оилавий олма”. 10 лет. Узбекистан
4. Жанг Синьян. 7 лет. Китай
5. Аннанепесов Аврей “Ахалтекин оти”. 15 лет. Туркменистан
6. Чайват Сангвара “My dream”. 14 лет. Тайланд
7. Худойқулова Дилнура “Сўзана тикамиз”. 8 лет. Узбекистан
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_06
Обладатели серебряных медалей:
1. Шенел Эйлул. 7 лет. Турция
2. Рейнолдас Келпса “The world in with I live”. 10 лет. Литва
3. Бадалова Хеяли “Чойхўрлик”. 15 лет. Азербайджан
4. Юсова Дарья “Ўрмон эгаси. Сир сақловчи”. 14 лет. Узбекистан
5. Сандия Лиепина “Chaildhhod world”. 9 лет. Латвия
6. Вейсс Майра “Менинг Ватаним”. 11 лет. Израиль
7. Бердиева Мерджен “Менинг оилам”. 15 лет. Туркменистан
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_05
Обладатели золотых медалей:
1. Сивак Эвелина “Онамга ёрдам бермоқдаман”. 7 лет. Казахстан
2. Мицуки Изумидатэ “My friend”. 5 лет. Япония
3. Галинска Катрина “My world”. 6 лет. Латвия
4. Шукурбеков Рустам “Менинг халқим”. 13 лет. Узбекистан
5. Гурнитский Иван “Севимли мушук”. 9 лет. Украина
6. Морозова Анна. 10 лет. Узбекистан
7. Ло Сяого, “Необычный сон”, 11 лет. Китай
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_08
Гран—При присуждается Чаянонт Саксиривутто 8 лет из Тайланда за рисунок (работу) “Happy Day”.
Также группа одарённых юных художников была награждена памятными медалями Биеннале:
1. Эшмамбетова Акилой. 10 лет. Киргизия
2. Эргашева Нозима. 6 лет. США
3. Насиров Ролан. 7 лет. Узбекистан
4. Саидкулова Мукаддас. 8 лет. Узбекистан
5. Абхишек Кумар. 12 лет. Индия
6. Гонсало Дуарте. 10 лет. Португалия
7. Ноа Ашрат Мухаммад Салах. 14 лет. Египет
8. Бўлатжан Енлик. 8 лет. Казахстан
9. Калганова София. 15 лет. Казахстан
10. Паннапач Кередеж. 14 лет. Тайланд
11. Навапрон Кринчан. 10 лет. Тайланд
12. Аталайман Зейнеп. 11 лет. Турция
13. Салоҳиддинова Лазиза. 6 лет. Узбекистан
14. Жойхиба 10 лет. Франция
15. Алексеенко Елизавета. 12 лет. Украина
16. Лукина Анастасия. 14 лет. Украина
17. Мишель. 12 лет. Германия
18. Ян Паас. 14 лет. Германия
19 Ателье “Коко”.. 5 лет. Япония
20 Касанэ Нанжо. 14 лет. Япония
21. Мики. 10 лет. Япония
22. Бахрамова Махбуба. 7 лет. Узбекистан
23. Поторочин Иоанн. 15 лет. Узбекистан
24. Абдурасулов Абдужамил. 10 лет. Узбекистан
25. Детская Школа Музыки и Искусства №15
26. Хусанова Маржона. 11 лет. Узбекистан
27. Жалолов Низомиддин. 8 лет. Узбекистан
28. Ким Валерия. 11 лет. Узбекистан
29. Ли Анна. 8 лет. Узбекистан
30. Исмоилова Рисолатбону. 7 лет. Узбекистан
31. Мухсимова Омина. 9 лет. Узбекистан
32. Алиева Мерием. 10 лет. Узбекистан
33. Цин Фуман. 8 лет. Китай
34. Гуо Байи. 9 лет. Китай
35. Ван Ижуо. 6 лет. Китай
36. Мадиярова Гульноза. 12 лет. Узбекистан
37.Рахимова Шохсанам. 11 лет. Узбекистан
38. Тоғаев Оғабек. 15 лет. Узбекистан
39. Махмуджонов Абубакир. 7 лет. Узбекистан
40. Хамзаева Мухлиса. 11 лет. Узбекистан
41. Ғофуров Пўлатжон. 14 лет. Узбекистан
42. Кан Артём. 9 лет. Узбекистан
43. Раджабова Дурдона. 5 лет. Узбекистан
44. Абдурашидов Озодбек. 14 лет. Узбекистан
45. Цой Евгения. 11 лет. Узбекистан
46. Рустамова Севинч. 10 лет. Узбекистан
47. Ташматова Лейла. 8 лет. Узбекистан
48. Давлетьяров Саидамир. 9 лет. Узбекистан
49. Назарова София. 6 лет. Узбекистан
50. Нарзуллаева Диёра. 9 лет. Узбекистан
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_09
В рамках праздника состоялось награждение победителей ХХ – Международное биеннале детского и юношеского рисунка, который проходил в польском городе Торуй. В нем приняли участие дети 40 государств. На рассмотрение оценочной комиссии поступило 9616 работ, для определения призеров были отобраны 848 работ. 40 участников биеннале разделили между собой золотые, серебряные и бронзовые медали, еще 40 участников получили памятные призы. Лауреатом ХХ – Международной биеннале детского и юношеского рисунка стал ученик Республиканской школы искусств Фаррух Давлатов 15 лет. К. Мавлонова и Г. Цингалова также стали номинантами этого конкурса.
detskaya_biennale_nagrajdenie_2016_10Награды лауреатам ХХ – Международного биеннале детского и юношеского рисунка вручил Председатель Академии Художеств Республики Узбекистан А.Нур.
На празднике своими красивыми мелодиями, песнями и танцами собравшихся порадовали учащиеся Республиканской специализированной школы искусств, детской танцевальной группы “Ором” и “Байрам”.