Ҳайдарали Усмонов (1960- 2015) шахсий кўргазмаси
18 ноябрь соат 16:00да Марказий кўргазмалар залида Ҳайдарали Усмоновнинг хотира кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади. У ўзининг қисқа умри давомида сермаҳсул ижод қилиб, ўз асарлари билан санъат ихлосмадлари қалбида чуқур из қолдиришга эриша олган ижодкор эди. Ҳ. Усмонов 1960 йил Наманганда туғилган. 1974-1978 йилларда Тошкентдаги Республика махсус мусиқа ва рассомлик  санъати мактабида ўқиган. У ерда чизматасвир, рангтасвир ва композицияни ажойиб рассом Александр Перовдан ўрганган. 1978-1984 йилларда А. Островский номли Театр ва рассомчилик  институтида Раҳим Аҳмедов ва Неъмат Қўзибоев устахоналарида таҳсил олган.
kh_usmanov_04
ТТРИ тамомлагандан сўнг ўзи туғилиб ўсган шаҳрига қайтиб, мустақил ижодий фаолиятини давом эттирган. Рассом натюрморт ва портрет каби жанрларда ишлаган. Бироқ манзара жанрига алоҳида эътиборини қаратган, юртга бўлган муҳаббати,  самимийлиги, ва соф туйғулари ушбу асарларида уйғунлашиб кетган. Ҳайдарали Усмонов ўз маҳорати, тасвирий санъатга бўлган муҳаббатини ўғли Олимхонга мерос қилиб қолдирган, К. Беҳзод номли Миллий рассомлик ва дизайн институтини тамомлагач, отаси изидан бориб, маиший, портрет ва манзара жанрларида асарлар яратиб келмоқда. Асарлари Республикамизда, Россия, АҚШ, Франция, Швейцария, Италия, Малайзия, Туркия каби мамлакатларнинг кўргазмаларида қатнашган ва шахсий коллекцияларидан ўрин олган.
kh_usmanov_03
Экспозицияда рассомнинг 50 дан ортиқ оилавий архивидан ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси фондидан олинган асарлари намойиш этилган.   Кўргазма 2016 йилнинг 11 декабригача давом этади.

Хайдарали Усманов (1960- 2015) персональная выставка
18 ноября в 16:00 в Центральном выставочном зале состоится открытие персональной выставки художника Хайдарали Усманова. Х.Усманов родился в Наманганской области в 1960 году. В 1974-1978 годах учился в Республиканской специализированной художественно-музыкальной школе-интернате. Рисунок, живопись, композицию художник изучал под руководством замечательного художника-живописца Александра Перова. В 1978-1984 гг. совершенствовал свое мастерство в Театрально-художественном институте им. А. Островского в мастерских  Рахима Ахмедова и Нигмата Кузыбаева.
kh_usmanov_04
По окончании ТТХИ Х.Усманов вернулся в родной город, где продолжил самостоятельную творческую деятельность. Хайдарали Усманов работал в таких жанрах, как натюрморт, портрет. Но с особой силой художник проявил себя в пейзажах, которые сочетают в себе непосредственность, свежесть восприятия, теплоту и любовь к родному краю. На протяжении всей своей жизни художник плодотворно работал, постоянно участвовал в республиканских и международных выставках. Свое мастерство и любовь к живописи Х. Усманов передал и сыну Олимхону, который по окончании Национального института художеств и дизайна им. К. Бекзода, так же, как и отец, нашел себя в бытовом жанре, портрете и пейзаже.
kh_usmanov_03
Произведения художника Х.Усманова представлены в государственных и частных коллекциях не только Узбекистана, но и за рубежом. В экспозиции представлено более 50 работ из семейного архива и фонда Дирекции художественных выставок. Выставка продолжит свою работу до 11 декабря 2016 г.
kh_usmanov_02
Хайдарали Мухаммадиевич Усманов
1960 г. — родился в Наманганской области 1974-1978 гг. —  учеба в Республиканской специализированной художественно-музыкальной школе- интернате.
с 1990 г. — член Творческого объединения художников Узбекистана.
в 1990-х гг. — председатель Наманганского областного отделения Академии Художеств Узбекистана.
1996 г. — удостоен звания Лауреата премии им. Машраба.
2001 г. — победитель выставки-конкурса  «Энг улуг, энг азиз». посвященной 10-летию  независимости РУз.