7 октябрь 2016 йилда Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида замонавий санъат кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади. Ўзбекистонлик ва хорижлик 50 дан ортиқ рассомлар ўзларининг лойиҳаларини намойиш этадилар. Замонавий санъат кўргазмаси – contemporary art (актуал санъат) асарларини юқори даражадаги намойиши бўлиб, Ўзбекистон Бадиий Академияси томонидан ташкил этилган. Кўргазма учта экспозицион майдонда, яъни Марказий кўргазмалар зали, Тошкент фотосуратлар уйи ва Икуо Хираяма номли Халқаро маданият карвон-саройида бўлиб ўтади. Экспозицияда ҳар хил бадиий йўналишларни бириктириш асосида яратилган инсталляция, видеоарт, фото-арт, объектлар ва оригинал лойиҳалар сингари замонавий санъатнинг барча турлари ва услублари тақдим этилган.
Мазкур асарлар ўзида сифатли янги ижодий ғояларни, фалсафий маъноларни мужассам этиб, улар рассомларнинг янги пластик имкониятлар орқали ўй-фикрларини ифодалашга интилишларидир. Кўргазманинг асосий ғояси – Ўзбекистон рассомларининг бой ижодий салоҳиятини, уларнинг халқ анъаналари билан руҳий боғлиқлиги ва замонавий дунёнинг долзарб муаммоларига бўлган эътиборининамойиш этишдир.Тақдим этилган лойиҳалар ўзбек рассомларининг замонавий маданият муаммоларига нисбатан интеграциялашишга бўлган интилишини кўрсатмоқда. Кўргазманинг хорижлик (Хитой, Фаластин, Марокко, Тунис, Украина, Қозоғистон, Молдова) иштирокчилари асарларидаҳам фалсафий фикр юритиш, шахсий кечинмалар ва бугунги кунда ҳар бир инсонни хавотирга солаётган – уруш ва тинчлик, экология, аёлларнинг жамиятдаги ўрни, оммавий маданиятдаги зўравонлик каби тушунчаларга бўлган ўзига хос жавобларидир. Замонавий санъат маънолар майдонига айланиб, сермазмун ва долзарб бўлиши керак деб, рассомлар жамиятнинг руҳий пойдевори ҳақидаги саволларни илгари сурмоқдалар. Ж.Усмонов, А.Николаев, Б.Исмоилов, С.Тичина, М.Фозили, Д.Каипова, Т.Ахмедов. В.Жирнов каби обрўли арт-майдонларда бир неча бор иштирок этган таниқли рассомларнинг асрлари билан бир қаторда «5+1» гуруҳи, С.Астахова, Ю.Веденин, Н.Бабаджанова, С.Эркинов, А.Граница, В.Ким, Г.Кальченко ва бошқалар, сингариёш иқтидорли ижодкорларнинг лойиҳалари ҳам ўрин олган. Ўзбекистонлик рассомлардан ташқари кўргазма экспозициясидан хорижлик рассомлар – Б.Парк, Ш.Русу, М.Фатми, С.Аль Шаиби, Н.Кааби Линке, К. де Марчи, Рональд Кляер, ҳамда МДҲ давлатлари рассомлари – О.Харченко, А. Менлибаева, А. Ахметьяров, А. Шалбаев, С. Атабеков ва бошқалар, асарлари намойиш этилмоқда. Лойиҳа куратори – санъатшунослик фанлари доктори Нигора Ахмедова. Кўргазма бир қатор ташкилотлар ҳомийлигида ташкил этилди – Andakulova Gallery, TIKA (Ҳамкорлик Мувофиқлаштириш бўйича турк агентлиги), ҳамда SAMSUNG, HENNESY компаниялари, «Олтинмерос» Жамғармаси.

vistavka_sovr_iskusstva_087 октября 2016 года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится открытие выставки современного искусства. Свои проекты представят более 50 художников из Узбекистана и зарубежных стран.  Выставка современного искусства — представительная демонстрация произведений contemporary art (актуальное искусство), организованная Академий Художеств Узбекистана. Выставка будет проходить на трех экспозиционных площадках Центральном выставочном зале, Ташкентском доме фотографии и Международном караван-сарае культуры им. Икуо Хираямы, В экспозициях  представлены все виды и стили современного искусства – инсталляции, видеоарт, фото-арт, объекты и оригинальные проекты, созданные на основе соединения различных художественных направлений и технических средств. Они несут в себе качественно новые творческие идеи, философские смыслы, которые художники стремятся выразить через новые пластические возможности.  Основная идея выставки – показать богатый творческий потенциал художников Узбекистана, их духовную связь традициями народа и внимание к актуальным проблемам современного мира. Представленные проекты  показывают стремление узбекских художников интегрироваться в проблематику современной культуры. В работах  зарубежных участников выставки (Китай, Палестина, Марокко, Тунис, Украина, Казахстан, Молдова) так же отражены философские размышления, индивидуальное переживание и своеобразный ответ на то, что волнует сегодня каждого – война и мир, экология, положение женщины, засилье массовой культуры. Художники задаются вопросами о духовных основах общества, о том, что современное искусство должно стать территорией смыслов, быть содержательным и актуальным. Рядом с произведениями известных художников, отмеченных участием на самых престижных арт–площадках, таких как, Дж. Усманов, А.Николаев, Б.Исмаилов, С. Тычина, М.Фозили, Д. Каипова, Т. Ахмедов,  В.Жирнов будут представлены проекты молодых талантливых художников, таких как группа «5 +1», С. Астахова, Ю. Веденин, Н. Бабаджановой, С. Эркинов, А.Граница, В. Ким,  Г. Кальченко и другие. Помимо художников из Узбекистана в экспозиции будут представлены произведения зарубежных художников – Б.  Парк, Ш. Русу, М. Фатми, С. Аль Шаиби, Н. КаабиЛинке, К. де Марчи, Рональд Кляер,  в том числе и художники из СНГ – О. Харченко, А. Менлибаева, А. Ахметьяров, А. Шалбаев, С. Атабеков и другие. Куратор проекта – доктор искусствоведения Нигора Ахмедова. Выставка создана при поддержке спонсоров – Andakulova Gallery, TIKA (Турецкое Агентство по Сотрудничеству и Координации), а также компаний SAMSUNG, HENNESY, Фонда  «Олтин мерос». Время и место проведения выставки:
Центральный выставочный зал– 7- 23 октября 2016; Открытие: 7 октября, 18:00
Ташкентский Дом фотографии — 8 15 октября 2016; Открытие: 8 октября, 12:00
Караван- сарай культуры и искусства им. Икуо Хираямы — 8 –15 октября 2016; Открытие: 8 октября 14:00