2025 yil 1-iyul kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazmalar zalida O‘zbekistonning birinchi ayol fotoreportyori – Dina Xodjayevaning shaxsiy ko‘rgazmasi ochiladi. U mashhur otasi Maks Penson kabi, o‘z faoliyati bilan O‘zbekistonning tarixiy fotolavhalarning yaratilishiga oʻz hissasini qo‘shgan.
U bolaligidan fotografiya san’at olami hukmron bo‘lgan bir muhitda ulg‘aygan. Ularning uyda tez-tez otasining hamkasblari, nafaqat tor professional doiradagilar emas, balki butun dunyoga mashhur bo‘lgan do‘stlari mehmon bo‘lardilar, masalan, Sergey Eyzenshteyn va Eduard Tisse, Georgiy Zelma va Boris Kudoyarovlar. Suratga olishning texnik tafsilotlari va sharoitlarning muhokamalari haqidagi uzluksiz suhbatlar uning urushdan oldingi bolaligi va urush yillaridagi yoshlik davrining fonida o‘tardi.
Maks Pensonning ustaxonasi o‘z uyda, ya’ni oilasi bilan yashaydigan hovlida joylashgan edi, shuning uchun uning farzandlari surat tayyorlash jarayonining har bir bosqichida – negativ paydo qilishdan tortib to bosib chiqarishgacha boʻlgan jarayonda bevosita ishtirok etganlar. Dina, har tong uyg‘onganida xonaning devorlariga ilib qo‘yilgan, kechasi bosilgan fotosuratlar manzarasi qarshisida uyg‘onishini xotirlar edi. U kichikligidan fotografiya texnikasi, suratga olish materiallari va kompozitsiya asoslarini yaxshi bilgan. Uylarining javonlarida fotografiya san’atiga oid koʻplab adabiyotlar, 1930-yillarda chiqqan “Sovet fotosi” jurnallari bo‘lar edi. Uning sahifalarda otasining suratlari tez-tez chop etilib turardi.
Yoshlik chogʻlarida Dina Maksovna mashhur kinorejissyor Malik Qayumovning filmlarida assistent bo‘lib ishlagan. U suratga olish sahnalarini tashkil etishda yordam bergan, texnik masalalarni hal qilgan. Bu esa boshlovchi fotoreportyor uchun katta hayotiy va ijodiy maktab bo‘lgan. Kinotasvirga olish jarayonidagi ko‘nikma orttirish, yuzaga keladigan murakkab o‘zgarishlarga moslasha bilish qobiliyati keyinchalik uning mustaqil faoliyatida juda asqotdi.
Dina Maksovnaning hayoti mashhur hujjatli filmlar kinorejissyori, ssenarist va kinotanqidchi Fayzulla Xodjayev bilan uchrashuvdan so‘ng butunlay o‘zgarib ketdi. VGIK bitiruvchisi bo‘lgan Xodjayev – sovet kinosining buyuk namoyondalaridan biri Mixail Rommning shogirdi bo‘lib, u bilan birga Andrey Tarkovskiy, Vasiliy Shukshin, Gleb Panfilov kabi yirik kinorejissyorlar tahsil olishgan. Fayzulla Xodjayev Toshkentdagi televideniya studiyasida ishlagan, dasturlar olib borgan, maqolalar yozgan, kinotanqidchi sifatida faoliyat yuritgan. Dina va Fayzulla Xodjayevlarning ijodiy ittifoqi ko‘plab fotoreportaj va jurnalistik loyihalar bilan yaxshi natijalar bergan. Fayzullaning yozgan ocherklariga Dinaning suratlari nafis bezak bo‘lib xizmat qilgan. Xususan, 1958–1959 yillardagi Och Dashtni ya’ni cho‘llarni o‘zlashtirishga bag‘ishlangan ocherklar “Ogonyok”, “Smena” kabi nufuzli nashrlarda chop etilgan.
Ular hali 30 yoshga ham to‘lmagan bir paytda bunday katta e’tirofga sazovor bo‘lishlari, ijodiy kuchga va mustahkam ishonchga turtki bo‘lgan.
1966 yilda Toshkentda sodir bo‘lgan kuchli zilzila oqibatida Dinaning ota uyi, Kafanov (hozirgi Afrosiyob) ko‘chasidagi uy butkul vayron boʻladi. Buning oqibatida Maks Pensonning beqiyos fotoarxivi deyarli yer qariga gʻarq boʻladi. Biroq bu bebaho merosni saqlab qolish sharafi Dina va Fayzulla Xodjayevlarga nasib etadi. Ular yillar davomida xarobalar ostida qolgan negativ va suratlarni izlab topadilar.
Dina bu fotoarxivlarni saqlab qolish, tartibga solish va tizimlashtirish yo‘lida izchil va fidokorona mehnat qiladi. Oynali negativlarni tiklab, ulardan nazorat nusxalarini bosadi, har bir suratga aniq tavsiflar beradi. Ba’zan o‘z ijodini chetga surib qoʻyib bo‘lsa-da, 1990-yillargacha ushbu faoliyatini davom ettirdi. U bu mas’uliyatni nafaqat farzandlik burchi deb, balki butun O‘zbekiston madaniy va tarixiy merosini asrashdek yuksak vazifa deb bilgan.
Dina Maksovnaning fotografiyaga bo‘lgan muhabbati umrining oxirigacha so‘nmagan. U O‘zbekiston televideniyasi studiyasida 30 yil mobaynida fotoreportyor bo‘lib ishlagan. Bu davrda u Dmitriy Shostakovich, Aram Xachaturyan, Konstantin Simonov, Oybek, Chingiz Aytmatov, Tamara Xonim, Moskvaning “Sovremennik” teatri aktyorlari va boshqa mashhur shaxslar uning fotosyujetlarining qahramonlari boʻlganlar. Uning Botir Zokirov portreti hozirgacha ommaga keng tarqalib kelmoqda, biroq afsuski, ko‘pincha muallifi ko‘rsatilmaydi.
1970-yillardagi Yevropaga qilgan safarlari “temir parda” ortidan ilk bor G‘arb bilan yuzma-yuz kelgan sovet insonining his-tuyg‘ularini ifodalagan. Parij, London va Florensiyada tushirilgan suratlar – kinoya, yumor, chuqur kuzatuvchanlik va yangi dunyoni kashf etishga bo‘lgan ehtiros bilan to‘la edi.
Dina Xodjayevaning ijodi har doim yuksak samimiylik va axloqiy fazilatlari bilan ajralib turgan. Bugungi kunda uning suratlari go‘yo san’atkor qalbidan dunyoga uzatilgan nozik va ezgu izhori kabi namoyon boʻlmoqda. U yana bir bor bizga: fotografiya – bu “ayol jinsidagi” san’at ekanligini eslatadi.

dina_khodjayeva_2025_-1Выставка представляет творчество Дины Ходжаевой — первой женщины-фоторепортера Узбекистана.
dina_khodjayeva_2025_-2Как и ее знаменитый отец – Макс Пенсон – своей деятельностью она принимала участие в создании исторической фотолетописи Республики.
dina_khodjayeva_2025_-3С самого раннего детства она была окружена миром, где все было подчинено искусству фотографии. В доме часто бывали коллеги, друзья отца, известные не только в узком профессиональном кругу, но и во всем мире, такие как Сергей Эйзенштейн и Эдуард Тиссэ, Георгий Зельма и Борис Кудояров. Бесконечные беседы, обсуждения технических деталей и условий проведения съемок проходили фоном ее предвоенного детства и военной юности.
dina_khodjayeva_2025_-4Мастерская Макса Пенсона располагалась в том же доме, где жила его семья. Поэтому его дети принимали участие во всех стадиях создания фотоотпечатков: от проявки до печати. Как вспоминала Дина, просыпаясь утром, ее взору открывался интерьер комнаты, где фотокарточки после  ночной печати были разложены и развешены повсеместно.  Сызмальства Дина разбиралась в фотографической технике и материалах съемок, знала основы композиции. В доме было много фотографической литературы, журналов «Советское фото» 1930-х гг, где нередко можно было найти опубликованные фотографии ее отца.
dina_khodjayeva_2025_-5В молодые годы Дина Максовна работала ассистентом Малика Каюмова на съемках его кинофильмов, помогала режиссеру выстраивать натуру для съемок, решала технические вопросы. Это была хорошая школа для  начинающего репортера. Наработка навыков, умение реагировать на сложные изменения в процессе киносъемок в дальнейшем очень пригодились ей в работе.
dina_khodjayeva_2025_-6Встреча с Файзуллой Ходжаевым, известным кинодокументалистом, сценаристом и режиссером, навсегда изменила жизнь Дины Максовны. Ходжаев – выпускник ВГИКа, ученик классика советского кино Михаила Ромма, у которого он учился наряду с Тарковским, Шукшиным, Панфиловым и другими выдающимися кинорежиссерами – работал на Студии телевидения в Ташкенте, вел программы, выступал кинокритиком, писал статьи. Альянс Ходжаевых – Дины и Файзуллы – ознаменовался многими репортажными проектами. Очерки,  написанные Файзуллой,  украшались фотографиями Дины. Один из них, посвященный освоению Голодной Степи (1958-59), был удостоен публикации в таких массовых советских периодических изданиях, как «Огонек», «Смена».
В их возрасте – тогда им еще не было и 30-ти  – этот огромный успех, публикации и съемки укрепили их веру в силу творческого созидания.
dina_khodjayeva_2025_-7В 1966-м, в результате катастрофического землетрясения в Ташкенте отчий дом Дины на улице Кафанова (ныне — Афросиаб) был полностью разрушен. Руины поглотили, казалось навечно, весь ценнейший архив фотографа Макса Пенсона. Дине и Файзулле Ходжаевым принадлежит честь спасения этого архива. В течение многих лет они буквально выкапывали из обломков дома оставшиеся негативы и фотографии. Дина вела скрупулезную работу по восстановлению стеклянных негативов, печатала с них контрольки, делала аннотации. Работа по сохранению, структурированию и систематизации архива Пенсона  продолжалась вплоть до 1990-х, иногда даже в ущерб собственному творчеству. Дина Ходжаева понимала свою миссию не просто как долг дочери по отношению к своему отцу, но и как акт сохранения ценностей культурно-исторического значения для Узбекистана в целом и для граждан Республики персонально.
dina_khodjayeva_2025_-8Роман с фотографией у Дины Максовны продолжался всю ее жизнь. 30 лет она отдала студии Узбекского телевидения, где работала фотокорреспондентом. Ходжаева запечатлела многих звезд тогдашней творческой элиты: Шостакович, Хачатурян, Симонов, Айбек, Айтматов, Тамара Ханум, актеры московского театра «Современник» и многие другие выступили моделями ее фотосюжетов. Ее портрет Батыра Закирова до сих пор широко востребован и републикуется многими масс-медиа, к сожалению, без указания автора.
dina_khodjayeva_2025_-9Зарубежные поездки Ходжаевой в Европу в 1970-е годы обогатили наши представления о том, как чувствовал себя советский человек на Западе после долгих лет «железного занавеса». Ходжаевские сюжеты из Парижа, Лондона, Флоренции полны иронии, юмора, тактильного чувства наблюдательности, всматриваемости в детали неведомого, заново открываемого мира.
Творчество Дины Ходжаевой всегда отличалось предельной искренностью и высокими нравственными качествами. Ее фотографии  сегодня выглядят как сокровенное послание художника остальному миру. Напоминая всем нам, что фотография – искусство «женского рода».