tashkent_biennale_2024_-12024-yil 14-18-oktabr kunlari Toshkent shahrida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tomonidan “2022-2026-yillarda moʻljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturiga muvofiq Vazirlar Mahkamasining 27.08.2024 yildagi 25-sonli bayoni asosida “San’at va dunyo”  X-Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biennalesi oʻtkazilmoqda.
tashkent_biennale_2024_-22024-yil 14-oktabr soat 17:00 da Markaziy ko‘rgazmalar zalida installyatsiyalar, videoart, perfomans, haykaltaroshlik, grafika va rangtasvirdan iborat “San’at va dunyo” Toshkent xalqaro zamonaviy san’at biennalesi ochiladi.
tashkent_biennale_2024_-3Markaziy ko‘rgazmalar zalining birinchi qavatida hozirda Londonda yashab ijod qilayotgan rassom Yunus Safardiyarning “So‘nggi qichqiriq” instalyasiyasi o‘rin olgan. “So‘nggi qichqiriq” insonning oʻzi yashayotgan koinot qonunlarini oʻzi yashayotgan olamdagi xurofot kishanlari parchalashga harakat qilayotganining yorqin namoyishidir. U oʻzida shu orqali tinchlik, rahm-shafqat va imon topmoqchi. Vayronagarchilik davrida va ming yillikning parchalanishi, insoniyatni qaytarish vazifasi deyarli imkonsiz koʻrinadi. Lekin insonlar buni qilishga harakat qiladilar oxir-oqibat, barcha umidinlar va ishonch qichqiriqqa aylanadi.
tashkent_biennale_2024_-5Koʻrgazmada Ye.Kryukova, O.Jityenyova (Rossiya), Sara Yang (Avstraliya), A.Manfredi (Italiya), G.Bannan (AQSH), M. Txara (Fransiya), L. Chak (Isroil), G. Yonutsesku (Ruminiya), A. Abdullayeva (Italiya), N. Nishimura (Yaponiya), O. Evdokimenko (Belarus), S.Bajaj (Hindiston),  I. Uzbekova (Qozog‘iston) kabi xorijiy rassomlar ham ishtirok etmoqdalar.
Ushbu koʻrgazmada taqdim etilgan biennalening xorijiy ishtirokchilari loyihalari bir xil mavzuga ega, ular zamonaviy san’atning turli koʻrinishlari va shakllarida talqin etiladi. San’atning zamonaviy dunyoda tutgan o‘rni, jamiyatga munosabati, ularning o‘zaro uyg‘unligi turli mavzu, shakl va rangdagi asarlarda o‘z ifodasini topgan.

14-18 октября 2024 года в Ташкенте Академией художеств Узбекистана, утверждённой Приложением 2 Указу № 60 от 28 января 2022 года «О Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» Президента Республики Узбекистан и «Развитие Нового Узбекистана на 2022-2026 годы» В соответствии с пунктом 275 Государственной программы по реализации стратегии в год «Годом поддержки молодёжи и бизнеса» и Постановлением Кабинета Министров № 25 от 27.08.2024 г. проводится Х-Ташкентская международная биеннале современного искусства «Искусство и мир».
14 октября 2024 года в 17:00 в Центральном выставочном зале откроется Х-Ташкентская международная биеннале современного искусства «Искусство и мир», состоящая в основном из инсталляций, видеоратов, перфоманса, скульптуры, графики и живописных работ.
В первом этаже Центрального выставочного зала установлена инсталляция «Последний крик» художника Юнуса Сафардияра, который в настоящее время живёт и работает в Лондоне. «Последний крик» — это наглядная демонстрация того, как человек пытается сбросить с себя оковы предрассудков и не понимания законов вселенной в котором он живет. Он хочет найти в себе мир, сострадание и веру. Во время эпохи разрушения и сломов тысячелетия, задача вернуть человечность кажется почти невыполнимой. Но люди попробуют сделать это у последней черты, вложив всю свою надежду и веру в последний крик.
На этой выставке также принимают участие зарубежные художники, такие, как — Е.Крюкова, О.Житенёва (Россия), Сара Янг (Австралия), А.Манфреди (Италия), Г.Баннан (США), М.Тхара (Франция), Г.Йонуцеску (Румыния), А.Абдуллаева (Италия), Н.Нишимура (Япония), О.Евдокименко (Беларусь), Л.Чак (Израиль), С.Баджадж (Индия), И.Узбекова (Казахстан).
Проекты иностранных участников биеннале, представленные на данной выставке, имеют одну и ту же тему, они интерпретированы в разных видах и формах современного искусства. Роль искусства в современном мире, его отношение к обществу, их взаимная гармония отражены в произведениях разнообразными сюжетами, формами и колоритом.