“YURTIMGA TA’ZIM” Faxriddin Pattoxovning 60 yillik yubileyiga bag‘ishlangan shaxsiy ko‘rgazmasi
fakhriddin_pattakhov_2024_-12024-yil 12-dekabr kuni Markaziy ko‘rgazmalar zalida rangtasvirchi rassom Faxriddin Pattoxovning shaxsiy ko‘rgazmasining ochilishi bo‘lib o‘tadi.
fakhriddin_pattakhov_2024_-2Rassom Faxriddin Pattoxov1964-yil Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1991-yilda Mannon Uyg‘ur nomidagi Davlat san’at institutining “Dastgohli rangtasvir” fakultetini (Nig‘mat Qo‘ziboyev ustaxonasi) tamomlagan. 1994-yildan boshlab O‘zbekiston Badiiy  ijodkorlar uyushmasi a’zosi.
fakhriddin_pattakhov_2024_-3Ijodkor asarlari – bu ona yurtga bag‘ishlangan o‘ziga xos madhiyadir. U portret, natyurmort, maishiy janrlar kabi yo‘nalishlarda ijod qilibgina qolmay, shuningdek, o‘z asarlarida O‘zbekistonning go‘zalligini iliq mehr-muhabbat bilan tasvirlaydigan manzaralar yaratadi. Ayniqsa, uning akvarelda chizilgan manzaralari nafis ranglar uyg‘unligi va betakror kompozitsion yechimlari bilan ajralib turadi.
fakhriddin_pattakhov_2024_-4Mazkur shaxsiy ko‘rgazma yubiley xarakteriga ega bo‘lib, bu yil rassom 60 yoshni qarshilamoqda. Ekspozitsiyada uning ilk yaratgan asarlaridan tortib, hozirgi kungacha bo‘lgan turli davrdagi ijod namunalari – rangtasvir va grafik asarlari namoyish etilmoqda.
fakhriddin_pattakhov_2024_-5Faxriddin Pattoxov ko‘p yillar davomida pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanib yoshlarga ta’lim berib kelmoqda. U P.P.Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabi hamda, K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutida dars beradi.
Uning asarlari Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasi, O‘zbekiston Davlat san’at muzeyi, O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasi va Toshkentdagi Westminster xalqaro universiteti kolleksiyalarida saqlanadi.

fakhriddin_pattakhov_2024_-112 декабря 2024 года в Центральном выставочном зале состоится открытие персональной выставки художника Фахриддина Паттахова.
fakhriddin_pattakhov_2024_-2Живописец Фахриддин Паттахов родился в 1964 году в Ташкенте. В 1991 году окончил Государственного института искусств им. Маннона Уйгура, факультет «Станковая живопись» (мастерская Нигмата Кузыбаева). С 1994 года вляется членом Творческого Союза художников Узбекистана
fakhriddin_pattakhov_2024_-3Произведения художника — это своего рода ода родному краю. Художник работает в различных направлениях, таких, как   портрет, натюрморт, бытовой жанр, а также пейзажи, в которых Ф. Паттахов с большой теплотой передает красоту Узбекистана. Особенно изящны его акварельные пейзажи, тонкие по колориту и оригинальные по композиционным решениям.
fakhriddin_pattakhov_2024_-4Персональная выставка является юбилейной, в этом году автору исполнилось 60 лет. В экспозиции представлены произведения живописи и графики — от ранних до современных.
fakhriddin_pattakhov_2024_-5Художник на протяжении многих лет ведет педагогическую деятельность в Республиканской специализированной художественной школе им. П.П. Бенькова и Национальном институте художеств и дизайна им. К. Бекзода
Работы находятся в коллекциях Дирекции художественных выставок, Государственного музея искусств Узбекистана, Галереи изобразительного искусства Узбекистана и Ташкентского Международного Вестминстерского университета.