ХХ аср давомида Риштон Ўрта Осиёда донғи чиқган кулолчилик маркази ҳисобланган. Риштон кулолчилиги безаги ва бой шакллари, технологик усулларининг сирлилиги, кўпгина усталар авлодларининг сайи- ҳаракатлари туфайли бизнинг давримизгача ўзгаришларсиз етиб келди. Худди аввалги даврлардагидек риштон лаганлари ва безакли идишларини нафис нақшлар қоплаган бўлиб, ўсимликсимон ва нарюрморт мотивли, анор ва бодмнинг қийғос гуллаган тупи, нозик қумғонларнинг тасвирлари, афсонавий қушларнинг патлари ва балиқлар – барчаси қадимги рамзлар, хайрихоҳ табиатнинг янгиланиши билан боғлиқ. Сон-саноқсиз ушбу мотивларнинг вариантлари ҳар бир риштонлик таниқли усталарнинг ижодида ўзига ҳос тарзда очиб берилган.
АлишерНазиров – “наққошчи” уста ҳам шундай усталар сирасига киради. У 12 ёшидан ушбу сермашаққат кулолчилик ҳунарини ўрганишни бошлаган, барча босқичларни босиб ўтган. Кўплаб яхши бошланмалар унинг номи билан боғлиқ. Риштон кулолчилик заводида бош рассом бўлиб ишлаган, Японияда малака ошириб, Хорижий кўргазмаларда иштирок этган. “Ташаббус” Республика ҳалқ ҳунармадчилиги танловида биринчи ғолиблардан бўлган. “Ҳунарманд” ҳалқ ҳунармадчилиги Ассоциацияси Риштон бўлимини бошқарган. 1998 йил Риштонда ёш кулол-усталар таёрлаш мактабини очди ва ҳозирги кунгача маҳортли кулоллар таёрлашда ўз ҳиссасини қўшиб келмоқда. Алишер Назиров нозик нақшлар яратиб, предметлар шаккларини аниқ намоён қилиб, идиш юзасида
натюрморт композициясини эркин компоновка қила олади.
У ишлаб чиқган кўплаб орнаментал композициялари “Назиров услубида” кўпчилик усталар учун эталонга айланган. Қачонлардир худди шундай машҳур усто Мазаир, усто Мусо Исмоилов ва Шарофиддин Юсуповларнинг сюжет ва мотивлари каби.
Алишер Назиров ҳар доим иш устида – ҳеч қачон янги технологияларни ўрганишдан тўхтамсдан, доимо ўз устида ишлаб келади. Унинг асарлари Ўзбекистон, Россия, Япония, Франция, Великобритания, Германия ва кўплаб Европа, Осиё ва Америка музей коллекцияларини безаб турипти.

Персональная выставка керамиста из Риштана Алишера Назирова
a_nazirov_invitationВ течении ХХ века Риштан закрепил за собой славу лучшего в Средней Азии керамического центра. Богатые формы и декор риштанской керамики, секреты технологических приемов, благодаря усилиям многих поколений мастеров дошли до нашего времени, практически без изменений. Как и в старые времена в изящных орнаментах, сплошь покрывающих поверхность знаменитых риштанских блюд и затейливых сосудов, царят растительные и натюрмортные мотивы с пышными кустами цветущего граната, миндаля, изображения тонких кумганов, оперенье сказочных птиц и рыбок – всех древних символов, связанных с обновленной природой, благопожеланиями.
a_nazirov_2018_004Бесчисленные варианты этих мотивов по-своему воплощаются в творчестве каждого известного риштанского мастера, среди которых особым почитанием пользуются избранные.  К ним по праву принадлежит  Алишер Назиров –  мастер «наккошчи». С 12 лет он начал осваивать трудоемкое ремесло керамиста, пройдя всего этапы. С его именем связано немало добрых начинаний. Работал на риштанском керамическом заводе  главным художником, стажировался в Японии, участвовал на  Всемирных выставках, стал одним из первых победителей Республиканского конкурса народных мастеров «Ташаббус», возглавлял Риштанское отделение Ассоциации народных мастеров «Хунарманд», в 1998году открыл в Риштане школу подготовки молодых  мастеров-керамистов, где преподает по сей день, готовя талантливую смену. Сила и неувядаемость риштанского промысла в творческой преемственности и незыблемом содружестве мастеров.
a_nazirov_2018_001Щедро наделенный даром изящной росписи, Алишер Назиров умеет выявить и подчеркнуть форму предмета, свободно скомпоновать в пространстве блюда натюрмортную композицию,  развить, казалось бы, привычный, незатейливый мотив в шедевр, достойный подражания.  Не случайно многие орнаментальные композиции, разработанные  им, стали для многих эталоном  росписи  «в стиле Назирова», как когда-то сюжеты и мотивы знаменитых риштанских мастеров росписи — усто Мазаира, усто Муссы Исмаилова и Шарафиддина Юсупова…
a_nazirov_2018_002Алишер Назиров всегда в работе – не перестает изучать различные технологии, экспериментирует, шлифуя свое мастерство.   Его произведения  украшают коллекции музеев Узбекистана, России, Японии, Франции, Великобритании, Германии и многих других стран Европы, Азии и Америки.