Янгиланиш, яшариш фасли кириб келгач, миллий қадриятлар ва анъаналарни ўзида мужассам этадиган Наврўз байрами юртимизда доим кенг нишонланиб келинган. Шу ўринда Бадиий кўргазмалар дирекцияси ҳам анъанавий тарзда кўргазма ташкиллаштирган. Бу йил дунё миқёсидаги пандемия туфайли республикада Наврўз байрамининг нишонланиши тўхтатилган бўлсада, халқнинг тушкунликка тушмаслиги ва кайфиятини кўтариш мақсадида кўргазма ташкил этилди. 20 март, Ўзбекистон Бадиий Академияси Марказий кўргазмалар залида “Наврўз-2020” кўргазмаси ўз фаолиятини бошлади. Continue reading “АНЪАНАВИЙ “НАВРЎЗ – 2020” БАДИИЙ КЎРГАЗМАСИ”
Month: Mart 2020
Орзиқиб кутилган баҳор – бу янги умидлар, янги орзулар, қуёш нурлари ва ёрқин рангларнинг ифодасидир. Баҳор – шундай йил фаслларидан бирики, у кўп холларда гўзаллик, уйғунлик, ҳаёт бошланиши тимсоли бўлмиш аёллар билан таққосланади.
Анъанага кўра Бадиий кўргазмалар Дирекцияси 8 март – халқаро хотин-қизлар куни арафасида «Баҳор вернисажи» бадиий кўргазмасини тақдим қилмоқда. Унда Ўзбекистондаги аёл рассомларнинг 50 дан ортиқ рангтасвир, графика ва ҳайкалтарошлик санъати асарлари ўрин эгаллади. Continue reading “Баҳор вернисажи”

Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2020»
navruz_2020_bannerВесна у народа нашей республики – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость и красоту природы. Читать далее «Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2020»»
8_marta_2020_bannerВесна — время года, которое чаще всего ассоциируется с Женщиной, как с символом красоты, гармонии, началом жизни.
По традиции Дирекция художественных выставок в канун международного женского дня 8 марта, открывает художественную выставку «Весенний вернисаж», где представлены более 50 произведений, живописи, графики, скульптуры, ведущих художниц Узбекистана. Читать далее «Весенний Вернисаж»