Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси – Ўрта Осиё ҳудудидаги махсус етакчи музей ташкилотларидан бири ҳисобланади, Ўзбекистон ва хорижий мамлакатларда малакали бадиий кўргазмаларни ташкил қилиш билан шуғулланади. У 1959 йилда ташкил топган, кенг миқёсдаги Ўзбекистондаги музей ва галереялар, МДҲ давлатлари ва чет эл музейлари билан доимий ва кўчма кўргазмалар ўтказиб келади. 1997 йил Республика Ҳукумати қарори асосида Кўргазмалар дирекцияси ўзининг давлат музейи ташкилоти сифатидаги статусини сақлаган ҳолда, Ўзбекистон Бадиий Академияси таркибига киритилди. Унинг таркибига комплектлаш бўлими ва кўргазмалар ташкил этиш, музей бойликларини сақлаш ва таъмирлаш, шу билан бирга 1500 кв.м. майдонга эга бўлган Марказий кўргазмалар зали киради. Дирекциянинг фонд тўплами XX аср иккинчи ярми ва XXI аср бошларидаги 15 000 дан ортиқ турли хил замонавий тасвирий ва халқ амалий санъатининг бой тўпламини ўз ичига олади. Ҳар йили Кўргазмалар Дирекцияси 40 га яқин турли туман – халқаро, республика, концептуал – мавзули, шахсий ва гуруҳли кўргазмалар ташкил қилади. Ҳар йили ўтказиладиган “Наврўз” байрамига бағишланган анъанавий санъат Фестиваллари, “Илҳомланиш” баҳор вернисажлари, рассомлар кунига бағишланган, Мустақиллик байрами арафасида “Энг улуғ, энг азиз” шиори остидаги катта кўргазмалар, пленэрчи рассомларнинг анъанавий қишки “Рассом ва табиат” кўргазмалари шулар жумласидандир.
cvz_02
Республикамиз мустақилликка эришгандан сўнг хам, Дирекция том маънода Ўзбекистон санъатини хорижда намоён этувчи вакил вазифасини ўтаб келмоқда. Дирекция тўпламидаги энг сара асарлар дунёнинг кўплаб давлатларида юртимиз санъатимизни муносиб намойиш этиб келмоқда. 2001 йилдан буён Ўзбекистон Бадиий Академияси Халқаро Замонавий санъат Биенналеси, Халқаро болалар ижодиёти Биенналиси, Халқаро Фотобиенналеси ўтказилиб келинмоқда. Бу кўргазмаларни ташкил этишда Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси фаол қатнашмоқда. Ўзбекистонда аккредитация қилинган хорижий ташкилотлар билан хар йили кўргазмалар ўтказилади. Охирги ўн йилликда – ташкилотнинг ижодий фаолиятида янги сифатли ҳалқа пайдо бўлди. Бунинг сабаби Замонавий санъат маркази (2001-2007) ва кейинчалик Марказий кўргазмалар залида таъмирлаш ишларидан сўнг, жиҳозланган заллар ишга тушди, кўплаб қизиқарли лойиҳалар амалга оширилди. Бу ўз навбатида тасвирий санъатнинг алоҳида йўналишлари ва жанрлари – рангтасвир, графика ва акварель, ҳайкалтарошлик, этюд ва картина санъати кўргазмалари акс эттириш билан бир қаторда, анъанавий халқ амалий санъатининг алоҳида турлари бўйича кўплаб ажойиб кўргазма лойиҳалари ишлаб чиқиш ва амалга оширишга имкон беради. Ретроспектив туркум кўргазмалар “Бизнинг мерос”, “Ўзбекистон санъати усталари”, “Музей ва шахсий тўпламлардан”, “Янги номлар”, “Анъанавий ҳунармандчилик”, “Санъаткорлар сулолалари” Дирекция ва республика музейлари фондларида сақланаётган асарларни намойиш этиш имконини яратади. Сўнгги йилларда Дирекциянинг кўргазма залларида Нукус, Самарқанд, Бухоро, Тошкент, Олма-Ота ва Чимкент музей тўпламларидаги асарлар намойиш этилди. Ўзбекистонда аккредитация қилинган, хорижий элчихоналар ва ваколатхоналар билан ҳамкорликда хориж санъати кўргазмалари ташкиллаштирилган, шунингдек ҳар йили “Камолот”, “Соғлом авлод учун”, “Сен ёлғиз эмассан” фондлари билан ҳамкорликда болалар ижодиёти республика кўргазма-танловлари ўтказиб келмоқда. 2007 йилда МКЗ ва БКДнинг бирлаштирилиб Марказий кўргазмалар залига кўчиб ўтгандан сўнг Дирекциянинг кўргазмалар режаси шахсий кўргазмалар кўпайиши билан бир мунча ўзгарди.
cvz_03
Улар қаторида Ўзбекистон Бадиий Академияси қошидаги Бадиий Ижодкорлар уюшмаси аъзоларининг ижодий ҳисобот ва “Янги номлар” туркумидан ёш рассомлар кўргазмаларини айтиб ўтиш мумкин. Ҳар бир такрорланмас кўргазма лойиҳаси Дирекция санъатшунослари томонидан чуқур ўйланган концепция, экспозиция материалларни пухта ўрганиш ва саралаш, кўргазмани ўзига хос тарзда бадиий экспозиция ечими яратиш, кўргазма бадиий образини очиб бериш устида иш олиб борадилар. Ўзининг ярим асрлик тарихи мобайнида Кўргазмалар Дирекцияси базасида маҳоратли – санъатшунослар, муҳофизлар, таъмирловчилар малака ва ўз мутахассислик маҳоратларни ошириб, ҳозирдан Ўзбекистоннинг ўқув даргоҳларида, галереяларида ва музейларида ўз иш фаолиятларни олиб бормоқдалар. Бундай яхши анъана Дирекция ишларида – кўргазмалар ўтказиш мобайнида фақат лекциялар билан чекланиб қолмай, илмий конференциялар ва семинарлар, рассомлар билан бадиий кечалар профессионал мастер класслар, турли хил концерт кўринишлари – театрлаштирилган ва мусиқий томошалар, бошқа музей – кўргазма жамоалари билан биргаликда ташкиллаштирилади. Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси фаолиятининг муҳим компонентларидан бири оммага тарғиб қилиб, кенг ёритиб беришдан иборат. Кўргазмаларга реклама проспектлари, буклетлар ва каталоглар нашр қилинади, илмий семинарлар, конференциялар, ижодий кечалар, шаҳар ва боғларда кўргазмалар ўтказилади. Бу томошабинларни замонавий санъатнинг қийин муаммоларни аниқлашга ёрдам беради. Кўргазма томошабинларини кўп қисмини ёшлар-талаба ва мактаб ўқувчилари ташкил қилади. Охирги йиллардаги кўргазмалар шуни кўрсатадики, Бадий Кўргазмалар Дирекцияси ёш жамоаси тиришқоқлиги, томошабинларнинг ва профессионаллар томонидан юксак баҳоланди.
cvz_04
Бадиий кўргазмалар Дирекцияси қўйдаги вазифаларни бажаради: – Ўзбекистонда ва хорижий мамлакатларда кўргазмалар шу билан бирга тижорат асосида кўргазмалар; – тасвирий ва амалий безак санъати ва антиквар буюмларини экспертиза қилиш ва сотиб олиш билан шуғиланади; – бадиий асарларни сақлаш ва реставрацияси бажаради; – илмий методик ва экскурсия ишларини олиб боради; – тасвирий санъат буйича нашрлар таёрлайди.

Дирекция художественных выставок – одно из наиболее представительных специализированных музейных учреждений в среднеазиатском регионе, профессионально занимающееся организацией художественных выставок в Узбекистане и за рубежом. С момента своего создания — 1959 года, она осуществляет широкую стационарную и передвижную выставочную практику в тесном содружестве с музеями и галереями Узбекистана, стран СНГ и зарубежными музейными учреждениями. По решению правительства республики с 1997 года Дирекция выставок вошла в состав Академии художеств Узбекистана, сохранив прежний статус государственного музейного учреждения. В структуре Дирекции несколько производственных подразделений — отдел комплектации и организации выставок, отдел хранения и реставрации музейных ценностей, а также Центральной выставочный зал, экспозиционная площадь которого составляет 1500 кв.м. Фондовая коллекция Дирекции художественных выставок насчитывает свыше 15 000 произведений всех видов современного изобразительного и народного декоративно-прикладного искусства – это одно из самых крупных в Узбекистане собраний современного искусства второй половины ХХ века и нач. ХХ1 века. Ежегодно Дирекция организует до 40 разнообразных выставок — международных, республиканских, концептуально-тематических, персональных и групповых. В их числе ежегодные, традиционные Фестивали искусств, посвященные национальному празднику «Навруз», весенние вернисажи, посвященные Дню художника, Дню памяти и почестей, масштабные экспозиции под девизом «Энг улуг, Энг азиз», проводимые в канун Дня Независимости республики, традиционные зимние вернисажи пленэристов «Художник и природа».
cvz_02
За годы Независимости республики Дирекция выставок продолжает осуществлять свои функции «полпреда» искусства Узбекистана за рубежом. Лучшие произведения из собрания Дирекции выставок экспонировались во многих странах мира, достойно представляя искусство нашей страны. С 2001 года Академия художеств Узбекистана проводит Международные Бьеннале современного искусства, Международные Бьеннале детского творчества, Международные Фото-бьеннале, в которых самое активное участие принимает Дирекция художественных выставок. Ежегодно осуществляется прием зарубежных выставок при содействии иностранных представительств, аккредитованных в Узбекистане. Последние десятилетия – новый качественный виток в творческой жизнедеятельности организации. Он связан с обретением после реконструкции собственных оборудованных экспозиционных залов – Центра Современного искусства (2001-2007), а затем Центрального Выставочного Зала. Это позволило разработать программу и осуществить многие интересные выставочные проекты, представляющие как отдельные виды и жанры изобразительного искусства — живопись, графику и акварель, скульптуру, искусство этюда и картины, так отдельные виды традиционного народного искусства. Ретроспективные выставки из циклов «Наше наследие», «Мастера искусств Узбекистана», «Из музейных и частных собраний», «Новые имена», «Традиционные ремесла», «Творческие династии», позволяют продемонстрировать произведения из фондов Дирекции выставок и музейных собраний республики. За эти годы в выставочных залах Дирекции экспонировались произведения из музейных собраний Нукуса, Самарканда, Бухары, Ташкента, Алматы и Чимкента; выставки зарубежного искусства, организованные при содействии зарубежных посольств и представительств, аккредитованных в Узбекистане, а также ежегодные республиканские выставки-конкурсы детского творчества, проводимые совместно с общественными фондами «Камолот», «Соглом авлод учун», «Сен ёлгиз эмассан». С 2007 года, в связи реорганизацией Дирекции художественных выставок, объединением и переездом в Центральный выставочный зал, планы выставочной деятельности Дирекции изменились в сторону увеличения количества персональных выставок.
cvz_03
В их числе творческие отчеты художников — членов Творческого Объединения при Академии художеств Узбекистана и выставки молодых художников из цикла «Новые имена», Рождению каждого оригинального выставочного проекта, подготовленного искусствоведами Дирекции, предшествует продуманная концепция, изучение и тщательный отбор экспозиционного материала, создание неординарного художественно-экспозиционного решения. За полувековую историю на базе Дирекции художественных выставок получили опыт и реализовали профессиональные навыки многие специалисты — искусствоведы, хранители, реставраторы, которые работают сегодня в различных музеях, галереях и учебных заведениях Узбекистана. Так, добрая традиция, сложившаяся в практике работы Дирекции — проведение в рамках выставок не только лекций, научных конференций и семинаров, встреч художников со зрителями, но и профессиональных мастер-классов, разнообразных концертных программ, музыкальных и театрализованных представлений, была эстафетой подхвачена другими музейно-выставочными коллективами. Широкая просветительская деятельность — один из важнейших компонентов работы Дирекции выставок. К выставкам издаются рекламные проспекты, буклеты и каталоги, проводятся научные семинары, конференции, творческие вечера, передвижные вернисажи в городской и парковой среде, позволяющие зрителям лучше ориентироваться в сложных проблемах современного искусства. Основной контингент посетителей выставок составляет молодежь – студенты и школьники. Вернисажи последних лет подтвердили творческую мобильность молодого коллектива Дирекции художественных выставок, принесли ему заслуженное признание зрителей и профессионалов.
cvz_04
Дирекция художественных выставок выполняет работы: — по организации выставок в Узбекистане и за рубежом, в том числе на коммерческой основе; — осуществляет заказы, закупку и экспертизу произведений изобразительного, декоративно-прикладного искусства и антиквариата; — обеспечивает хранение и реставрацию художественных ценностей; — проводит научно-методическую и экскурсионную работу; — подготовку изданий по изобразительному искусству.