2025 йил 24 октябрь куни Марказий кўргазмалар залида рассом Исмагил Газизуллиннинг шахсий кўргазмаси очилади.
Исмагил Курбанович учун ижод – бу олам кенгликларига бир нуқтадан назар ташлаш, шунингдек, “ҳаёт аксларининг чегараларини” кўрсатиш имкониятидир: унутилиш, касаллик, қувғин ва, бошқа томондан, “гўзалликнинг тоза ҳолатдаги ярқироқ юзалари”. Ижод қилиш – “ўз боғингни парваришлаш” демакдир.
– Рассом кичик нарса бутунликдан устун турадиган, ўтмиш эса ҳозирги кунда яшайдиган макон яратади, – дейди Исмагил Газизуллин. – Бу кичик тасаввур рангларнинг бахтли маконига айланади, у ҳар сафар, қаерда бўлишингдан қатъи назар, қувончли дақиқалар бахш этади. Кўрганларимни ҳис-туйғуларга бой тафсилотлар билан яширинча моддийлаштиришга ҳаракат қиламан. Бу худди бутунлай фантастик имкониятлар очиладиган тушга ўхшайди.
Рассом бирор аниқ йўналишга амал қилишга интилмаслигини, гарчи ўз асарларида авангардизм руҳини тан олишини айтади. Исмагил Газизуллин, рассом, ҳамма нарса болалар расмлари каби лaконик ва оддий бўлиши кераклигига ишонади. Шунда томошабинни картина устида тасаввур қилишга ва сюжетларни тўлдиришга мажбур қиладиган образлар юзага келади.
Исмагил Газизуллин
Рангтасвирчи, график рассом.
1946 йили Бошқирдистоннинг Ишимбай шаҳрида туғилган.
Махсус таълим: П.П. Беньков номидаги Республика рассомлик билим юрти (1972 й.).
1990 йилдан – Рассомлар уюшмаси аъзоси
1989 йилдан – “Инзер” ижодий гуруҳи аъзоси
1990 йилдан – “Сари бия” ижодий гуруҳи аъзоси
1996 йилдан – “Бошқирдистон жануби рассомлари ассоциацияси” аъзоси
1982 йилдан – республика, минтақавий, ҳудудий, бутуниттифоқ ва халқаро кўргазмалар иштирокчиси.
Рассом асарлари М.В.Нестеров номидаги Бошқир миллий музейида, “Урал” замонавий санъат галереясида, Миллий маданият музейида, АЖ “Шарқ фонди” анъанавий ва замонавий санъат галереясида ва “Урал” замонавий санъат галереясида (Уфа), “Қозон” миллий маданият марказининг Миллий маданият музейида ва бошқа жойларда сақланади.

i_gazizullin_2025_banner
24 октября 2025 года в Центральном выставочном зале открывается персональная выставка художника Исмагила Газизуллина.
i_gazizullin_2025_-2Творчество для Исмагила Курбановича – это взгляд из одной точки в пространство Вселенной, а еще – возможность показать “грани отражения жизни”: забвение, нездоровье, изгнание и, с другой стороны, “сверкающие поверхности красоты в чистом виде”. Творить – значит “возделывать свой сад”.
i_gazizullin_2025_-3– Художник создает пространство, в котором малое превосходит целое, а прошлое живет в настоящем, – говорит Исмагил Газизуллин. – Это маленькое видение превращается в счастливое пространство красок, которое, всякий раз, приносит минуты радости, где бы ты ни находился. Сокровенно пытаюсь материализовать увиденное с чувственными подробностями. Это словно сновидение, в котором открываются совершенно фантастические возможности.
i_gazizullin_2025_-4Художник говорит, что не старается следовать какому-то определенному направлению, хотя и признает в своих работах дух авангардизма. Исмагил Газизуллин. Художник убежден, все должно быть лаконично и просто, как детские рисунки. В таком случае получаются образы, которые заставляют зрителя фантазировать над картиной и домысливать сюжеты.
i_gazizullin_2025_-1Исмагил Газизуллин
Живописец, график.
Родился в 1946 году в г. Ишимбай, Башкортотан.
Специальное образование: Республиканское художественное училище им. П.П. Бенькова (1972г.).
С 1990 года —  член Союза художников
С 1989 года — член творческой группы «Инзер»
С 1990 г. – член творческой группы «Сары бия»
С 1996 года – член «Ассоциации художников юга Башкортостана»
С 1982 года – участник республиканских, зональной, региональных, всесоюзных и международных выставок.
Произведения художника хранятся в Башкирском национальном музее им. Нестерова,  галерее современного искусства «Урал», Музее национальной культуры , Галерее традиционного и современного искусства АО «Фонд «Восток» и Галерее современного искусства «Урал» (Уфа), в Музее национальной культуры Национального культурного центра «Казань» и др.