Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзоси, Андижонлик рангтасвирчи рассом Рустам Уразовнинг “Она юртим Жалақудуқ таровати” деб номланган оилавий кўргазмаси
urazov_rustam_2025_bannerРустам Уразов 1954 йил Жалақудуқ тумани Қатортол қишлоғида дунёга келди. Шу қишлоқдаги 22-умумтаълим мактабида, Асака педагогика билим юртидаги расм-чизмачилик гуруҳида ва Тошкентдаги театр ва рассомчилик институтининг дастгоҳли рангтасвир бўлимида Маннон Саидов, Николай Шин каби таниқли рассомлар устозлигида таҳсил кўрди. Унинг ”Сувчи”  номли диплом иши (1981) Бокудаги Бутуниттифоқ битирувчилари кўргазмасида намойиш этилди.
urazov_rustam_2025_-2Рассом 1980 йилдан Андижондаги “Рассом” бадиий ишлаб чиқариш устахонасида ижодкор рассом сифатида 30 йилдан ортиқ фаолият юритди. Мусаввир тасвирий санъатнинг  академик реал услубида ижод қилади. Унинг асрларида она қишлоғи, Жалақудуқнинг поёнсиз адирликлари, жаннатмакон Андижон ва Фарғона водийсининг гўзал манзаралари, азиз инсонлари, меҳнаткаш ўзбек деҳқонлари тафти уфуриб турган кенг далалари, боғу-роғлари, сўлим дам олиш масканлари, баҳаво тоғ гўшалари рангин  бадиий ифодасини топган. Улар нафосат мухлисларига кўтаринки кайфият, руҳий тетиклик бахш этади. Уларни “Андижон манзаралари”, “Шоҳимардон”, “Диққатга сазовар жойлар”, “Гуллар ифори”, “Мевалар” каби туркумларга бирлаштириш мумкин.
urazov_rustam_2025_-3Ижодкорнинг мустақиллик йилларида тақдим этган “Қамчиқ давони” туркум асарлари нафақат марзарачилик руҳияти, балки бу масканларда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишларнинг тасвири сифатида замонавий-тарихий воқеаликлар ифода этилганлиги билан ҳам муҳим аҳамият касб этади.
urazov_rustam_2025_-5Ижодкор портрет ва тарихий мавзуларда самарали фаолият юритади. Андижон вилоят Адабиёт ва санъат музейида сақланаётган “Бобур” (1983) ва “Оразий” (1988), шунингдек, “Ўзбекистон халқ артисти Қосимжон   Охунов”, “Отам”, “Онам” портретлари, “Амир Темур сафарда” (1996), “Бобур Дахкатда”, “Амир Темур ҳунармандлар орасида” (2017) каби тарихий асарлари бу борадаги рассомнинг буюк аждодларимизга бўлган чексиз муҳаббати, қолаверса тасвирий санъатнинг  ўта масъулиятли йўналишидаги мақоми,  мартабаси ва қобилияти даражасидан далолат беради.
urazov_rustam_2025_-6Рустам Уразов вилоят ўлкашунослик музейида фаолият юритиб, музей экспозицияларини безатишга ўз ҳиссасини қўшди. У 1980-йиллардан вилоят ва республика миқиёсидаги кўргазмаларда қатнашиб келади. 1998 йил Ўзбекистон бадиий ижодкорлар уюшмаси аъзолигига қабул қилинган. Ҳозирда ижод билан бирга Жалақудуқ тумани 13-мусиқа ва санъат мактабида тасвирий санъатдан ёшларга сабоқ беради. Ўғли Азизбек  ота касбининг давомчиси сифатида фаолият юритаётган бўлса, набираси Бобурмирзо санъат олийгоҳида таълим олмоқда.

Рустамжон Уразов родился в 1954 году в селе Катыртал Жалакудукского района. Учился в средней школе № 22 этого же села, параллельно посещал кружок рисования, затем поступил в Асакинское педагогическое училище, после окончания в Ташкентский Театрально – художественный институт им. Островского на отделении станковой живописи в Маннона Саидова и Николая Шина. Дипломная работа «Сваты» (1981) экспонировалась на Всесоюзной выставке выпускников в Баку.
С 1980 года, Р. Уразов работал художником-живописцем в художественно-производственной мастерской «Рассом» в Андижане. Художник придерживается академической школы живописи. В его работах нашли яркое художественное воплощение пейзажей родного края — Жалакудука, Ферганской долины, родное село и людей которые живут в данной местности на протяжении нескольких поколений.
Работы Рустамжона Уразова для зрителей это всегда встреча с гармонией, аптемизмом и деховным обогощением. Они дарят любителям изысканности приподнятое настроение и духовное обогощение. Особо хочется выделить такие работы как «Пейзажи Андижана», «Шахимардон», «Цветы неба», «Фрукты».
Художник активно работает в портретных и исторических жанрах. Его такие произведения как «Бобур» (1983) и «Оразий» (1988), хранящиеся в Андижанском областном музее литературы и искусства, а также «Народный художник Узбекистана Касимжон Охунов», «Отец», «Мама», «Амир Темур в пути» (1996), «Бобур Дахкат», «Амир Темур среди мастеров» (2017), свидетельствуют о безграничной любви художника к нашим великим предкам, а также понимании степени ответственности и долге перед зрителями и памяти предков.
Р. Уразов работал в областном краеведческом музее и внёс вклад в оформление экспозиций музея. С 1980-х годов он участвует в областных и республиканских выставках. В 1998 году он был принят в Союз художников Узбекистана. В настоящее время, помимо творческой деятельности, он преподаёт изобразительное искусство молодёжи в 13-й музыкально-художественной школе Жалакудукского района. Сын Азизбек продолжает дело отца, а внук Бобурмирзо учится в Университете искусств.