Dilshod Azizovning shaxsiy ko‘rgazmasi Insho: “Men yozni qanday o‘tkazdim”
d_azizov_2024_-12024-yil 2-oktabr kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Markaziy ko‘rgazmalar zalida Dilshod Azizovning etyudlari va sayohat qoralamalari asosida Insho: “Men yozni qanday o‘tkazdim” nomli shaxsiy ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.
d_azizov_2024_-2Rassom Dilshod Azizov uchun 2024-yilning yoz oyi sermazmun va samarali bo‘ldi, uning talabalari – Sankt-Peterburgda Toshkent Kimyo xalqaro universiteti talabalari o‘tkazgan amaliyotidan tashqari, ijodkorning o‘zi ham bo‘sh vaqtini unumli o‘tkazdi va Rossiyaning shimoliy qismida bir necha turkum etyudlarini yaratdi.
d_azizov_2024_-3Ushbu sayohat yakunlarini tomoshabin Sankt-Peterburgning me’morchiligi, uning yomg‘irli ko‘chalari, kanallari va shahar atrofi manzaralaridan bahramand bo‘lishi mumkin bo‘lgan ko‘rgazma bo‘ldi. Shimoliy Venetsiya bilan tanish bo‘lgan insonlar, yana bir bor A.S.Pushkin va F.M.Dostoevskiy shahri xotiralariga va o‘z taassurotlaridan ilhomlangan romantik tasvirlar qurshovida qoladilar, yoki Sankt-Peterburgda bo‘lmaganlar rassomning his-tuyg’ulari prizmasi orqali diqqatga sazovor joylarga xushkayfiyat ila sayohat qiladilar va tanishadilar.
d_azizov_2024_-4Dilshod Azizov uchun Sankt-Peterburg – Alma-Mater, u K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutini tamomlagan va u yerda allaqachon yetuk rassom, shuningdek, fundamental akademik ta’lim olib, keyin esa, I.E.Repin nomidagi rangtasvir, haykaltaroshlik va me’morlik institutiga o‘qishga kirdi va hozirda o‘z mahoratini nafaqat o‘quv auditoriyalarida, balki jahonning yetakchi muzeylari – Rus muzeyi, Ermitaj va boshqa maskanlarda bo‘lib, uni talabalari bilan ham baham ko‘rib kelmoqda.
Rassom Dilshod Azizovning o‘ziga xos jihati shundaki, u shu bilan to‘xtab qolmaslik, o‘z mahoratini muntazam oshirib borishi, ko‘rgan narsasidan zavqlanishi, yangilik topish qobiliyati bilan boshqa ijodkorlardan ajralib turadi.

d_azizov_2024_-12 октября 2024году в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоится персональная выставка Дильшода Азизова-  «Сочинение: «Как я провёл лето», этюды путевые зарисовки.
d_azizov_2024_-2Лето 2024 года для художника Дильшода Азизова оказался плодотворным помимо практики, которые прошли  его подопечные – студенты Ташкентского Международного Университета Кимё в Санкт – Петербурге, сам художник максимально воспользовался своим свободным временем и написал целую серию этюдов северной столицы России.
d_azizov_2024_-3Итогом данной поездки стала выставка, где зритель сможет насладится архитектурой Санкт – Петербурга, его дождливыми улочками, каналами и пейзажами пригорода города. Те, кто не понаслышке знаком с северной Венецией, ещё раз  окунётся в воспоминание о городе А.С. Пушкина  и Ф.М. Достоевского или романтические образы, навеянные собственными впечатлениями, тех, кто не был в Петербурге, ознакомится с достопримечательностями и с настроением сквозь призму ощущений художника.
d_azizov_2024_-4Для Дильшода Азизова Санкт  — Петербург является Альма – Матер, где будучи уже сформированным художником и закончив Национальный институт художеств и дизайна им. К Бехзода, поступил в Институ́т жи́вописи, скульпту́ры и архитекту́ры имени И. Е. Репина, получив фундаментальное академическое образование, сейчас делится навыками со своими студентами, не только в учебной аудитории, но и в ведущих музеях мира  — Русский музей, Эрмитаж и т.д.
Отличительной чертой художника Азизова Дильшода это его стремление, не останавливаться на достигнутом, постоянно улучшать своё мастерство, умение радоваться и находить новое в уже увиденном.