“КИНО ОБЪЕКТИВИДА – ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОН” ХАЛҚАРО КЎРГАЗМАСИ
2022 йилнинг 15 сентябрь куни Ўзбекистон Бадиий академиясининг Марказий кўргазмалар залида “Ипак йўли дурдонаси” ХIV Тошкент халқаро кинофестивали доирасида Бутунроссия Давлат Кинематография университетининг тасвирий санъат факултети талабаларининг асарлари иштирокида “Кино объективида-янги Ўзбекистон” кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади.
БДКИ (ВГИК) талабалари Кирилл Чуканов, Ольга Индюкова, Влад Огнев, Анна Русаковалар Россия Бадиий академиясининг академиги, профессор, тасвирий санъат факультети декани Валерий Архипов, рангтасвир ва чизматасвир кафедраси доценти, босма графика лабораторияси раҳбари Павел Ильин раҳбарлиги остида 10 кун давомида Хиванинг қадимий шаҳри бўлган Ичан қалъада эскизлар яратдилар, шунингдек, улар тарихий обидалар меъморчилигининг бетакрор гўзаллигини ранглар орқали очиб беришга муваффақ бўлдилар.
Кўргазма экспозициясидан 100 га яқин рангтасвир ва графика асарлари жой эгаллаган бўлиб, буни нафақат Тошкент шаҳрига ташриф буюрган меҳмонлар, балки  ихтисослаштирилган ўқув юртлари талабалари ҳам кўришлари мумкин ва Хива ва унинг янги қиёфасини ёш рус рассомларининг нигоҳлари орқали кўриш имкониятига эга бўладилар.

15 сентября 2022 в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана в дни XIV Ташкентского международного кинофестиваля «Жемчужина шёлкового пути» пройдёт выставка работ студентов художественного факультета Всероссийского Государственного университета кинематографии им. С.А.Герасимова «Новый Узбекистана в объективе кино».
Студенты ВГИКа Кирилл Чуканов, Ольга Индюкова, Владислав Огнев, Анна Русакова под руководством академика Российской академии художеств, профессора, декана художественного факультета Валерия Архипова и доцента кафедры рисунка и живописи, заведующего лабораторией печатной графики Павла Ильина в течении 10 дней писали этюды древнего заповедника Ичан Кала в Хиве, сумев передать красоту архитектуры исторических памятников.
В экспозиции представлены около 100 живописных и графических произведений, которые смогут увидеть не только гости Ташкента, но и студенты специализированных учебных заведений, которым будет интересно познакомиться с новым взглядом молодых российских художников на Хиву и её окрестности.