Улуғ Ватан уруши бошланганлигига бағишланган бадиий кўргазма 22 июнь 1941 йил «Хотирлашни васият қилганлар»
22_1941_rossia_2022-11941 йил 22 июнь – Улуғ Ватан уруши бошланган кун бўлиб,  тарихимиздаги энг мусибатли саналардан бири ҳисобланади. Бу кун бизга фронтда вафот этган, фашистик асирликда қийноққа солинган, очлик ва мислсиз азоб-уқубатлардан вафот этганларнинг барчасини ёдга солади.
22_1941_rossia_2022-2Ўзбекистонда истиқомат қилган олти миллион инсондан 1,5 миллиони фронтга кетган. Ўз уйларига, оилаларига 420 минг ўзбекистонлик қайтиб келмаган, 640 мингтаси ярадор бўлганлар. Ўзбекистон бутун Совет Иттифоқидан бир ярим миллион инсонга бошпана бериб, минглаб ярадорларни ҳаётини сақлаб қолган.
22_1941_rossia_2022-3Улуғ Ватан уруши бошланганининг 81 йиллиги арафасида Россия Федерациясининг Ўзбекистон Республикасидаги элчихонаси ташаббуси билан Ўзбекистон Бадиий академиясининг Марказий кўргазмалар залида Бадиий кўргазмалар дирекциясининг фонд тўпламидан олинган Улуғ Ватан урушида иштирок этган ўзбек рассомларининг асарлари кўргазмаси очилади.
22_1941_rossia_2022-4Уруш йилларида республиканинг бадиий ҳаёти уруш оқибатида юзага келган қийинчиликларга қарамасдан, Ўзбекистоннинг кўплаб иқтидорли санъат усталари, рассомлари фронтга чақирилган ёки кўнгиллилар сафида кетган бўлсаларда фаол ва шиддаткор бўлдилар. Бадиий жараёнлар асосан Тошкент ва Самарқандда ривожланди. 1941-1943 йиллар Самарқанд Совет Иттифоқининг йирик бадиий ва илмий-тадқиқот марказларидан бирига айланди. Бу ерда Бутунроссия Бадиий академияси, В.И.Суриков номидаги Москва рассомлик институти, машҳур рассом ва санъатшунослар мамлакатнинг йирик марказларидан бу ерга эвакуация қилинганлар. Урушнинг машаққатли йиллари бўлишига қарамай, талабалар бу ерда академик тайёргарликни ўтиб, асарлар яратдилар ва келажакда машҳур санъат усталари бўлиб етишиб чиқдилар.
Фронтдан келаётган хабарлар таъсирида рассомлар ўз юртини баҳоли қудрат ҳимоя қилишга ҳиссасини қўшиш мақсадида, антифашизм мавзуси билан йўғрилган асарлар яратиб, кўргазмалар ташкил қилдилар. Ушбу кўргазмаларда Ўрол Тансиқбоев, П.Беньков, З.Ковалевская, В.Уфимцев, Л.Абдуллаев, А.Волков, О.Татевосян, А.Абдуллаев, Б.Жуков, В.Рождественский, Н.Кашина, М.Аринин, М.Набиев, Н.Карахан,  И.Ужинский, К.Чепраков ва бошқа кўплаб ижодкорлар фаол иштирок этдилар ва москвалик, ленинградлик ва ўзбек рассомларининг ҳамкорликдаги кўргазмалари ташкил этила бошлади. Машҳур санъат усталари билан бўлган чамбарчас алоқалардан ўзбек усталарининг тажрибалари ортиб, маҳорат мактаби мустаҳкамланиб борди. “Барчаси фронт учун–барчаси ғалаба учун” – асосий мавзулардан бирига айланди.
Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазмалар залида улуғ Ватан уруши бошланиши арафасида очилаётган ушбу кўргазмада Ўзбекистоннинг уруш давридаги ўзига хос миссиясини намойиш етувчи                30 дан зиёд экспонатлар намойиш этилмоқда. Булар уруш ва урушдан кейинги давр рассомлари томонидан яратилган Бадиий кўргазмалар дирекцияси фонди тўпламидан олинган рангтасвир  ва графика асарларидир. Улар орасида фронтовик рассомлар: Совет Иттифоқи қаҳрамони Самиғ Абдуллаев, Виктор Евенко, Виталий Жданов, Александр Лунёв, Василий Лысов, Рафаэл Матевосян ва Владимир Петров – Сталинград жангларида қатнашган, Анатолий Стимбан, Георгий Ткачев, Ҳикмат Рахмонов, Илья Рубин, Рўзи Чориев ва бошқа машҳур мўйқалам усталари эса ўз асарларида  уруш йиллари воқеалари, қаҳрамонларини акс эттирганлар.
Кўргазма ташкилотчилари Ўзбекистоннинг янги авлод вакилларини уруш даври реал воқеликлари билан таништирган ҳолда, уруш қийинчиликларини ўз елкаларида мардонавор кўтарган, фашизм устидан қозонилган ғалаба ва инсонлар озодлиги ва Она юрт тинчлиги учун жон фидо қилган ўзбек ҳарбийлари ва меҳнаткашлари Хотирасига ҳурмат бажо келтиради.
Кўргазманинг расмий очилиш маросими 2022 йил 21 июнь соат 17:00 да Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида бўлиб ўтади.

Художественная выставка, посвященная началу Великой Отечественной войны – 22 июня 1941 года «ЗАВЕЩАНО ПОМНИТЬ!».
22_1941_rossia_2022-122 июня 1941 года – одна из самых трагических дат в нашей истории, начало Великой Отечественной войны. Этот день напоминает нам о всех погибших на фронте, замученных в фашистской неволе, умерших в тылу от голода и лишений.
22_1941_rossia_2022-2Из шестимиллионного населения Узбекистана на войну отправились свыше 1,5 миллиона человек, свыше 420 тысяч не вернулись с фронта, более 640 тысяч получили ранения. Узбекистан приютил более полутора миллионов человек со всего Советского Союза, спас жизни тысяч раненых.
22_1941_rossia_2022-3В канун 81-й годовщины начала Великой Отечественной войны по инициативе Посольства Российской Федерации в Республике Узбекистан в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана будет открыта выставка работ узбекских художников-участников Великой Отечественной войны из собрания Дирекции художественных выставок.
22_1941_rossia_2022-4В годы войны художественная жизнь республики, несмотря на трудности, вызванные войной, несмотря на то, что немало талантливых мастеров искусств и художников Узбекистана были призваны или ушли добровольцами на фронт, была активной и напряженной. Она сосредоточилась в основном в Ташкенте и Самарканде. В 1941-1943 гг. Самарканд превратился в один из крупнейших художественных и научно-исследовательских центров Советского Союза. Здесь находились Всероссийская Академия художеств, Московский художественный институт им. В.И.Сурикова, значительное число известных художников и искусствоведов, эвакуированных из крупных центров страны. В суровых условиях военных лет здесь проходили академическую подготовку и создавали произведения студенты, ставшие в дальнейшем известными мастерами искусств. Под впечатлением вестей, приходивших с фронта, в стремлении внести свой посильный вклад в защиту страны, художники создавали произведения, проникнутые антифашисткой тематикой, организовывались выставки. На этих выставках активно выступали У.Тансыкбаев, П.Беньков, З.Ковалевская, В.Уфимцев, Л.Абдуллаев, А.Волков. О.Татевосян, А.Абдуллаев, Б.Жуков, В.Рождественский, Н.Кашина, М.Аринин, М.Набиев, Н.Карахан, И.Ужинский, К.Чепраков и  др., проходили совместные  выставки московских, ленинградских и узбекских художников. В тесном содружестве с известными мастерами искусств, набиралась опыта и крепла профессиональная школа узбекских мастеров. Доминировала тема – «Все для фронта – все для победы!».
На выставке, открывающейся в канун начала Великой Отечественной войны в Центральном выставочном Зале Академии Художеств Узбекистана, представлено свыше 30 экспонатов, демонстрирующих уникальную миссию Узбекистана в годы войны. Это произведения живописи и графики из фондов Дирекции Художественных выставок, созданные художниками военного и послевоенного времени. Среди них произведения художников-фронтовиков: Героя Советского Союза Самига Абдуллаева, Виктора Евенко, Виталия Жданова, Александра Лунёва, Василия Лысова, Рафаэля Матевосяна, Владимира Петрова – участника битвы за Сталинград, Анатолия Стимбана, Георгия Ткачева, Хикмата Рахманова, Ильи Рубина, Рузи Чарыева и других известных мастеров кисти, отразивших в своих произведениях события и героев военных лет.
Знакомя новое поколение граждан Узбекистана с реальными свидетельствами военного времени, организаторы выставки отдают дань памяти героическому поколению, вынесшему на своих плечах все тяготы войны, победившему фашизм и отстоявшему право людей на свободу – воинам-узбекистанцам и труженикам тыла.