«ТИНЧЛИКНИНГ ҚАЙТИШИ». Петров Владимир Митрофанович (1920 – 1997) Рассом-жангчи фронт альбоми
v_petrov_2020_photoВладимир Митрофанович Петровнинг фронт альбоми Сталинград жанг майдонларида, Белгород ва Курск устидан қаҳрамонларча курашида, Белоруссия ва Болтиқбўйи шахарлари озодлиги учун курашида яратилади.
Акварель ва қаламтасвир қораламаларида рассом генерал-полковник И.М.Чистяков командирлигидаги 6чи гвардия армияси жанг йўли тасвирлари акс этган. Рассом-жангчининг буюм-қопчасида эҳтиёткорлик билан сақланган бу альбоми унинг Сталинграддан-Кёнигсберггача бўлган жанговар йўлини ифода этади.
v_petrov_2020_-9Қора чироқ ёруғлигида, блиндаж (истеҳком) ва ертўлаларда, фронт йўлларида – ҳамма ерда, бўш вақт бўлиши билан, рассом ўзининг ардоқли китобини, қаламини олиб сезгирлик билан кун бўйи кўрганларини тавирлайди.
“Нимани кўрган бўлсам шуни тасвирлардим, бошдан кечирганларимни, уруш шоҳиди бўлганларни, иштирокчилар ҳикояларини” – дейди рассом.
Юбилей кўргазма экспозициясида ушбу ўзига хос кундаликнинг бир қисми Улуғ ватан урушининг бомбардимон қилинган Сталинград, илк асирлар, Полоцк ва Витебск, Белгород ва Курск машғулотлари, кучайтирилган Ғарбий Двина, Шауляй ва Рига жанги ва қуролдош-аскарлар, саркорлар (старшина), командирлар – оддий қаҳрамонлар намойиш этилган.
v_petrov_2020_-8Хар бир варақ – инсон қисмати… Бир тасвирда бизнинг ватандош Мислен Алиназаров. 1093 йилда Невел жангида у немис солдатларини асирга олади, айнан шу мардлиги учун Шуҳрат медалига сазовор бўлади.
Владимир Митрофанович Петров ҳаёти урушнинг бошдан охирга қадар жанг майонларида ўтган. Бу йил ҳаёт бўлганида 98 ёшни қаршилаган бўлар эди. У 1939 йил Астрахан бадиий билим юртини тугатиб ҳарбий хизматга кетади.
Уруш бошланиши уни Брестда ушлаб қолади. 1941 йилда полк мактабини тамомлаб, Сталингаднинг амалдаги армиясига йўллайди.
Кўпгина қаламтасвирларини Петров жанг майдонида, душмани ўқи остида, ўлим ёқасида яратади. Пулемёт бўлимини кандай иштиёқ билан бошқарган бўлса, ўша иштиёқ билан тасвирлаган. Яраланган, контузияланган, аммо, ҳар доим сафга қайтган. Жасорат ва мардлиги учун В.Петров “Қизил юлдуз” ордени ва “Сталинград мудофаси” медали билан мукофотланган. Рассомга берилган мукофот варақасида раҳбарият жанговар агитацион плакатлар яратганлиги учун алоҳида миннатдорчилиги баён этилган.
Уруш тугаганидан сўнг В.Петров Рига Бадиий Академиясининг иккинчи курсига қабул қилинади. Унинг кўпгина асарлари – ўқиш давридагилари, Ўзбекистондаги ижод йўлида, фронт орти қаламтасвирлари асосида уруш йиллари мардонавор солномасига бағишлади.
Рассомнинг бир қанча тотув ва тинч ҳаёт мавзусидаги бетакрор асарлари ҳам мавжуд. В. Петров Ўзбекистонда кўп йиллар давомида Республика бадиий билим юртида, бир қанча рассомлар авлодига рангтасвир сирларини ўргатади.
Унинг асарлари Ўзбекистон, Россия, ва кўпгина Хорижий тўпламларида намойиш этилган. Рассом умрининг охирига қадар қўлидан мўйқалам ва мойбўёқни қўймай ижод қилган.

В сериях акварельных набросков и карандашных зарисовок художник запечатлел боевой путь 6-й гвардейской армии под  командованием генерал-полковника И.М. Чистякова, принимавшей участие в решающих сражениях за освобождение. Бережно хранимый в вещевом мешке художника-воина, этот альбом совершил со своим владельцем весь его боевой путь от Сталинграда до Кёнигсберга.
v_petrov_2020_-9При свете коптилки, в блиндажах и землянках, на фронтовых дорогах – всюду, где выдавалась свободная минута, художник доставал свою заветную книжку, карандаши и торопливо зарисовывал всё, что видел за день.
«Рисовал лишь то, что видел, пережил сам, о чём знал по рассказам участников и очевидцев событий» – говорил художник
В экспозиции юбилейной выставки представлена небольшая часть этого своеобразного дневника очевидца: разбомбленный Сталинград, первые пленные, занятие Полоцка и Витебска, Белгорода и Курска, форсирование Западной Двины, сражение за Шауляй и Ригу и однополчане — рядовые, старшины, командиры –  скромные герои Великой войны. Каждый   лист – судьба человека… На одном из рисунков наш земляк Мислен Алиназаров. В боях под Невелем он в 1943 году захватил в плен группу немецких солдат, и за это был удостоен ордена Славы.
v_petrov_2020_-8Владимир Митрофанович Петров, которому в этом году исполнилось бы  100 лет, прошёл от начала до конца всю войну. Он ушел в армию  в 1939 году, после окончания Астраханского художественного училища.
Начало войны  застало его в Бресте. В 1941 году, окончив полковую школу, он был направлен в Действующую Армию, под Сталинград.
Многие рисунки Петров сделал на поле боя, под обстрелом противника, находясь на волоске от смерти. Командуя пулемётным отделением, он воевал с той же страстью, что и рисовал. Был ранен, контужен, но всегда возвращался в строй. За смелость и отвагу В.Петров  был награждён орденом Красной звезды и медалью «За оборону Сталинграда». В наградном листе командование выразило ему особую благодарность за огромную работу по выпуску  боевых листков агитационных плакатов.
По окончании войны В.М.Петров был принят сразу на второй курс Рижской Академии художеств. Многие его работы, как в годы учёбы, так и в последующие годы  творческого пути в Узбекистане, художник посвятил героической летописи военных лет, в основе которой были его фронтовые рисунки. Им было создано также немало прекрасных полотен на темы мирной жизни.  В течение многих лет жизни в Узбекистане В.М.Петров  преподавал в Республиканском художественном училище, обучив мастерству живописи не одно поколение художников. Его произведения представлены в музейных собраниях Узбекистана, России, в коллекциях многих зарубежных стран.   До последних дней жизни художник продолжал работать, не выпуская из рук кисти и краски.