ЎзБА академиги Анвар Мамаджановнинг «Бедана сайраганда» номли шахсий кўргазмаси
a_mamadjanov_2019_banner2019 йил 22 ноябрь Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида Анвар Мамаджановнинг “Бедана сайраганда” номли шахсий кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади.
Рассом ўз асарларида – ён-атрофимизни қуршаб турган образларни, анъаналар ва урф-одатларни истеҳзоли  ҳазил –мутойиба орқали кўрсатиб берган. Биринчи навбатда, булар жанрли мавзулардир. Шундайлар қаторига “Эски шаҳар бозори” ва “Эрталабки ош”  асарлари, муаллифнинг ўткир нигоҳи билан кузатилиши ва халқ ҳаётининг нозик қирраларини яхши билиши орқали мавзулар тўлақонли очиб берилган.  Continue reading “ЎзБА академиги Анвар Мамаджановнинг «Бедана сайраганда» номли шахсий кўргазмаси”
“ИНСОН. МУҲИТ. САНЪАТ 2019” II ТОШКЕНТ ХАЛҚАРО АМАЛИЙ САНЪАТ БИЕННАЛЕСИ
banner_prikladnoe_biennale_20192019 йилнинг 11-15 ноябрь кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Бадиий академияси, хорижий мамлакатларнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхоналари, бир қатор вазирлик ва идоралар ҳамда муассасалар ҳамкорлигида “Инсон.Муҳит.Санъат.2019” номли II Тошкент халқаро амалий санъат биенналеси ўтказилади.
Шу муносабат билан 11 ноябрь куни соат 17:00 да Ўзбекистон Бадиий академиясининг Марказий кўргазмалар залида II Тошкент халқаро амалий санъат биенналесининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда хорижий мамлакатларнинг Ўзбекистондаги дипломатик ваколатхоналари, ҳамкор вазирлик ва идоралар вакиллари, талаба-ёшлар, ОАВ вакиллари иштирок этди. Continue reading ““ИНСОН. МУҲИТ. САНЪАТ 2019” II ТОШКЕНТ ХАЛҚАРО АМАЛИЙ САНЪАТ БИЕННАЛЕСИ”

rossiyskie_vuzi_2019_00229 ноября 2019г. в Центральном выставочном зале открывается Ретроспективная выставка произведений художников Узбекистана – выпускников художественных Вузов России «Альма – Матер». Читать далее ««Альма – Матер»»
Персональная выставка Академика АХРУз. Анвара Мамаджанова «Когда пропел перепел»
a_mamadjanov_2019_banner22 ноября 2019 в Центральном выставочном зале открывается персональная выставка графика Анвара Мамаджанова «Когда пропел перепел».
Произведения художника  — отражения образов окружающего мира и традиций, пропущенные сквозь призму доброго юмора и иронии.  В первую очередь, это жанровые сюжеты.   Серии работ «Базар старого города» и «Утренний плов» подтверждают, что автор  не понаслышке знает тонкости быта своего народа,  непосредственно впитывает мельчайшие нюансы, замеченные острым взглядом наблюдателя. Читать далее «Персональная выставка Академика АХРУз. Анвара Мамаджанова «Когда пропел перепел»»
II Ташкентская Международная Биеннале прикладного искусства «ЧЕЛОВЕК-СРЕДА-ИСКУССТВО — 2019»
banner_prikladnoe_biennale_201911-15 ноября 2019 года в Ташкенте пройдет II Ташкентская международная биеннале прикладного искусства «Человек-среда-искусство — 2019» по инициативе Академии художеств Узбекистана, при содействии посольств и представительств зарубежных стран в Узбекистане и других министерств ведомств Республики Узбекистан.
Церемония открытия II Ташкентской международной Биеннале прикладного искусства состоится  11 ноября в 17:00 в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана. В нем примут участие представители иностранных дипломатических миссий в Узбекистане, профильных министерств и ведомств, студенты и представители СМИ. Читать далее «II Ташкентская Международная Биеннале прикладного искусства «ЧЕЛОВЕК-СРЕДА-ИСКУССТВО — 2019»»