“Ижодий интилиш” Академик Аслиддин Исаевнинг шахсий кўргазмаси
a_isaev_2019_0012019 йил 13 сентябрь куни Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида Аслиддин Исаевнинг “Ижодий интилиш” номли шахсий кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади. Кўргазмада рассом ижодидаги босқичлар, нафақат услубидаги стилистик ўзгаришлар, балки унинг маънавий изланишлари, тарихий, шахсий, сиёсий вазиятларни акс эттирувчи асарларнинг ретроспективаси намойиш этилади.
a_isaev_2019_002Аслиддин Исаев Самарқанд вилоятининг Чоршанба қишлоғида туғилган. Душанбе шаҳридаги М. Олимов номидаги РРБЮни тугатган, кейинчалик К. Беҳзод номидаги Миллий Рассомлик ва Дизайн Институтини тамомлаган. Ҳозирги кунда Самарқанд шаҳрида яшаб, ижод қилади.
Маълумки, Самарқанд  Ўзбекистон тасвирий санъатининг бешиги ҳисобланади, у ерда ижод қилган рассомларнинг услублари Аслиддиннинг ижодига ўз таъсирини ўтказиши мумкин эди, аммо Ньютон айтганидек – “Мен ўзимдан аввал ишлаган елкаларга кўтарилганим учун бошқаларга қараганда узоқни кўра олдим”.
a_isaev_2019_003Аслиддин Исаев ўз услуби ва ўз образини топган ижодкор. Рассомнинг полотноларида – борлиқнинг шоирона талқини,  болалигидан унга яқин бўлган, уни ўраб турган инсонлар, қадимий ва ҳамиша навқирон диёрнинг гўзаллиги, тарихи акс этган. Бу албатта Самарқанд шаҳридир, унинг хушманзара жойлари, бу Оналик мавзуси рассомнинг бутун ижод йўли мобайнида унга ҳамроҳлик қилиб, чексиз илҳом манбаи бўлиб хизмат қилади. Дунёнинг турли мамлакатлари – Америка, Ҳиндистон, Ҳимолай, Кореяга қилган саёҳатлари рассомни туркум асарлар яратишга илҳомлантирди. Кўргазмада томошабинлар катта мегаполислар – Нью-Йорк, Сеулнинг ўзига хос талқинини, кўпмиллионли шаҳарларнинг жадал ривожланиши ва шовқин суронини хис этишлари мумкин. Рассомнинг оригинал графика асарлари – чизмалари ва аквареллари, шунингдек, маҳобатли асарлари фрагментлари фотоси, шу жумладан Самарқанд чет тиллари давлат институтидаги “Буюк ипак йўли” фрескаси, ўзига хос ечимга эга бўлиб, Қадимги Панжикент, Варахша, Афросиёб деворий суратлари анъаналарида яратилган.
a_isaev_2019_032А. Исаев асарлари – реал дунё ва мажозий шартлиликни уйғунлаштириб мавзуни моҳирона очиб беришга эришган. Рассомнинг колористик изланишлари турли хил бўлиб, 80-йилларда яратилган асарларда ранглари мўътадил бўлган бўлса, 2000 йилларда жарангдор ранглар уйғунлиги устувор бўлган.
a_isaev_2019_004Рассомнинг шахсий кўргазмалари Тошкент, Самарқанд, Москва, Тунис, Калькутта, Вашингтон, Сеулда бўлиб ўтган. Аслиддин Исаев Ўзбекистон Республикасининг “Дўстлик” ордени, Ўзбекистон Бадиий Академиясининг диплом ва кумуш медали билан тақдирланган. 2018 йили Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Академиги унвони берилди.

Персональная выставка академика Аслиддина Исаева «Траектория творчества»
a_isaev_2019_00113 сентября 2019 года в Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана открывается персональная выставка Аслиддина Исаева «Траектория творчества».  На выставке представлена ретроспектива произведений, отражающих основные этапы творчества живописца — не только  стилистические изменения манеры художника, но и его духовные поиски, влияние исторических, личностных, политических ситуаций.
a_isaev_2019_002Аслиддин Исаев, родился в кишлаке Чоршанбе под Самаркандом, получил фундаментальное образование в Республиканском художественном училище  им. М.Олимова в г.Душанбе, затем  в Ташкентском Государственном институте художеств и дизайна им. К.Бехзода. Живет и работает в г.Самарканде.
a_isaev_2019_003Известно, что Самарканд является колыбелью изобразительного искусства Узбекистана, где созвездие имён художников их стилистические находки могли оказать довлеющее влияние  на творчество Аслиддина, но как сказал   Ньютон  — «Я увидел дальше других, потому что взобрался на плечи всех тех, кто работал до меня». Аслиддин Исаев нашел свой  живописный стиль, свой образный язык.        Полотна художника — поэтические размышления о смысле бытия, о людях, окружающих и близких ему с детства, о непреходящей красоте древнего края, его истории. Это, конечно, город Самарканд и его живописные окрестности, это тема Материнства,  которая вектором проходит сквозь весь творческий путь художника и является неисчерпаемым источником вдохновения. Поездки  по разным странам мира — в Америку, Индию, Гималаи, Корею  также вдохновили художника на создание цикла произведений. Зрители увидят на выставке оригинальную интерпретацию образов крупнейших мегаполисов – Нью  — Йорка, Сеула, где на уровне подсознания понимаешь суету и скорость развития многомиллионных городов. Будут представлены оригинальные графические произведения художника — рисунки и акварели, а также фотографии фрагментов  монументальных работ, в частности фреска «Великий Шёлковый путь» в Самаркандском государственном институте иностранных языков,  своеобразное построение которой, основано на традициях стенных росписей Древнего Пенджикента, Варахши и Афрасиаба.
a_isaev_2019_032Темы реально осязаемого мира и некой аллегорической условности совмещены в работах А.Исаева с артистической сбалансированностью. Колористические поиски художника разнообразны — мягкая тональная разработка  в произведения 80-х годов  меняется на искрящийся калейдоскоп звонких цветосочетаний работ 2000-х годов.
a_isaev_2019_004Персональные выставки   художника состоялись в Ташкенте, Самарканде, Москве, Тунисе, Калькутте, Вашингтоне, Сеуле. Аслиддин Исаев награжден Гос.орденом РУз «Дружба», дипломами и серебряной медалью АХУз. В 2018 году ему присвоено звание  Академика Академии художеств Узбекистана.