navruz_2019_02_001Наврўз байрами шарқ халқлари орасида бир неча минг йиллардан буён нишонланиб келинмоқда. Наврўз табиатнинг ўзидан келиб чиққан холда, куну -тун тенглашгандан сўнг, кунларнинг узайиши, табиатнинг уйғониш байрамидир. Аёзли қишдан сўнг кўкда қуёшнинг юз кўрсатиши, қирларда майса-гиёҳларнинг ниш уриб чиқиши халқимиз учун ҳақиқий байрамга айланган. Нав – Янги, рўз – кун, яъни Янги кун деб аталиши бежиз эмас.
navruz_2019_02_002Бу байрам, аввало, табиатнинг жонланиши, янгиланиши, Янги йил билан юртимизга гўзал баҳор фасли кириб келиб, ўзининг яшил сепини ёйиши билан бошланади.
Анъананага мувофиқ Ўзбекистон Бадиий Академияси ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси Наврўзни вернисаж билан қарши оладилар.
navruz_2019_02_003Марказий Кўргазмалар залида очилган кўргазмада Махкамов Бахтиёр, Хаким Мирзахмедов, Дилором Мамедова, Хуршид Зиёхонов, Иборхим Валихаджаев, Валерий Енин, Шухрат Абдумаликов, Радик Азизов, Умар Раджабов  каби таниқли рассомлар ўзларининг  асарлари билан иштирок этмоқдалар. Уларнинг асарларида баҳорнинг нафислиги ва гўзаллиги, борлиқнинг фалсафона талқини, янгича бадиий ифода изланишларини кўрамиз.

Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2019»
navruz_2019_02_001Весна у народа нашей республики – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость и красоту природы.
navruz_2019_02_002По сложившиеся традиции Академия Художеств Узбекистана и Дирекция художественных выставок встречает Навруз вернисажем.
navruz_2019_02_003На данной выставке представили свои работы такие известные художники,  как Дилором Мамедова, Хуршид Зияханов, Хаким Мирзахмедов, Махкамов Бахтиёр, Енин Валерий, Машарипов Эркабой.