НИКОЛАЙ ШИНнинг шахсий кўргазмаси (1928-2006)
shin_poster9 ноябрь куни Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий Кўргазмалар залида академик Николай Шин таввалудининг 90 йиллигига бағишланган кўргазманинг очилиш маросими бўлиб ўтади.
Рассом 1928 йил Узоқ Шарқда Находкадан унча узоқ бўлмаган Тудим поёлкасида туғилган. 1937 репрессия йили корейсларнинг оммавий кўчирилиши даврида Николай Шин Ўзбекистонга келади.
1944-1948 йилларда П.П. Беньков номидаги Республика рассомлик билим юртида ўқийди. Кейинчалик 1954-1960 йилларда Тошкент Театр ва рассомлик институтида таҳсил олади. Н.С. Шиннинг ёшлик йиллари ва шаклланиш даври Иккинчи жаҳон уруш йиллари охирларига тўғри келган, Ўзбекистонга кўчиб келган корейсларнинг Тошкентга кириши таъқиқланган, у кўп билимларга маҳфий муваффақ бўлган. Шуни таъкидлаб ўтиш жоизки, рассомнинг отаси буддист, онаси ва бувиси христиан бўлганлар. Николай Шин нуқтаи назарида, унинг рангтасвир асарлари шарқ идеографияси таъсирида, бадиий уйғунликка ҳурмати генетик мерос ҳисобланади, буддизмдаги сокинлик ва дунёвий санъатга мансублик ҳиссини намойиш этади. Рассомнинг замондошлари даврида саёҳатларга чиқиш ва “носовет” рассомлари билан алоқада бўлиш имконияти бўлмаган. Уларга Ренесс ансдан то импрессионизмгача бўлган классик анъаналарда таълим берганлар.
shin_2018_0011957 йил Москвада бўлиб ўтган Халқаро ёшлар ва талабалар фестивали Николай Шинга биринчи ва бош мукофотни тақдим этди, европалик замонавий рассомлар унинг ижоди билан танишдилар. Рассомнинг муросасиз шахсий бадиий манераси – “ярим тон эмас”, балки бутун ва контраст рангларда шаклланди. У ижодида ўзига хос бадиий мазмунни шакллантириб европа анъанавий рангтасвирида мужассам этди.
1960-йилларда Н. Шин Узоқ Шарқдан корейсларнинг оммавий кўчирилиши “Реквием” мавзусида ижод қилади. Қирғизистонда ҳам бир нечта асарлар яратган, улар Ўзбекистон Давлат санъат музейи коллекциясидан ўрин олган. 1962 йил рассом Рассомлар уюшмасига аъзо бўлади. Н. Шин қабул қилинган бадиий методлар ва расмий услуб чегарасида қолиб устахонада, гоҳида синф хонасида шахсий кўргазмалар ташкиллаштира олмай ҳаётдан узилган ҳолда Тошкент санъат музейи санъатшунослари кўмагида ижод қилади. Унинг бир қанча асарлари Республика кўргазмаларида иштирок этган, бироқ улар цензурадан ўтиши керак бўлган. Бу ҳол 1988 йил – “қайта қуриш” давригача давом этади, шундан сўнггина томошабинлар рассомнинг ижодини тўлиқ диапазонда кўришга муваффақ бўладилар.
shin_2018_002Н. Шин 20 йилдан ортиқ вақт давомида “Севги афсонаси” ва “Реквием. Хотира йўли” рангтасвир туркуми устида ижод қилади. Уларда инсонларнинг мустабид тузум билан ихтилофлари фожеали мавзуси турли вариантларда кўрсатилган. “Севги афсонаси”да (100 дан ортиқ асарлар) Шарқ мумтоз шеърияти мавзуси, маънавий гўзаллик ва муҳаббат, бешафқат адолатсизлик, билан уйғунлашган образлар инсонийлик қадр-қиммати оёқ ости бўлганлиги акс этган. Туркумнинг эмоционал-образ ечимида рангтасвир муҳим рол ўйнайди: кескин динамика, рангнинг сезилар-сезилмаслиги ёки чўғдек ёниши, баъзан қувончли, ёрқин колорити, баъзида эса тўқ, деярли монохром – тасвирни шакллантириб ғояни ифодалаб беради. Худди шу мавзу – Инсон ва Истибдод – “Реквием. Хотира йўли” туркуми рамзий–метафорик образлар орқали, сталинизм даврини бошдан кечирган корейс халқининг фожеали тақдирини чуқур очиб беради. Туркумда 150га яқин асар мавзуси турли кўз қарашларда ифодалаган. Бу асарларда яхлитлик ва маҳобатлилик фазилатлари мавжуд. Рассом шартлиликка ва шаклларнинг экспрессиясига эътибор қаратади. Рангларнинг нафислиги кучли эмоционал таъсир кўрсатади. Композициянинг аниқ ечими мазмунни чуқурлаштириб имкон қадар диққат эътиборни – қайғу ва умидсизликнинг (реквием) йиғисига қаратади.
shin_2018_003Н. Шин – романтик ва абстракт йўналишда ижод қилган рассом. Унинг сўнгги йиллардаги асарлари белгили шаклларга асосланган бўлиб кучли ижобий зарядга эга. Ёрқин ифодали абстракт рангтасвир орқали Н. Шин инсонлар онгида мураккаб ифодали тасаввур қолдиради. Унинг асарлари рассомнинг бой тасаввурида белгилар, ранг, шаклларда барҳаётдир. Улар декоратив бўлиб, маҳобатли рангтасвирга жуда яқин. Кўргазмада намойиш этилган “Сўқоқ” туркуми – “Марварид Сўқоқ мадҳияси” шундай асарлардан. Асар 1985 йилда бошлаган бўлиб, ўзбек ва корейс халқларининг анъанавий халқ декоратив амалий санъати асосида яратилган. Ушбу туркумдаги асарларда рассом соддалаштирилган шартли шаклларга мурожаат қилган, унинг манбалари анъанавий пластика, миллий матолар ва кашталарнинг нақшларида кўриш мумкин.
shin_2018_004Н.С. Шиннинг ижодий изланиш услублари турли бўлишига қарамай, ички бирдамликка эга бўлиб, замонавий рассомнинг мураккаб ва драматик маънавий оламини очиб беради.
Рассомнинг 90 йиллигига бағишланган кўргазмасида унинг оилавий архиви ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси тўпламидан олинган 200дан ошиқ асарлар  намойиш этилган.

НИКОЛАЙ СЕРГЕЕВИЧ ШИН (1928-2006) 90 лет
shin_posterЮность и пора формирования Н.С.Шин проходила в период конца Второй мировой войны, когда переселенных  в Узбекистан корейцев не допускали в Ташкент, и большая часть его знаний была достигнута более или менее тайно. Необходимо упомянуть, что отец художника был буддист, мать  — христианка, а бабушка — традиционная христианка.
С точки зрения Николая Шин, его живопись демонстрирует влияние восточной идеографии, генетически унаследованного уважения художественной гармонии, спокойствия буддизма и чувство принадлежности к «средиземному» искусству. Его поколение не имело возможности путешествовать и общаться с «несоветскими» художниками. Их учили классическим традициям — от Ренессанса до импрессионизма.
shin_2018_001Проходивший в 1957 году  в Москве Международный фестиваль молодежи и студентов принес Николаю Шин его первую главную награду и представил его творчество современным европейским художникам.
Его собственная бескомпромиссная манера живописи — «ни пол-тона», а полные и контрастные цвета быстро обретала форму. Он разработал свой собственный художественный язык и интегрировал его  в европейскую  живописную традицию.
В 1960-е годы  Н.Шин начал работать над темой «Реквием», посвященной массовому переселению  корейцев с Дальнего Востока. Создав несколько работ в Киргизии, приобретенных Государственным музеем искусств Узбекистана,  вступив в 1962 году в Союз художников, Н.Шин оставался за рамками официального стиля и Принятых художественных методов. Замкнутый жизнью в мастерской и классной комнате, не допускавшийся к персональным выставкам, он  существовал при преданной поддержке искусствоведов Ташкентского музея искусств. Несколько его работ участвовали на Республиканских выставках, но они должны были проходить цензуру. Это происходило до 1988 года — времени «перестройки», когда зрители смогли увидеть полный диапазон творчества художника.
shin_2018_002Свыше 20 лет Н. Шин посвятил работе над двумя живописными циклами — «Легенда о любви» и «Реквием. Дорога памяти», в которых даны различные варианты темы трагического столкновения личности с деспотической властью. В «Легенде о любви» (более 100 работ) эта тема раскрывается на материале классической поэзии Востока, в переплетении образов трепетной духовности, красоты и любви с картинами жестокой несправедливости и подавления человеческого достоинства. Определяющую роль в эмоционально-образном решении цикла играет живопись: напряженная динамика, мерцание света или его тревожные вспышки, то радостный, светлый колорит, то темный, почти монохромный – формируют образ, выражают идею. Та же тема — Человек и Деспотизм — определяет и глубинное содержание цикла «Реквием. Дорога памяти», в символико-метафорических образах которого отражена трагическая судьба корейского народа, испытавшего на себе ужас произвола сталинизма. В цикл вошло около 150 произведений под разными углами зрения раскрывающих эту тему. Произведения эти обладают качествами цельности и монументальности. В них художник обращается к условности и экспрессии формы и пространства. Изысканный колорит способствует мощному эмоциональному воздействию. Лаконично решенные композиции углубляют содержание и атмосферу предельной духовной напряженности — это плач,  вопль горя и отчаяния — реквием. Конкретность национальной трагедии в ограниченном историческом контексте обретает в этом цикле всечеловеческое звучание.
shin_2018_003Н.Шин – абстрактный художник и романтик. Его произведения последних лет основаны на знаковой изобразительной форме, обладающей при этом мощным духовным зарядом. Благодаря своей яркой образности абстрактная живопись Н.Шин вызывает в сознании сложный ряд ассоциаций. Его картины живут символами, цветом, формой, богатым воображением художника. Они декоративны и тяготеют к монументальной живописи. Таков  представленный на выставке  «Сукокский»  цикл – «Гимн прекрасного Сукока», начатый в 1985 году и основанный на переосмыслении традиции народного  декоративно-прикладного искусства, как узбекского, так и корейского. В работах этого цикла художник обращается к условной упрощенной форме, истоки которой можно искать в традиционной пластике, в орнаментах национальных тканей и вышивки.
shin_2018_004При всем разнообразии направлений поисков творчество Н.С.Шин обладает внутренним единством, раскрывает сложную и драматическую духовную жизнь современного художника.
На выставке, посвященной 90-летию художника,  представлено свыше 200 произведений из семейного архива и коллекции Дирекции художественных выставок.