Александр Николаевнинг «Воқеийликка саёҳат» номли шахсий кўргазмаси
a_nikolaev_2018_bannerАлександр Николаевнинг «Воқеийликка саёҳат» номли кўргазмаси рассомнинг замонавий реалликда, дунёда рўй бераётган ҳодисаларга бўлган муносабатининг изҳоридир. Марказий Кўргазмалар залида тақдим этилган экспозиция миқёси А. Николаев ижоди ретроспективаси кўламининг кенг эканлигидан дарак беради. У – ўзига хос, ноёб: мазкур давр мобайнида бизда бундай йўналишдаги шахсий кўргазма ташкиллаштирилмаган. Экспозиция рассом изланишларининг концептуал ғоялари кенглиги, у томонидан тадқиқ этилган муаммолар, томошабинга ҳозир ва келажак учун актуаллигини англаш имкониятини очиб беради.
a_nikolaev_2018_001Концептуал соҳа йўналишини А. Николаев «асосий йўл» излаб эмас, умумий қонуниятни инкор этиб: рассом – рангтасвирдан бошлади, мазкур ижодий жараён унинг ғоялари учун чегараланганлигини хис қилиб, дастгоҳли картиналардан инсталляцияга, реди-мейд, кинетик объектлар («Модулор», «Мукаммаллик излаб», «Эволюция»)га мурожаат этди.
«Вақти билан шуни англаш даври келди-ки, концептуалист – бу «гўзаллик ва кўтаринкилик шоири» эмас, замонавий актуал муаммолар контекстида у борлиқ дунёни тадқиқ этади, англайди ва кўради» – деб таъкидлайди рассом.
a_nikolaev_2018_0022000 йилларда А.Николаев видеоарт йўналишига ўтади ва экологик ҳалокат «Орол денгизи», «Балиқлар», «Лифт», «Шаман» урбанизм мавзусида қисқа ва аниқлиги билан ажралиб турадиган мазмундаги асарлар яратади. «Голливудга хоҳлайман» видеоарти, бутун авлод кайфиятига таъсир этиб, рассом ижодида муҳим босқични эгаллайди ва кўпгина халқаро кўргазма ва биенналеларда намойиш этилади.
a_nikolaev_2018_003А. Николаев ижодининг муҳим босқичи собиқ Механика-созлаш заводи худудида бўлиб ўтган «Констелляция» (2005, Швейцария бюроси) кўргазма лойиҳаси – биринчи бор Ўзбекистонда Концептуал санъат кўргазмаси ҳисобланади. Лойиҳада Николаев «Орол суви» «readymade»и ва кинетик инсталляциялар – «Мукаммаллик излаб», «Икара қаноти» асарларини намойиш этади. «Мукаммаллик излаб» кинетик инсталляцияси А.Николаевнинг ноёб ихтироси – тўҳтовсиз инсон қомати штампини шаҳдамлик билан босаётган оқ гипсли қўл машинани ифодалайди. Рассом глобализацион дунёда клонлаштирилиш, муқаддас инсон таназзули, одатдагидек инқирозга юз тутадиган «мукаммал ва баркамол инсон излаш» ҳақида мулоҳаза юритади.
a_nikolaev_2018_0042007 йил бўлиб ўтган Венеция биенналесида А.Николаев «Ибодат» номли маънавий муаммолар мажмуини медитатив оқ-қора видеода ифодалайди.
54-Венеция биенналесида рассом «Ҳайрли инсонлар дунёси» лойиҳаси билан иштирок этди. Ушбу – 18 панно рассом эскизлари асосида чевар-уста А.Панова томонидан коллаж текстиль техникасида бажарилган. Содда санъат наъмуналари ва китч, шарқ акценти билан гўё зийнатланган асирлардек қўғирчоқ-икона «портретлар»ни жонлантиради.
a_nikolaev_2018_005Рассомнинг урушга қарши позицияси 2015-2018 йиллардаги кўргазмаларда намойиш этилган бир қатор лойиҳаларда – «Реал дунёлар» рангтасвир асарлари сериясида, шунингдек кинетик инсталляциялар «Обскур камераси», «Активлар» проекти, «Юмшоқ ўйинчоқлар», «Снайпер»,  «Шкатулка. Малиновый звон» объектларида акс этади. А.Николаев дунёда содир бўлаётган замонавий вазиятни – ҳарбий келишмовчиликлар, ҳалокатли ходисаларни оддий ашёлар баъзида – ўйинчоқлар воситасида томошабин учун кутилмаган, янги мазмун билан таҳлил қилади.
Мантиққа зид равишда рассом агрессияни гармония билан мужассамлантирган ҳолда реал ва идеалистик сюжет ва объектларни бирлаштириш орқали қандайдир маъносиз, қарама-қарши, бироқ жуда ҳам реал дунёни яратади.
a_nikolaev_2018_011Мазкур кўргазма Ўзбекистон учун санъатнинг мейнстрим фонида юқори савиядаги ва актуал йўналиши ҳисобланади.
Замонавий санъат воситаларида томошабинга берилган савол мулоҳаза юритишга ва баҳолашга имконият яратади.
a_nikolaev_2018_026Александр Николаев «цехдаги» ҳамкасблари билан бирга «тўфон ва ҳужумлар» давридан ўтди, келажак режалари ва бажарилган ишларни таҳлил қилиш даври келди. У ўзини реалист деб атайди, ҳаёт хақиқати, реаллик тадқиқи, энди янги шакл ва янги мазмунларни ифодалайди.
Экспозиция уч асосий қисмдан ташкил топган:
• «Ильхом» даври – илк рангтасвир
• Структурали-оптик рангтасвир, фигуратив бўлмаган, экспериментал рангтасвир ва объектлар (модулорлар), графика.

Персональная выставка Александра Николаева «Путешествие в настоящее»
a_nikolaev_2018_bannerВыставка Александра Николаева «Путешествие в настоящее» это высказывание художника по поводу  современной  реальности, событий, происходящих в мире. Масштабная экспозиция, представленная в  Центральном выставочном зале — ретроспектива творчества  А. Николаева. Она по — своему уникальна: никогда у нас не было персональных выставок такого типа. Экспозиция отражает  широту  концептуальных идей и поисков художника, а также открывает возможность зрителю  понять, насколько  исследуемые им  проблемы  актуальны для настоящего и будущего.
a_nikolaev_2018_001Свой путь  в области концептуального искусства А. Николаев прошел, не ища «особых путей», он отразил общую закономерность: художник начинал с живописи, затем  перешел,  из ставших для него узкими, рамок станковой картины к  инсталляциям, реди-мейдам, кинетическим объектам ( «Модулор», «В поисках совершенства», «Эволюция»). Как объясняет художник: со временем пришло понимание того, что концептуалист — это не «поэт прекрасного и возвышенного», он исследует, понимает и видит окружающий мир в контексте актуальных проблем современности.
a_nikolaev_2018_002В  2000- е г.  А. Николаев  перешел в видеоарт и создал  лаконичные с емким  смыслом работы  на темы урбанизма,   экологической катастрофы — «Аральское море», «Рыбы», «Лифт», «Шаман». Видеоарт «Хочу в Голливуд»,  отразивший настроение целого поколения,  стал этапным в творчестве художника и  был показан  на многих международных выставках и биеннале.
Знаковым для творчества А. Николаева стал выставочный проект  «Констелляция» (2005, Швейцарское бюро) –  первая в Узбекистане выставка  концептуального искусства,  проходившая на территории  бывшего ремонтно — механического  завода. Николаев представил   readymade «Аральская вода», кинетические инсталляции  «В поисках совершенства», «Крылья  Икара».
a_nikolaev_2018_003Кинетическая инсталляция «В поисках совершенства» представляет собой  оригинальное изобретение  А.Николаева —  машина с белыми  гипсовыми  руками, с холодной  размеренностью, без остановки штампует фигурки человечков. Художник размышляет о клонировании, о кризисе  уникальности человека в  глобализованном мире,  о том, чем  обычно  заканчиваются пресловутые «поиски совершенства и гармонично развитого человека».
На Венецианской биеннале 2007 г. А.Николаев представил  медитативное черно-белое видео «Молитва», которое отразило исследование   духовной проблематики.
a_nikolaev_2018_004На 54 Венецианской  биеннале   художник участвовал  проектом  «Мир  добрых людей». Это – 18 панно, выполненные в коллажной текстильной технике  мастерицей А. Пановой по эскизам художника. Образцы наивного искусства и китча с восточным акцентом  оживают в этих обильно  украшенных  кукольно — иконных «портретах», словно  заключенных в нарядные оклады.
a_nikolaev_2018_005Антивоенная позиция   художника  отражена  в  нескольких  проектах 2015-2018 г., представленных на выставке  – серия живописных работ «Реальные миры », а так же   кинетических инсталляциях  «Камера обскура»,  проекте «Активы», объектах  «Мягкие игрушки»,  «Снайпер»,  «Шкатулка. Малиновый звон».
a_nikolaev_2018_011А. Николаев анализирует современную ситуацию  — военные конфликты, катастрофы, происходящие в мире, используя  обычные предметы, порой игрушки, неожиданно для зрителя  пополняющиеся новым смыслом, выводящим их из  частного мира обывателя. Парадоксально  соединяя реальные и идеалистические сюжеты и объекты,  художник совмещает  агрессивное  с гармоничным, в результате создается  некий, в чем  — то нелепый, противоречивый, но очень  реальный мир.Выставочный проект «Путешествие в настоящее»  — это  приглашение  художника  не  в пространство экзотических и  далеких мифов, истории,  а  попытка говорить в искусстве о  настоящем, задавать вопросы о том, что происходит  в  мире.  Для Узбекистана данная выставка является достаточно неординарной и актуальной на фоне мейнстрима  в искусстве. Вопрос, заданный зрителю рассчитан на размышления  и оценку событий современности средствами современного искусства.
a_nikolaev_2018_026Александр Николаев вместе со своими коллегами  «по цеху» прошел период «бури и натиска», пришло время анализа сделанного и для перспектив будущего. Он называет себя реалистом,  считая,  что правда жизни, исследование реальности, теперь перешли в новые формы и выражают новые смыслы.
Экспозиция  состоит из трех основных разделов:
• «Ильхомовский» период — ранняя живопись
• Структурно-оптическая живопись, не фигуративная, экспериментальная живопись и объекты (модулоры), графика.
• Концептуальное искусство: инсталляции, видео, кинетика, графика, «новая» живопись «Реальные миры».