festival_banner_2018Жорий йилнинг 17-21 апрель кунлари пойтахтимиз Тошкент шаҳри  ва мамлакатимиз бўйлаб “2018 йил — Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”габағишланган анъанавий “Тасвирий ва амалий санъат фестивали” бўлиб ўтади.
festival_2018_002Ўзбекистон Бадиий Академияси тасарруфидаги барча кўргазма залларида алоҳида кураторлар билан турли кўргазмалар бўлиб ўтади.
Бадиий кўргазмалар дирекциясининг Марказий кўргазмалар залида 17 апрель соат 11:00да “Ўзбекистон чэт эл ваколатхоналари маданият ҳафталиги” шунингдек, Ўзбекистон рассомларининг кўргазмаси очилиш маросими бўлиб ўтади.
Тошкент Фотосуратлар уйида П. Беньков номидаги Республика Рассомлик коллежи; Республика дизайн коллежи, Қўқон тасвирий ва амалий санъат коллежи  ўқитувчи ва ўқувчиларининг  асарлари кўргазмаси бўлиб ўтади. Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти “Мультипликацияда инновациялар” лойиҳаси билан иштирок этади. Модератор: Д. Рахматуллаева – санъатшунослик фанлари доктори.
festival_2018_001Камолиддин Беҳзод номидаги Шарқ миниатюра санъати музейида Россиялик рассом Алексей Дмитриевнинг “Хўжа Насриддин ҳақида ҳикоя” бир китоб кўргазмаси  бўлиб ўтади.
Икуо Хирояма Халқаро маданият карвон саройи томошабинларга Япония амалий санъати ва И. Каримов номидаги Тошкент политехника Университетининг “Саноат дизайни” кафедраси лойиҳасини тақдим этади.
Ўзбекистон Миллий банкининг Тасвирий санъат галереясида Исроиллик Анатолий Шелест ва Марина Шелестларнинг “Кўчманчилар” халқаро вернисажи бўлиб ўтади. Шунингдек 17 апрель соат 17:00 да заргарлик санъати ихлосмандлари Эдуард Гостевнинг (Тошкент) янги асарлари билан танишадилар.
Ҳафталик давомида Марказий кўргазмалар зали боғ худудида – рангтасвир, графика ва амалий санъат бўйича маҳорат сабоқлари ўтқазилади. Ҳамда ўқув юрталари талабалари ҳам фестивалда фаол қатнашган ҳолда меҳмонларга ўзларининг ютуқларини намойиш этадилар.
Фестиваль доирасида биринчи бор ARTSCENOFEST  артсимпозиум иштирокчиларининг Workshop намойишлари бўлиб ўтади. Ушбу акциянинг ноёблиги шундаки, бунда замонавий санъат билан театрнинг уйғунлигини кўриш имконияти туғилади.

В 2018 году количество стран участников возросло до 14 государств – Латвия, Иран, Грузия, Белоруссия, Индонезия, Индия, Китай, Израиль, Россия, Япония, Румыния, Словакия, Украина, Италия.
festival_2018_002В каждом выставочном зале проходят отдельные выставки, кураторами, которых являются подведомственные учреждения Академии художеств Узбекистана.
В Центральном выставочном зале Дирекции художественных выставок 17 апреля в 11:00 откроется выставка «Недели культуры иностранных представительств в Узбекистане», а так же выставка художников Узбекистана.
festival_2018_001Ташкентский Дом фотографии представит произведения преподавателей и учеников Республиканского художественного колледжа им. П. Бенькова; Республиканского колледжа дизайна, Кокандского колледжа изобразительно и прикладного искусства. Национальный институт художеств и дизайна выступит с отдельным проектом «Инновации в мультипликации». Модератор: Д. Рахматуллаева — Доктор искусствоведения.
— Выставка одной книги «Повесть о Ходже Насреддине». Художник Алексей Дмитриев (Россия) откроется в Музее искусства миниатюры  востока им.  К.Бехзода.
Международный Караван-сарай культуры Икуо Хираямы представит на суд зрителей прикладное искусство Японии и дизайнерские проекты Ташкентского Государственного политехнического Университета им. И. Каримова кафедры «Промышленного дизайна».
В Галереи изобразительного искусства Национального Банка Узбекистана откроется вернисаж «Кочевье»  художников из Израиля Анатолия Шелест и Марины Шелест. 17 апреля, в 17:00 ценители ювелирного искусства познакомятся с новыми работами Эдуарда Гостева (Ташкент).
На территории парковой зоны Центрального выставочного зала в течении пяти дней будут проходить мастер – классы по живописи, графики и прикладного искусства. Студенты художественных учебных заведений, так же примут активное участие в фестивале, демонстрируя гостям свои достижения.
Впервые в рамках Фестиваля пройдёт Workshop артсимпозиума ARTSCENOFEST. Уникальность данной акции, в том, что можно будет увидеть синтез современного искусства и театра.