АНЪАНАВИЙ “НАВРЎЗ – 2018” БАДИИЙ КЎРГАЗМАСИ
navruz_2018_001Наврўз байрами шарқ халқлари орасида бир неча минг йиллардан буён нишонланиб келинмоқда. Наврўз табиатнинг ўзидан келиб чиққан холда, куну -тун тенглашгандан сўнг, кунларнинг узайиши, табиатнинг уйғониш байрамидир. Аёзли қишдан сўнг кўкда қуёшнинг юз кўрсатиши, қирларда майса-гиёҳларнинг ниш уриб чиқиши халқимиз учун ҳақиқий байрамга айланган. Нав – Янги, рўз – кун, яъни Янги кун деб аталиши бежиз эмас.
Бу байрам, аввало, табиатнинг жонланиши, янгиланиши, Янги йил билан юртимизга гўзал баҳор фасли кириб келиб, ўзининг яшил сепини ёйиши билан бошланади.
navruz_2018_002Анъананага мувофиқ Ўзбекистон Бадиий Академияси ва Бадиий Кўргазмалар Дирекцияси Наврўзни вернисаж билан қарши оладилар.
Марказий Кўргазмалар залида очилган кўргазмада Анвар Мирсагатов, Акмал Нур, Махкамов Бахтиёр, Искра Шин, Хаким Мирзахмедов, Дилором Мамедова, Тюрин Александр, Байбосинов Серсенбай, Римма Гаглоева, Хуршид Зиёхонов, каби таниқли рассомлар ўзларининг янги  асарлари билан иштирок этмоқдалар. Уларнинг асарларида баҳорнинг нафислиги ва гўзаллиги, борлиқнинг фалсафона талқини, янгича бадиий ифода изланишларини кўрамиз.    Кўргазма залининг 1 қаватида халқ амалий санъати усталаридан  Алишер Назиров, Шарофиддин Юсупов, Назруллаевлар сулоласи, Сирожиддин Рахматуллаев, Мирзахмедовлар сулоласи, Зокир Ғофуровларнинг ижод намуналари ўрин эгаллаган.

Традиционная выставка «НАВРУЗ — 2018»
navruz_2018_001Весна у народа нашей республики – время возрождения и обновления, пора ожиданий доброго урожая, пора надежд на мир,  любовь и согласие в семье, на здоровье и счастье детей. Одним из древнейших праздников Узбекистана является Навруз –день весеннего равноденствия, когда весна после долгой и холодной зимы вступает в свои законные права и природа словно оживает, преображается во всё красочное великолепие, дарящая народу радость и красоту природы.
navruz_2018_002В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана развернулась художественная выставка, на которой художники продемонстрировали все многообразие палитры и художественных образов.
На данной выставке представили свои работы такие известные художники,  как Анвар Мирсагатов, Акмаль Нур, Искра Шин, Дилором Мамедова, Хуршид Зияханов, Хаким Мирзахмедов, Тюрин Александр, Махкамов Бахтиёр, Байбосинов Серсенбай, Римма Гаглоева и др.
navruz_2018_004На первом этаже такие мастера прикладного искусства как Алишер Назиров, Шарафитдин Юсупов, Алишер Назруллаев, Дильноза Назруллаева дарят зрителю красоту керамики, сюзане и батика.