ХХXI анъанавий “Табиат ва рассом” Республика бадиий кўргазмаси
khudojnik_priroda_2016_01Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида янги йил арафасида анъанага мувофиқ “Табиат ва рассом” кўргазмаси очилади.  Навбатдаги кўргазма ҳисобга кўра ХХXI си бўлиб, унда бевосита натурадан, табиат қўйнида, Ўзбекистоннинг турли гўзал бурчакларида, чет эл саёҳатларида  ижод қиладиган ўзбек пленэрчи рассомларининг манзара, натюрморт асарлари ўрин олган. Экспозицияда 200 дан ортиқ рангтасвир, графика ва  жанрли лойиҳалар намойиш этилган.
khudojnik_priroda_2016_02Мазкур оқимнинг бошида турган, тан олинган рассом–пленэрчилар Я.Салпикиди, А.Мирсагатов, В.Енин, И.Шин, Х. Мирзахмедов, М.Тошмуродов, В.Трошина ва бошқа бир қатор манзара жанри усталари билан бир қаторда турли рассомлар авлоди, шунингдек ёш рассомлар ҳам мурожаат қилишмоқда.
khudojnik_priroda_2016_03Кўргазма доирасида Тошкент Архитектура – қурилиш институтининг Ландшафт ва интерьер дизайни кафедраси талабалари, шунингдек ЎзБА ижодкорлар уюшмасининг дизайн шўъбаси аъзолари –  инсталляция, графика ва  бошқа ўзига ҳос ўз ғояларни ичига олган  “Ижод конструкцияси” деб номланган лойиҳаларни томошабинлар ҳукмига ҳавола этмоқдалар.
khudojnik_priroda_2016_04Шу билан бирга вернисажга ташриф буюрувчилар ўзбек фотографларининг гўзал диёримиз бўйлаб қилган саёҳатларида олган фотосуратларини ҳам кўришлари мумкин.
Тақдим этилган асарларнинг аксариятида баъзи муаллифлар  томонидан табиат мотиви ўзининг асл тимсолича акс эттирган бўлса, баъзи ижодкорлар ижодида фантазияларидан келиб чиққан ҳолда декоратив характерга эга композицияларга айлантирилган. Лекин ҳаммасида ҳам табиат ижодий фикрнинг дастлабки манбаси, асоси ҳисобланади.
khudojnik_priroda_2016_05Кўргазманинг тантанали очилиш маросимида шунингдек, 2016 йилда Ўзбекистон Бадиий Академия фаолиятини ёритган энг яхши журналистлар тақдирланди.

ХХXI Республиканская художественная выставка «ХУДОЖНИК и ПРИРОДА»
khudojnik_priroda_2016_01По сложившейся традиции в канун Нового года в Центральном выставочном зале Академии художеств открывается выставка «Художник и природа». Это ХХXI творческая акция узбекских пленэристов — художников, чье творчество немыслимо без работы непосредственно с натурой, на природе, в живописных уголках Узбекистана, в поездках по разным странам.  Около 200 произведений  живописи и графики представлено в нынешней экспозиции — пейзажи, натюрморты, жанровые сценки…
khudojnik_priroda_2016_02Помимо признанных мастеров- пленэристов, стоящих у истоков этого движения – Я. Салпинкиди,  В. Енина, И. Шин, А. Мирсагатова, Х.Мирзахмедова,  М.Ташмурадова, В.Трошиной и других художников, к пейзажному жанру обращаются художники разных поколений, в том числе и молодежь.
khudojnik_priroda_2016_03В рамках выставки студенты кафедры Дизайна архитектурной среды Ташкентского Архитектурно – строительного института и секция дизайна Творческого объединения АХРУз. представил на суд зрителей проект «Конструирование творчества», где экспонируются инсталляции, графика и другие оригинальные идеи.
khudojnik_priroda_2016_04Так же посетители увидят на вернисажи работы Узбекских фотографов, путешествующих по дальним уголкам нашей красивой родины.
khudojnik_priroda_2016_05В большей части представленных произведений мотивы природы, увиденные автором, воплощены в своем первозданном состоянии, в других — преобразованы в фантазийные  композиции декоративного характера. Но во всех природа является первоисточником, основой, на которую нанизываются  творческие замыслы.