НЕЪМАТ ҚЎЗИБОЕВ (1929-2004) Шахсий кўргазма «Бизнинг мерос» туркумидан
25 октябр соат 17:00да Марказий кўргазмалар залида «Бизнинг мерос» туркумидан Ўзбекистон Халк рассоми, академик Неъмат Қўзибоевнинг  шахсий кўргазмасини очилиш маросими бўлиб ўтади. Кўргазма экспозициясида Бадиий кўргазмалар дирекцияси, Ўзбекистон Тасвирий санъат галереяси ва Алишер Навоий номидаги ўзбек тили ва адабиёти музейи заҳираларидаги муалиф асарлар, шунингдек оила архивдаги муаллиф асарлари намойиш этилади. Ўзига хос рассом-устозлардан бири бўлмиш Неъмат Қўзибоевнинг номи Ўзбекистон санъатида муносиб ўринни эгаллаган. Continue reading “НЕЪМАТ ҚЎЗИБОЕВ (1929-2004) Шахсий кўргазма «Бизнинг мерос» туркумидан”
«ЗАМОНАВИЙ САНЪАТ КЎРГАЗМАСИ»
vistavka_sovr_iskusstva_08
7 октябрь 2016 йилда Ўзбекистон Бадиий Академиясининг Марказий кўргазмалар залида замонавий санъат кўргазмасининг очилиш маросими бўлиб ўтади. Ўзбекистонлик ва хорижлик 50 дан ортиқ рассомлар ўзларининг лойиҳаларини намойиш этадилар.  Замонавий санъат кўргазмаси – contemporary art (актуал санъат) асарларини юқори даражадаги намойиши бўлиб, Ўзбекистон Бадиий Академияси томонидан ташкил этилган. Кўргазма учта экспозицион майдонда, яъни Марказий кўргазмалар зали, Тошкент фотосуратлар уйи ва Икуо Хираяма номли Халқаро маданият карвон-саройида бўлиб ўтади. Экспозицияда ҳар хил бадиий йўналишларни бириктириш асосида яратилган инсталляция, видеоарт, фото-арт, объектлар ва оригинал лойиҳалар сингари замонавий санъатнинг барча турлари ва услублари тақдим этилган. Continue reading “«ЗАМОНАВИЙ САНЪАТ КЎРГАЗМАСИ»”

НИГМАТ КУЗЫБАЕВ (1929-2004) Персональная выставка из цикла «Наше наследие»
25 октября в 17:00 в Центральном выставочном зале состоится открытие персональной выставки Народного художника Узбекистана, академика Нигмата Кузыбаева из цикла «Наше наследие». В экспозиции представлены произведения из фондов Дирекции художественных выставок, Галереи изобразительного искусства Узбекистана и музея узбекского языка и литературы им. Алишера Навои¸ а также работы автора из семейного архива. Имя Нигмата Кузыбаева – одного из своеобразнейших мастеров – занимает достойное место в искусстве Узбекистана. Читать далее «НИГМАТ КУЗЫБАЕВ (1929-2004) Персональная выставка из цикла «Наше наследие»»
vistavka_sovr_iskusstva_087 октября 2016 года в Центральном выставочном зале Академии Художеств Узбекистана состоится открытие выставки современного искусства. Свои проекты представят более 50 художников из Узбекистана и зарубежных стран.  Выставка современного искусства — представительная демонстрация произведений contemporary art (актуальное искусство), организованная Академий Художеств Узбекистана. Выставка будет проходить на трех экспозиционных площадках Центральном выставочном зале, Ташкентском доме фотографии и Международном караван-сарае культуры им. Икуо Хираямы, В экспозициях  представлены все виды и стили современного искусства – инсталляции, видеоарт, фото-арт, объекты и оригинальные проекты, созданные на основе соединения различных художественных направлений и технических средств. Они несут в себе качественно новые творческие идеи, философские смыслы, которые художники стремятся выразить через новые пластические возможности.  Читать далее ««ВЫСТАВКА СОВРЕМЕННОГО ИСКУССТВА»»